Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatki w Polsce. Po wyjściu z procedury nadmiernego deficytu możliwa obniżka

0
Podziel się:

- Gdy Polska wyjdzie z procedury nadmiernego deficytu, warto będzie zacząć dyskusję na temat dalszego obniżania podatków - twierdzi Ludwik Kotecki.

Podatki w Polsce. Po wyjściu z procedury nadmiernego deficytu możliwa obniżka
(East News/Dabkowski/REPORTER)

Gdy Polska wyjdzie z procedury nadmiernego deficytu, warto będzie zacząć dyskusję na temat dalszego obniżania podatków - powiedział główny ekonomista Ministerstwa Finansów Ludwik Kotecki.

Kotecki przyznał, że wszystko wskazuje na to, że obecny rok jest ostatnim, w którym podlegamy procedurze nadmiernego deficytu. - Jeżeli z tej procedury wyjdziemy, to warto będzie zacząć dyskusję na temat dalszego obniżania podatków - powiedział.

Jego zdaniem w ramach takiej dyskusji należałoby odpowiedzieć na pytanie, czy zwiększyć kwotę wolną, podnieść koszty uzyskania przychodów z pracy czy obniżyć VAT. - Wszystkiego naraz się nie da raczej zrobić, bo to kosztuje - przyznaje.

- Osobiście jestem zwolennikiem jednolitej stawki VAT - zadeklarował. Według niego powinna ona wynosić 16-18 proc. - Taka stawka z działaniami osłonowymi byłaby netto lekko ujemna dla budżetu. Jednak efekty pośrednie jej wprowadzenia byłyby korzystne - byłoby mniej przestępstw wynikających z obowiązywania różnych stawek - zauważył Kotecki.

Przyznał, że - zwłaszcza w związku ze wzrostem VAT-u na żywność - konieczne byłyby działania osłonowe. - Trzeba zadbać o to, by obciążenie najuboższych nie wzrosło. W tym celu warto byłoby to połączyć np. z kwotą wolną czy wyższymi kosztami uzyskania przychodów z pracy - powiedział Kotecki.

Czytaj więcej w Money.pl
Podatek od energii jednak nie zastąpi VAT Szwajcarzy opowiedzieli się przeciwko propozycji radykalnej proekologicznej reformy podatkowej.
Fiskus dokładniej sprawdzi branżę elektroniczną Pod lupę trafią podmioty z branż, w których występują największe nieprawidłowości, a więc zajmiemy się obszarem paliw i elektroniką - zapowiedziała wiceminister finansów Agnieszka Królikowska.
Od nowego roku zmiany w podatku VAT m.in. dla usług telekomunikacyjnych Najwyższa stawka obowiązuje na Węgrzech a najniższa w Luksemburgu.
podatki
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)