Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Urzędnicy skarbówki otwarcie krytykują reformę podatków. Wysłali list do premiera

759
Podziel się:

Związkowcy reprezentujący część pracowników Krajowej Administracji Skarbowej nie szczędzą słów krytyki pod adresem premiera i ministra finansów. Podatkowe zmiany w ramach Polskiego Ładu nazywają programem "Chaos Plus". Mówią o źle i pospiesznie przygotowanej reformie oraz niejasnych i niedopracowanych przepisach.

Urzędnicy skarbówki otwarcie krytykują reformę podatków. Wysłali list do premiera
Premier Mateusz Morawiecki jest jednym z adresatów listu urzędników skarbówki ws. podatkowego Polskiego Ładu (Flickr, Kancelaria Premiera)

"Nie godzimy się, by konsekwencje źle przygotowanej reformy systemu podatkowego ponosili pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej!" - podkreśla liderka jednego ze związków zawodowych działających w Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Agata Jagodzińska napisała w tej sprawie list do premiera i ministra finansów.

"Jako wysoko wykwalifikowani pracownicy urzędów skarbowych z całej Polski jesteśmy oburzeni i głęboko zaniepokojeni tym, co się dzieje wokół reformy podatkowej zwanej Polskim ładem. Reforma została przygotowana pośpiesznie, z bardzo krótkim vacatio legis i bez odpowiedniego przygotowania państwa do jej wdrożenia" - czytamy już w pierwszym akapicie listu Międzyzakładowego Związku Zawodowego "Związkowa Alternatywa".

Urzędnicy o Polskim Ładzie

Przewodnicząca podkreśla w nim, że pracownicy KAS nie byli z wyprzedzeniem informowani o obowiązującej wykładni nowych rozwiązań podatkowych. Teraz dowiadują się, że mają doradzać podatnikom, podczas gdy sami rządzący zdają się nie rozumieć ustalonych przez siebie przepisów, a urzędy skarbowe mają być przez to czynne dłużej.

"Trudno nam zaakceptować taki tryb działania. Pracownicy Urzędów Skarbowych nie brali realnego udziału w procesie legislacyjnym Polskiego Ładu. Dlatego proponujemy, by oprócz Urzędów Skarbowych, do godziny 19 otwarty był też punkt informacyjny w Ministerstwie. Finansów, gdzie pracownicy Ministerstwa udzielaliby informacji odnośnie Polskiego Ładu" - czytamy.

Zobacz także: Money. To się liczy

Agata Jagodzińska podkreśla, że "nowe przepisy są niejasne i niedoprecyzowane". Apeluje, by "strona rządowa precyzyjnie przygotowała ostateczny kształt i wykładnię przepisów podatkowych, i by pracownicy KAS mieli czas na zaznajomienie się z nowymi regulacjami".

"Za obecną sytuację pracownicy urzędów skarbowych nie ponoszą najmniejszej odpowiedzialności, a to ich obciąża się niwelowaniem negatywnych skutków wprowadzonych zmian i ratowaniem prestiżu nie tylko KAS i Ministerstwa Finansów, ale również całego polskiego państwa. Proszę o tym pamiętać przy kolejnych negocjacjach o podwyżki" - wskazują związkowcy w ostatnim akapicie listu.

"Program Chaos Plus"

W mediach społecznościowych związku zawodowego można przeczytać znacznie więcej krytycznych wpisów. Wypowiedzi rzecznika rządu nazywane są kpiną i jest mowa o tym, że "Program Chaos Plus się rozkręca".

Już w piątek urzędnicy skarbówki zgromadzeni w tym związku zawodowym przyznawali, że w związku z fatalnie przygotowaną reformą domagają się natychmiastowego odwołania ministra finansów, Tadeusza Kościńskiego i pilnej nowelizacji prawa podatkowego.

"Skoro zaś rząd nie jest zdolny do opanowania chaosu, który wywołał, powinien w całości podać się do dymisji" - czytamy.

