Notowania

pit
09-04-2009 (11:37)

Ruszył elektroniczny PIT- rozwiązanie nie dla wszystkich

To ułatwienie dla podatników zapowiadano już dawno.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)

*Pierwsi podatnicy mogą wysłać do urzędów skarbowych internetem PIT-37 bez tzw. bezpiecznego podpisu elektronicznego. *

W środę ukazał się Dziennik Ustaw z nowelizacją ordynacji podatkowej i przepisami wykonawczymi do tej ustawy. Dzięki zniesieniu obowiązku posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego, większa ilość podatników będzie mogła z tego skorzystać.
Do tej pory tylko kilkuset Polaków korzystało z możliwości wysłania elektronicznego PIT-a.

Termin na złożenie PIT upływa 30 kwietnia. Za pośrednictwem internetu można wysłać tylko formularz PIT-37 z ulgowymi załącznikami PIT/O, PIT/D i PIT-2K.* *

By skorzystać z możliwości  elektronicznego PiT- a należy wejść na stronę www.e-deklaracje.gov.pl i wypełnić interaktywny formularz PIT 37. Komputer powinien posiadać system Windows ( 2000, XP, Vista), skonfigurowany dostęp do internetu oraz oprogramowanie Adobe Reader w wersji 8.0 lub wyższej z zainstalowaną wtyczką do tego programu. Można je będzie pobrać ze strony. Po uruchomieniu Adobe trzeba będzie wczytać interaktyny formularz PIT 37, wypełnić i wysłać.

Weryfikacja autentyczność użytkownika odbędzie się na podstawie takich informacji  jak  numer NIP, PESEL i danych podatnika oraz z kwoty przychodu z roku 2007, dlatego trzeba będzie zajrzeć do ubiegłorocznego rozliczenia.  Na zakończenie całej operacji podatnik otrzyma potwierdzenie odbioru (UPO - Urzędowe Poświadczenie Odbioru), stanowiące dowód i potwierdzenie terminu złożenia zeznania.

Poradnik Money.pl
*Rozlicz PIT z Money.pl! * * Pobierz program do rozliczania PIT * Sprawdź ulgi podatkowe w 2008 r. * Znajdź Urząd Skarbowy * Wypełnij formularz interaktywny zobacz serwis PIT-2008!

*Kto nie skorzysta? *

Z elektronicznego PIT-a skorzystają zapewne osoby, które czekały z rozliczeniem do ostatniej chwili. Raczej nie będzie wśród nich małżeństw, bo wcześniej trzeba złożyć specjalny formularz. _ - Mowa o papierowym formularzu UPL-1, w którym jeden z małżonków upoważnia drugiego do podpisania PIT-a w jego imieniu _ - tłumaczy Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu.

Kolejnym słabym punktem nowego systemu jest to, że jeśli okaże się niezbędna korekta PIT-a, trzeba będzie ją złożyć po staremu.

Czytaj w Money.pl
*PIT przez internet można złożyć po wizycie w urzędzie * Kilka milionów podatników nie będzie mogło wypełnić PIT-a przez internet. To małżonkowie, którzy rozliczają się wspólnie Czytaj w Money.pl
Tagi: pit, podatki, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
WP Money
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie