Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRO
|

Ulga na internet dla rodziców dzieci uczących się zdalnie? Jest odpowiedź ministerstwa

4
Podziel się

Pandemia wymusiła wprowadzenie edukacji zdalnej, a ta wymaga wykorzystania szybkiego internetu. Mimo to Ministerstwo Finansów nie widzi powodów, aby wydłużyć obowiązywanie ulgi na internet - pisze "Rzeczpospolita".

Ulga na internet dla rodziców dzieci uczących się zdalnie? Jest odpowiedź ministerstwa
Ulga na internet będzie wydłużona? Odpowiedź ministerstwa jednoznaczna (zdj. ilustracyjne). (WP)
bDTaeUXp

Edukacja zdalna już na dobre rozgościła się w polskiej oświacie. I patrząc na liczbę zachorowań na COVID-19, szybko się z nią nie pożegnamy. Tylko w czwartek 1 kwietnia Ministerstwo Zdrowia podało informację o ponad 35 tys. zakażeń.

Ulga na internet - Ministerstwo Finansów nie pozostawia złudzeń

Zdalne nauczanie to dodatkowe koszty dla rodziców, którzy muszą zapewnić swoim dzieciom szybkie połączenie, dzięki któremu będą mogły one uczestniczyć w lekcjach online. Jak zwraca uwagę "Rzeczpospolita", tzw. ulga na internet przysługuje tylko na dwa lata, a skorzystać z niej mogą podatnicy, którzy nie zrobili tego wcześniej.

Dlatego też grupa posłów Koalicji Polskiej w interpelacji zwróciła się do Ministerstwa Finansów z pytaniem, czy istnieje możliwość, by przywrócić ulgę tym rodzicom, którzy skorzystali z niej wcześniej. Tłumaczyli, że obecnie zdalnie uczy się przeszło 4,6 mln uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, dlatego też rodziców należy zwolnić z części kosztów, np. poprzez wprowadzenie ulgi internetowej za 2020 rok.

bDTaeUXr
Zobacz także: PIT 2020. Ulgi podatkowe. Gdzie można najwięcej zyskać?

"Ministerstwo nie prowadzi prac mających na celu zmianę obecnie obowiązujących zasad korzystania z ulgi na internet" - odpowiedział jednoznacznie na interpelację wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Dalej Sarnowski wyjaśnia, że obecnie rodzice mają duży wybór planów taryfowych - zarówno w przypadku połączenia stacjonarnego, jak i mobilnego. Korzystanie z dostępu do internetu jest - zdaniem MF - tańsze i bardziej dostępne.

bDTaeUXx

"Roczna opłata z tytułu użytkowania sieci internet jest niejednokrotnie niższa od limitu odliczenia, czyli 760 zł. Nie wymaga zatem długofalowego wsparcia w postaci preferencji podatkowej" - twierdzi MF.

"Rp" zestawia to z danymi Urzędu Komunikacji Elektronicznej, z których wynika, że w 2020 roku średnie minimalne koszty użytkowania internetu wzrosły o 10 proc., jeżeli porównać je z tymi za lata 2018-2019.

bDTaeUXy

Ulga na internet pozwala odliczyć od dochodu 760 złotych rocznie wydatków. Przysługuje wyłącznie w kolejno następujących po sobie dwóch latach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTaeUXS
pit
ulga na internet
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Urzędas
2 tyg. temu
760 zł odliczamy od dochodu, więc ulga ta w praktyce pomniejsza podstawę opodatkowania. Realny zwrot z tego tytułu to ok. 140 zł. Tak więc nieprawdą jest, że przewyższa roczne wydatki na dostęp do internetu. Wiele obszarów ponadto wyłączonych jest z dostępu do szerokopasmowego internetu z uwagi oddalenie od istniejącej infrastruktury. Pozostaje tylko mobilny. Roczny koszt dostępu to kwota min. 600 zł. (Np. Radiowy w małej okolicy ) . Ponadto w nauce zdalnej istotny jest sprzęt i tu należy wprowadzić ulgę, ale od podatku lub inny rodza realnego dofinansowania zakupu.
ZK590
2 tyg. temu
Kiedy ulga za zużytą wodę w toalecie i obiady bo przecież do tej pory to był koszt szkoły. Mam rozumieć, że do czasu zdalnej "nauki" internetu w tych domach nie opłacano.
Urzędnik
1 tyg. temu
Jeżeli rząd nie zfinansuje dostępu do internetu - rodzice mogą przejść z dziećmi na nauczanie indywidualne - zarówno w szkole (na zasadzie jeden nauczyciel jedno dziecko) jak i w domu. Niech skąpy rząd zapłaci nauczycielom za nauczanie indywidualne
bDTaeUXT
iga
2 tyg. temu
Oczywiście kolejna ulga dla rodziców. Szkoda, że nie dla nauczycieli. No, ale przecież oni nic nie robią, siedzą w domach i biorą kasę. Oni nie musieli kupować sprzętu (500 starczy na niewiele), dobrego internetu? O rachunkach za prąd nie wspominając. A też mają dzieci, tylko że , niestety dla nich, wychowane i wykształcone za własne pieniądze.