Związkowcy mocno też akcentują fakt, że mimo coraz większych obowiązków, pracownicy KAS nie mogą liczyć na podwyżki adekwatne do wzrostu cen obserwowanego w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(759)
0011101101
rok temu
To zupełnie tak jakby Kaczyńskiemu wsadzić kij w tyłek kiedy będzie uśpiony podczas zabiegu na kolana. Skapnie się dopiero po przebudzeniu! I to jest normalność tego starca! Tchórza, który zamiast normalnie powiedzieć chcemy wiedzieć ile macie bo nas oszukujecie, wprowadza przepisy pod osłoną COVID! Zobaczycie, za kilka lat wycofają gotówkę i tylko banki zostaną! Jak tak się stanie, to będziemy wszyscy płacić za to, że mamy możliwość trzymania pieniędzy w banku! Tak czy siak będziemy bankom płacić a one bedą korzystać z naszych pieniędzy a my będziemy za to jeszcze dopłacać!
Patriota
2 lata temu
Co Państwu nie odpowiada ? Jest to program przygotowany,rzeby polepszyć warunki bytowe miast i wsi.Tylko prawdziwi patrioci rozumieją,że to konieczne do budowania polskiej wersji dobrobytu.Skamlecie,bo się Wam zabrało,a sprawiedliwość społeczna wymaga tego,żeby ktoś kto ma więcej dał temu kto, ma mniej.Porównywanie to do złodzieja w ciemnym zaułku,któremu brakuje Waszego np. telefonu,i który mówiąc,zebyscie wyskakiwali z kasy,"bo on nie ma",jest nieuzasadnione.Zrozumćie to
AnaAna
2 lata temu
Zagadka wg Nowego Ładu, We wcześniejszych pitach byłam w 2 progu podatkowym, czyli bogata? Nie straciłam pracy ( wszystko to samo) itd , a wg NOWEGO WAŁU raczej nie będę nawet w klasie średniej i mniej zarabiam .( Na razie tylko 2 pensje wg nowego ładu o 250 zł mniej).Moje dochody są nadal w widełkach jakoś 5700- 12.800 brutto . Jak to możliwe ,że nie zaliczą mnie do klasy średniej? Bo te 3 prace na UoP ( 1/2, 1/4 , 3/4) nie dają 5700 brutto - może w rozliczeniu rocznym z 13- stkami , a 4 brutto jest z umowy zlecenia , co wg Pis jest ....... , Dlaczego tak wszyscy pomniejszają zlecenie.? ( Nie liczy się lat pracy , nie ma urlopu, a teraz nie wlicza się to do ulgi dla klasy średniej).To samo emeryci. Proszę wierzyć ,że mam to zlecenie bo pracodawca tak dał , nie było możliwości UoP. Włądzo .....Nie umniejszajcie tych umów. Może przeczyta to ktoś ....... kto zechciałby naprawić co popsuł. Dodam ,że moja mama otrzymała 180 zł więcej emerytury. Ok ja mogę tracic, ale PiS twierdzi ,że dochody 5700- 12.800 brutto to zysk. Ja póki co nic nie zyskuję tylko tracę. WIęc Władzo nie kłam. PIS teoretycznie zwiększył kwotę wolną do 30000, podniósł próg podatkowy , jednakże , okaże się w kwietniu 2023 , czy wtedy też będzie wał i wyjdzie szydło z worka.. Jedyne co teraz w nowym roku to śmierć i podatki.
W niebo wzięt...
2 lata temu
Ha, ha, ha.. ja z tych 16,5 mld mam już w kieszeni (- 900 zł). Rewela.
amka
2 lata temu
w księgowości niezadowolenie bo roboty się narobiło?? u nas namawiają na nie przyjmowanie ulgi, straszą że będzie trzeba dużo zwracać bo nic nie wiadomo, a ja myślę że im robić się tego nie chce i najlepiej niech się ludziska sami w picie rozliczą...
...
Następna strona