Sam projekt noweli ustawy prawa przedsiębiorców został wniesiony przez grupę senatorów i z założenia skupia się na przyznaniu samozatrudnionym ulgi w postaci połowy składki obowiązkowego ubezpieczenia społecznego (chodzi o realizację prawa do wypoczynku w wybranym miesiącu w danym roku kalendarzowym miejscu).
Jedynym warunkiem skorzystania z ulgi ma być prowadzenie działalności gospodarczej w sposób ciągły przez okres przekraczający pół roku. W momencie zgłoszenia wniosku przychód z ostatniego półrocza nie może przekraczać 60 tys. zł. Jednocześnie z ulgi nie skorzystają płatnicy KRUS-u.
Inicjatorzy projektu argumentują, że to konstytucja przyznaje pracownikom prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów.
Nowe przepisy zakładają, że składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne do pełnej wysokości będzie finansować budżet państwa za pośrednictwem ZUS. Szacuje się, że z ulgi mogłoby skorzystać 1,2 mln samozatrudnionych (koszt ok. 320 mln zł).
Za przyjęciem uchwały głosowało 52 senatorów, przeciw było 48, nikt się nie wstrzymał od głosu. Projekt zostanie teraz skierowany do Sejmu.
Przepisy miałyby wejść w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia - przypomina Polska Agencja Prasowa.