Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szwecja rajem dla firm. Rząd obniży podatek od firm

0
Podziel się:

Szwecja w przeciwieństwie do wielu krajów UE może sobie pozwolić na zmniejszenie dochodów, gdyż ma dobrą sytuację budżetową i notuje wzrost gospodarczy.

Szwecja rajem dla firm. Rząd obniży podatek od firm
(mrlins/CC/Flickr)

Podatek dochodowy od osób prawnych zostanie w Szwecji obniżony od 1 stycznia 2013 roku z obecnych 26,3 proc. do 22 proc. - poinformował rząd w Sztokholmie.

- _ Znaczące obniżenie podatku poprawi klimat inwestycyjny oraz przyczyni się do wzrostu gospodarczego. Chcemy dać bodziec małym i dużym firmom _ - powiedziała minister ds. przedsiębiorczości Annie Loeoef.

Władze Szwecji liczą na powstrzymanie migracji spółek za granicę, pojawienie się nowych inwestorów oraz stworzenie miejsc pracy. W uzasadnieniu projektu rząd podkreślił, że Szwecja musi być konkurencyjna w Europie. Powołano się na przykład Wielkiej Brytanii, gdzie rząd również zapowiedział obniżkę podatku od firm.

Zmniejszenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych ma kosztować szwedzki budżet 16 miliardów koron (około 1,9 mld euro). Szwecja w przeciwieństwie do wielu krajów UE może sobie pozwolić na zmniejszenie dochodów, gdyż ma dobrą sytuację budżetową i notuje wzrost gospodarczy.

Z początkiem 2012 roku obniżono podatek VAT od usług gastronomicznych z 25 proc. do 12 proc. W poprzednich latach rządząca Szwecją od dwóch kadencji centroprawicowa koalicja czterech partii stopniowo obniżała również wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych.

Decyzja o zmniejszeniu podatku od osób prawnych będzie musiała jeszcze zostać zatwierdzona przez Komisję Europejską. Wśród krajów OECD najwyższa stawka podatku od osób prawnych, blisko 40 proc., stosowana jest w Japonii. Najniższy podatek dochodowy, ponad 12 proc., płacą firmy w Irlandii.

Czytaj więcej na temat podatków w Money.pl
Kolejna obietnica złamana. VAT idzie w górę Mieszkańcy tego kraju zapłacą więcej za wodę, transport i energię elektryczną.
Podniosą podatek o 100 proc. i stracą władzę Parlament Japonii zgodził się na rządową propozycję podwojenia podatku obrotowego.
By nie podnosić VAT, zwolnią urzędników Włoski parlament przyjął dekret, który pozwoli zaoszczędzić w ciągu 3 lat ponad 26 mld euro i uniknąć wzrostu VAT.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)