Notowania

podatki w polsce
15.04.2013 16:55

Ministerstwo Finansów rozpoczyna prace nad nową Ordynacją podatkową

Zdaniem resortu finansów nadszedł czas, by rozpocząć dyskusje i prace nad przygotowaniem nowej, trwałej Ordynacji podatkowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Napisanie nowej Ordynacji podatkowej postulowali uczestnicy 100. Konferencji Podatkowej. Zdaniem resortu finansów nadszedł czas, by rozpocząć dyskusje i prace nad przygotowaniem nowej, trwałej Ordynacji podatkowej.

Konferencję, która odbyła się w Łodzi, zorganizowało Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych. Obecny na niej minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński powiedział, że dla prezydenta Bronisława Komorowskiego kwestie podatkowe są bardzo ważne. Dodał, że z badań wynika, że sprawy podatkowe są wrażliwym i bardzo ważnym elementem dla małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce.

Minister zaznaczył, że to także ważne z punktu widzenia całości gospodarki narodowej, bowiem sektor ten daje pracę 70 proc. zatrudnionych, zapewnia 2/3 produkcji przemysłowej i odpowiada za ok. 50 proc. PKB.

_ - W tym zakresie warto zwrócić uwagę, że kwestie podatkowe były wskazane jako pierwszy obszar utrudnień, czy też wyzwań, przed którymi przedsiębiorcy stoją. Tu nie chodziło o wysokość podatków, ale przede wszystkim o ich przejrzystość _ - powiedział Dziekoński.

Jego zdaniem w obszarze Ordynacji podatkowej kryje się możliwość przywrócenia zaufania podatników do państwa. Podkreślił, że _ rzeczywiste _ zmiany w Ordynacji podatkowej wymagają _ analiz, studiów, długiej debaty publicznej, rzetelnej dyskusji i rozmowy _. _ Wydaje się, że zmiana taka jest konieczna _ - podkreślił.

Zdaniem sędzi Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu dr Dagmary Dominik-Ogińskiej w Ordynacji powinny być uregulowane dwie najważniejsze zasady, które obecnie nie znajdują odzwierciedlenia w jej przepisach. Jak wyjaśniła, chodzi o zapis, że wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść podatnika. _ Inna zasada () to zasada ograniczonego stosowania analogii przy interpretacji prawa podatkowego. () Oczywiście mówimy o analogii na korzyść podatnika, w takiej sytuacji, gdy mamy do czynienia z luką konstytucyjną _ - powiedziała.

Prof. dr hab. Bogumił Brzeziński z Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu postulował zasadę stosowania prawa podatkowego w zgodzie z realiami ekonomicznymi. Jego zdaniem do dyskusji pozostaje kwestia, jakimi warunkami obudować taką zasadę, aby _ nie przewrócić _ systemu podatkowego.

_ - Jest parę orzeczeń sądowych, które pokazują, na czym takie rozumowanie i argumentacja wynikająca z realiów ekonomicznych może polegać. Niestety duża liczba orzeczeń realiów ekonomicznych nie szanuje _ - mówił profesor.

Brzeziński uważa, że należałoby też wprowadzić zasadę stosowania prawa podatkowego z poszanowaniem konstytucyjnych zasad ze strony jednostki i jej praw zagwarantowanych prawem międzynarodowym.

Zastępca dyrektora departamentu polityki podatkowej w Ministerstwie Finansów Włodzimierz Gurba przyznał podczas dyskusji, że Ordynacja podatkowa jest ułomna. Jego zdaniem w krytyce pod jej adresem może być dużo prawdy, dlatego na obecne regulacje warto patrzeć jak na test różnych instytucji, który pozwoli stworzyć akt docelowy.

_ - Myślę, że Ordynacja podatkowa, z uwagi na duże możliwości dialogu i porozumienia różnych środowisk, będzie mogła być stworzona nie tylko przez urzędników Ministerstwa Finansów, ale też przedstawicieli doktryny, sądownictwa (), przedsiębiorców i doradców podatkowych na podstawie doświadczeń ze stosowania dzisiejszej Ordynacji _ - powiedział.

_ - Nadszedł ten moment, by rozpocząć dyskusje i prace nad stworzeniem nowej Ordynacji podatkowej, która - mamy nadzieję - będzie aktem trwałym i fundamentalnym _ - podkreślił Gurba.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie zmiana w ustawie o VAT - _ To może bezpośrednio wpłynąć na decyzję co do stawki VAT w 2014 roku _ - podkreśla wiceminister finansów.
Czeka nas ostre cięcie wydatków budżetowych? Resort finansów: prawo pozwala ograniczać wydatki, bez nowelizowania ustawy budżetowej. Zapowiada...
Ministrowie kręcą bat na oszustów podatkowych Na skutek uchylania się od płacenia podatków Unia Europejska traci co roku miliard euro.
Tagi: podatki w polsce, ordynacja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz