Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podnoszenie VAT - PiS zagłosuje przeciw

0
Podziel się

Ustawa ma spowodować obniżenie długu publicznego i kosztów jego obsługi.

Podnoszenie VAT - PiS zagłosuje przeciw
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEhifEBN

PiS nie poprze rządowego projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Ustawa ma spowodować obniżenie długu publicznego i kosztów jego obsługi.

Szef Klubu Parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak powiedział, że projekt umożliwia rządowi podnoszenie VAT-u wtedy, kiedy relacja długu publicznego do PKB przekroczy 55 procent, a niektórzy ekonomiści uważają, że już do tego doszło.

Projekt ustawy włącza też Lasy Państwowe do sektora finansów publicznych. Mariusz Błaszczak przypomniał, że w połowie października PiS złożył projekt uchwały o referendum w tej sprawie.

bEhifEBP

Dzisiaj okazało się, że projekt uzyskał negatywną opinię prawną. I to jak powiedział Mariusz Błaszczak drugi powód, dla którego posłowie PiS zagłosują przeciwko nowelizacji ustawy o finansach publicznych.

Nowelizacja ma wprowadzić tak zwaną regułę wydatkową, która polega na tym, że wydatki sztywne nie mogą rosnąć szybciej niż prognozowana stopa inflacji plus jeden procent.

Gdyby dług publiczny przekroczył 55 procent PKB, nie tyko mógłby wzrosnąć VAT ale także zostałyby zniesione niektóre ulgi podatkowe. Ponadto niektóre jednostki sektora finansów musiałyby umieszczać wolne środki na rachunku zarządzanym przez ministra finansów a nie w banku. To właśnie według PiS zagraża Lasom Państwowym i prowadzi do ich prywatyzacji.

Czytaj w Money.pl

bEhifECq
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)