Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chcą zastąpić PIT i CIT jednym podatkiem

0
Podziel się:

Gruntowna reforma podatków i działania na rzecz zmiany unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego to podstawy programu gospodarczego Prawicy Rzeczypospolitej, które przedstawił Marek Jurek.

Chcą zastąpić PIT i CIT jednym podatkiem
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Gruntowna reforma podatków i działania na rzecz zmiany unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego to podstawy programu gospodarczego Prawicy Rzeczypospolitej. Przedstawił je dziś w Katowicach lider tego ugrupowania Marek Jurek.

Jurek akcentował, że podstawą gospodarczego programu Prawicy jest uproszczenie podatków: zniesienie PIT i CIT i zastąpienie ich jednym podatkiem dochodowym. Podatek ten miałby być wpłacany przez przedsiębiorców od funduszu płac w firmach i okazać się prostszy: tak dla firm do płacenia, jak i urzędów skarbowych do kontroli.

Podatek dochodowy powinien być, w ocenie Prawicy, uzupełniony podatkiem obrotowym - wynoszącym 1-1,5 proc. od przychodów firm. - _ Ten podatek powinien dać budżetowi państwa - według różnych szacunków - od 35 być może nawet do 60 mld zł _ - powiedział Jurek, dodając, że oba postulowane podatki _ znakomicie zrekompensują dotychczasowe dochody _ z PIT i CIT.

_ - Nie będziemy musieli wypełniać PIT-ów - już przez to samo Polacy zyskają dodatkowy wolny dzień w roku _ - zaznaczył przewodniczący Prawicy. - _ A przede wszystkim te prostsze podatki sprawią, że działalność przedsiębiorstw będzie tańsza - będą miały środki i na inwestycje, i na tworzenie nowych miejsc pracy _ - dodał.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/t130696.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wyniki;wyborow;beda;sfalszowane;pis;ostrzega,200,0,865480.html) Wyniki wyborów będą sfałszowane? PiS ostrzega
Prócz tego najprostsze formy działalności gospodarczej powinny, jego zdaniem, korzystać z podatku zryczałtowanego (bez kas fiskalnych), a rodziny - mieć zagwarantowane ulgi podatkowe w postaci stałego ryczałtowego zwrotu części zapłaconego VAT-u na każde wychowywane dziecko.

Jurek mówił również, że jedną z aktualnych ważnych kwestii dla Polski i Śląska jest obniżenie kwot emisji dwutlenku węgla przewidzianych w unijnym pakiecie energetyczno-klimatycznym. Pakiet ma wejść w życie w państwach UE od 2013 r. Zakłada 20-proc. redukcję emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie efektywności wykorzystania energii o 20 proc. oraz wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych do 20 proc. - wszystko to do roku 2020.

O stanowisku UPR czytaj na kolejnej stronie

Szereg krajów Unii, w tym Polska, ma prawo do bezpłatnych uprawnień do emisji CO2, które jednak będą stopniowo redukowane. - _ Polska gospodarka jest uzależniona od węgla, działa w oparciu o klasyczne surowce. Te ograniczenia CO2, jakie w stosunku do nas wprowadzono, to blokada dla polskiej produkcji, rozwoju polskiej gospodarki _ - ocenił w Katowicach Jurek, postulując jednocześnie proporcjonalne odniesienie kwot emisji poszczególnych krajów do ich dochodu narodowego.

Prawica wskazuje też w swoim programie potrzebę rozwoju infrastruktury Europy Środkowej. Według Jurka tworzenie połączeń z krajami na południe od Polski _ to rzecz absolutnie kluczowa, bo Polska nie może być tylko krajem tranzytowym na linii wschód-zachód _. _ To jest ważne i pożyteczne, ale musimy też rozwijać współpracę z państwami na południu, czyli m.in. Czechami, Słowacją, Węgrami _ - zaznaczył lider Prawicy.

Prezes Unii Polityki Realnej, Bartosz Józwiak, deklarował, że kandydaci tej partii podzielają pomysły Prawicy na ochronę i wsparcie rodziny. Przed wyborami zamierzają akcentować również m.in. potrzebę obrony polskiej waluty narodowej. W kontekście kryzysu strefy euro złoty - według UPR - jest gwarantem, że Polska będzie sama decydowała o swoim systemie pieniężnym i podatkowym.

Prawica Rzeczypospolitej i Unia Polityki Realnej wspólnie wystartują w tegorocznych wyborach. Przedstawiciele obu partii znajdą się na listach Prawicy. Z tych samych list wystartują też reprezentanci Ruchu Przełomu Narodowego, Ruchu Ludowego Ojcowizny oraz Stronnictwa Piast. W Katowicach liderzy obu głównych partii porozumienia (obok Jurka prezes UPR Bartosz Józwiak) uczestniczyli we wspólnej regionalnej konwencji wyborczej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t134891.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;zapowiada;wybory;9;pazdziernika;politycy;zadowoleni,57,0,865593.html) Komorowski zapowiada: Wybory 9 października. Politycy zadowoleni Prezydent nieoficjalnie ogłosił już datę tegorocznych wyborów parlamentarnych. Głosowanie potrwa jeden dzień, w pierwszym możliwym terminie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/37/t136997.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;czysci;pis;jedna;trzecia;odpadnie,37,0,864805.html) Kaczyński czyści PiS. Jedna trzecia odpadnie Jarosław Kaczyński unieważnił listy wyborcze PiS. Zdecydował również, że jego posłowie będą udzielać wywiadów tylko za zgodą Adama Hofmana.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t116490.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sejm;wprowadza;glosowanie;korespondencyjne,77,0,863309.html) Sejm wprowadza głosowanie korespondencyjne Sejm odrzucił senackie poprawki do nowelizacji Kodeksu wyborczego, która wprowadza m.in. możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób niepełnosprawnych. Ustawa trafi teraz do prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)