Notowania

podatki w polsce
24.02.2013 08:53

Resort finansów chce opodatkować zyski z tzw. polisolokat

To kolejna - po opodatkowaniu zysków z lokat jednodniowych - próba uszczelnienia systemu opodatkowania dochodów kapitałowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ministerstwo Finansów chce opodatkować zyski z tzw. polisolokat. Zdaniem ekspertów to kolejna - po opodatkowaniu zysków z lokat jednodniowych - próba uszczelnienia systemu opodatkowania dochodów kapitałowych.

_ Polisolokaty _ to lokaty bankowe połączone z polisami ubezpieczeniowymi. Dzięki temu korzystają one ze zwolnienia z podatku dochodowego. Do ofert banków produkty te powróciły po tym, gdy w ubiegłym roku - w wyniku zmian w ustawie o PIT - opodatkowano zyski z popularnych tzw. jednodniowych lokat bankowych z dzienną kapitalizacją odsetek.

Zmiany przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustaw o CIT i PIT. W uzasadnieniu do projektu resort wyjaśnił, że zgodnie z obowiązującymi obecnie regulacjami wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem m.in. dochodu z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w ubezpieczeniach na życie związanych z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. To ma się jednak zmienić.

- _ W wyniku zmiany opodatkowane będą również świadczenia z ubezpieczeń na życie, w których świadczenie zakładu ubezpieczeń na życie jest ustalane w zależności od wartości określonego indeksu lub wartości innego świadczenia bazowego, analogicznie jak ma to miejsce w przypadku ubezpieczeń z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Zmiana zapewni równe traktowanie świadczeń o charakterze inwestycyjnym z obu rodzajów ubezpieczeń w rozumieniu przepisów podatkowych _ - wyjaśniło ministerstwo w uzasadnieniu do projektu.

MF spodziewa się, że w związku ze zmianą zwiększą się dochody podatkowe budżetu, ale skala tego wzrostu - zdaniem MF - jest trudna do oszacowania.

Łukasz Bączyk z firmy doradczej Taxand Polska powiedział PAP, że obecnie zyski z lokat wypłacane w formie zwrotu składki ubezpieczeniowej są nieopodatkowane. - _ - Polisolokaty okazały się korzystną formą lokowania oszczędności po likwidacji tzw. lokat antybelkowych. Resort finansów zauważył to i postanowił zmienić, wprowadzając opodatkowanie zysków z takich lokat _ - powiedział Bączyk.

Bączyk zwrócił uwagę, że Ministerstwo Finansów w swoim projekcie nie przewidziało przepisów przejściowych, co oznacza, że wejdą one w życie 1 stycznia 2014 r. _ -- Jeżeli ktoś uzyska zwrot ze składki na polisolokatę w przyszłym roku, to prawdopodobnie będzie on podlegał opodatkowaniu _ - dodał.

Analityk z Open Finance Emil Szweda powiedział w rozmowie z PAP, że _ polisolokaty _ są niemal takimi samymi produktami jak lokaty bankowe, w związku z tym nie ma żadnego logicznego wytłumaczenia dla utrzymywania rozróżnienia w ich opodatkowaniu. _ To uszczelnienie systemu podatkowego. Jest niesprawiedliwe, że od dochodów z takich samych inwestycji jedni płacą podatek, a inni nie. Jeżeli zyski kapitałowe mają być opodatkowane, to powinny być opodatkowane wszystkie _ - powiedział Szweda.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozliczasz się sam z fiskusem? Koniec lutego to ważna data Do 28 lutego pracodawca musi dopełnić ważnego obowiązku. Zobacz, co musi zrobić.
Nawet PiS nie chce więcej pieniędzy dla Kościoła Z rozwiązania Michała Boniego zadowolona jest tylko koalicja. Wszystkie partie opozycyjne krytykują odpis podatkowy na Kościół.
Ulga internetowa Ulga internetowa była do tej pory najczęściej odliczaną od dochodu. Od 1 stycznia będą z niej mogli skorzystać jedynie nieliczni. Zmiany w uldze na internet to efekt podpisania przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacji ustawy o PIT.
Tagi: podatki w polsce, pit, prawo podatkowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka, podatki, prawo, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz