Notowania

pit
25.08.2009 15:40

Koniec PIT-ów dla jednoetatowców

Formularze wyśle za nich pracodawca. Nowe prawo będzie dotyczyć 5 milionów osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Jesienią powinna wejść w życie ustawa, która zwolni pracujących na jednym etacie z konieczności wypełniania i wysyłania do urzędu skarbowego formularza PIT. Według rządowych szacunków, z tej możliwości powinno skorzystać od 2 do 5 mln podatników.

_ - Przyspieszyliśmy pracę nad zmianą prawa, która ułatwi życie milionom podatników _ - mówi premier Donald Tusk. - _ Chodzi o tych, którzy pobierają dochody z jednego źródła, czyli pracowników na jednym etacie. Dziś muszą oni wypełniać PIT i wysyłać ten PIT, przepisując dane z formularza, jaki przedstawia im pracodawca _ - wyjaśnił.

Jak zaznaczył premier, to sam podatnik, a nie administracja zdecyduje o tym, czy samemu wypełnić i wysłać PIT, czy też zdać się w tym względzie na pracodawcę.

_ - Jeśli jednak podatnik będzie chciał sam wypełnić i wysłać PIT, to powiadomi o tym swojego szefa _ - powiedział Tusk.

Zaznaczył, że jeśli tak się nie stanie, pracodawca jest _ z automatu _ zobowiązany do wysłania PIT-u wraz z ewentualnymi dodatkowymi informacjami, które do tej pory wypełniał podatnik. Będą to rubryki dotyczące ewentualnej ulgi na internet, z tytułu posiadania dzieci, a także rubryka z informacją, na jaką organizację pozarządową podatnik chce przeznaczyć 1 proc. podatku.

_ - Żeby możliwe było uproszczenie tej procedury i zwolnienie z tego kłopotliwego i niepotrzebnego obowiązku płatnika PIT-u, potrzebne są zmiany ustawowe _ - zapowiedział premier.

Chodzi o nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do której założenia przygotował minister finansów Jacek Rostowski i które rząd przyjął na wtorkowym posiedzeniu. - _ Liczymy na to, że ustawa wejdzie w życie jesienią tego roku _ - powiedział Tusk.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Podatki w Money.pl ]( http://www.money.pl/podatki/ )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: pit, nowelizacja, składanie, pracodawca, wiadomości, gospodarka, podatki, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz