Notowania

pit 2010
17.07.2011 17:15

Kto szybko złoży korektę podatku, może uniknąć karnych odsetek

Kto szybko złoży korektę źle policzonego podatku, zapłaci niższe karne odsetki lub nie zapłaci ich w ogóle.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ - Kto szybko złoży korektę źle policzonego podatku, zapłaci niższe karne odsetki lub nie zapłaci ich w ogóle _- radzi doradca podatkowy Marek Kolibski. Fiskus nie jest bowiem zainteresowany ściąganiem odsetek niższych niż 6 zł 60 gr.

Marek Kolibski, partner z kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy informuje, że korygować należy istotne błędy popełnione w deklaracji podatkowej, dotyczące np. kwoty dokonanej nadpłaty albo zaległości podatkowej.

_ - Jeżeli ktoś popełnił błąd w deklaracji za 2010 r. i wykazał zbyt wysoką nadpłatę do zwrotu, to warto do końca lipca zrobić korektę. Dopóki urząd skarbowy nie zwróci nam zawyżonej w deklaracji kwoty nadpłaty, nie będziemy mieć zaległości podatkowej. Do końca lipca nadpłaty raczej nie są jednak zwracane _ - powiedział doradca podatkowy.

Natomiast osoba, która otrzymała już z urzędu skarbowego zbyt wysoki zwrot nadpłaty, ma zaległość podatkową, którą trzeba zwrócić wraz z odsetkami.

_ - Także jeżeli ktoś zorientował się, że np. źle rozliczył ulgę i w związku z tym zapłacił za mało podatku, powinien złożyć korektę i dopłacić zaległość wraz z ustawowymi odsetkami, liczonymi od 1 maja _ - zaznaczył Kolibski.

Jego zdaniem samodzielne liczenie odsetek jest trudne, bowiem odnosi się je często do stawek historycznych, które zmieniają się w zależności od zmiany stopy lombardowej NBP. W internecie jest jednak wiele kalkulatorów podatkowych, które odsetki policzą za nas.

Kolibski zwraca uwagę, że jeżeli kwota odsetek nie przekracza 6 zł 60 gr zł, to w ogóle nie trzeba ich płacić. _ Ustawodawca doszedł do wniosku, że małych kwot odsetek za zwłokę nie warto ściągać. - Zgodnie z Ordynacją podatkową nie nalicza się ich jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty dodatkowej, pobieranej przez Pocztę Polską za polecenie przesyłki listowej _ - wyjaśniał.

Zgodnie z cennikiem Poczty Polskiej opłata ta wynosi obecnie 2 zł 20 gr. W ten sposób zaległości podatkowe poniżej 300 zł są w praktyce zwolnione z obowiązku naliczania odsetek.

_ - Musimy także pamiętać, że jeżeli dobrowolnie regulujemy zaległość podatkową, nie czekając aż zmusi nas do tego urząd skarbowy, to odsetki wynoszą 75 proc. stawki podstawowej _ - powiedział.

Rzeczniczka prasowa administracji podatkowej Wiesława Dróżdż poinformowała, że korektę deklaracji można złożyć w okresie pięciu lat od końca roku podatkowego, w którym upłynął termin złożenia zeznania podatkowego. Tak więc pomyłkę w deklaracji za 2010 r. można złożyć do końca 2016 r. Tak długo też fiskus może kontrolować zeznanie podatkowe za 2010 r.

_ - Najczęstsze błędy, jakie przytrafiają się podatnikom, to błędy rachunkowe, pominięcie przysługujących ulg i niewykazanie innych źródeł dochodu _ - dodała.

Stawki odsetek za zwłokę oraz stawkę obniżoną odsetek publikuje w obwieszczeniach Minister Finansów. Zgodnie z nimi od 6 kwietnia do 12 maja 2012 r. odsetki wynosiły 13 proc. w skali roku, 12 maja wzrosły do 13,5 proc., a od 9 czerwca obowiązuje 14-proc. stawka. Stawki obniżone (75 proc. podstawowej - PAP) wynosiły w tym czasie odpowiednio: 9,75 proc., 10,13 proc., a obecnie 10,50 proc.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t112759.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/z;tej;ulgi;skorzystaly;tylko;cztery;firmy,153,0,863641.html) Z tej ulgi skorzystały tylko cztery firmy Odroczenie płatności podatków nie cieszy się popularnością wśród przedsiębiorców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t115552.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/rozliczenie;pit;kto;trafi;pod;lupe;fiskusa,124,0,826492.html) Rozliczenie PIT: Kto trafi pod lupę fiskusa? Dokumenty uprawniające nas do skorzystania z ulg i kopię PIT za ubiegły rok należy przechować aż do końca 2016 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/mozesz;uniknac;placenia;odsetek,201,0,825289.html) Możesz uniknąć płacenia odsetek Podatnik nie zapłaci odsetek, jeżeli ich wysokość nie przekracza trzykrotności opłaty dodatkowej pobieranej przez pocztę za nadanie listu poleconego, czyli 6,60 złotych.
Tagi: pit 2010, odsetki, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, podatki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz