Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podatek VAT 2011: Będzie 23, 8 i 5 procent

0
Podziel się:

Podatek od niektórych podstawowych artykułów spożywczych nawet spadnie - z 7 do 5 procent - zapowiada rząd.

Podatek VAT 2011: Będzie 23, 8 i 5 procent
(PAP/Leszek Szymański)

Podatek od niektórych podstawowych artykułów spożywczych nawet spadnie - z 7 do 5 procent - zapowiada rząd. Stawka od żywności nieprzetworzonej wzrośnie natomiast z o 2 punkty procentowe - z dotychczasowych 3 procent.

**Według Planu Finansowego, będą obowiązywać trzy stawki podatku VAT: 5, 8 i 23 procent. Obecnie podstawowa stawka to 22 procent, a obniżone 3 i 7 procent.

Jak poinformował minister gospodarki Waldemar Pawlak, wprowadzenie stawki 5 procent na podstawowe produkty żywnościowe spowoduje faktyczną obniżkę podatku.

_ - Rząd przyjął plan. Będą obowiązywały trzy stawki podatku VAT: 5 proc. na m.in. podstawowe produkty żywnościowe, 8 i 23 procent _ - powiedział Pawlak. Dodał, że VAT na nieprzetworzoną żywność wzrośnie z 3 proc. do 5 proc., a na nisko przetworzoną zostanie obniżony z 7 do 5 proc.

POSŁUCHAJ WALDEMARA PAWLAKA:

Premier Donald Tusk, minister finansów Jacek Rostowski i marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna przedstawili plan szefom klubów parlamentarnych.

Polskie Stronnictwo Ludowe nie łudzi się, że opozycja poprze rządowe pomysły.W miniony piątek rząd rozpoczął dyskusję nad wieloletnim planem finansowym państwa. Donald Tusk przekonywał, że podwyższenie podatku VAT o jeden punkt procentowy to wariant umiarkowany i spokojny, który ma uchronić Polskę przed niebezpiecznym poziomem zadłużenia i zwiększyć tym samym dochody państwa o 5 - 5,5 miliardów złotych. Podobnie uważa Stanisław Żelichowski:

Prawo i Sprawiedliwość szacuje, że zaproponowana przez rząd podwyżka podatku VAT z 22 do 23 procent spowoduje, iż koszty utrzymania jednego Polaka wzrosną o 150 złotych rocznie. Wiceszefowa sejmowej komisji finansów publicznych Beata Szydło przypomniała, że po 100 dniach działania rządu PO - PSL Donald Tusk mówił, iż nie jest sztuką leczyć finanse publiczne przez drenaż kieszeni Polaków.

Szydło zauważa, że teraz te słowa są już nieaktualne. Z kolei rzecznik klubu Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak przypomniał, że wcale nie Platforma Obywatelska lecz właśnie PiS doprowadził do ostatniej obniżki podatków, którą odczuli Polacy.Jutro podczas posiedzenia Sejmu rząd w ramach informacji bieżącej przedstawi informację na temat sytuacji finansowej państwa. Wnioskowało o nią Prawo i Sprawiedliwość.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t102899.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/za;wzrost;vat;zaplacimy;srednio;kilkanascie;zl;na;miesiac,183,0,650167.html) Za wzrost VAT zapłacimy średnio kilkanaście zł na miesiąc Podwyżka nie będzie bardzo dotkliwa dla portfeli. Problemy i wydatki czekają natomiast pół miliona firm - płatników VAT.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t49375.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/bedzie;23-proc;vat;koniec;z;budzetowymi;sztuczkami,109,0,649069.html) Będzie 23-proc. VAT. Koniec z budżetowymi sztuczkami Już rok temu dziura w finansach publicznych była ogromna. Ale ministrowi Rostowskiemu udało się ją ukryć. W tym roku już nie, bo zmieniono prawo. Potrzeba około 50 mld zł. Na początek wzrośnie prawdopodobnie VAT.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t102801.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/szydlo;to;co;robi;platforma;to;komedia;podatkowa,200,0,649672.html) Szydło: To co robi Platforma, to komedia podatkowa
vat
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)