Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia wspiera polskich przedsiębiorców

0
Podziel się:

Do września br. roku małe i średnie przedsiębiorstwa mogą starać się o dotacje na inwestycje związane z rozwojem technologicznym oraz wdrażaniem systemów jakości.

W maju uruchomione zostały kolejne programy pomocowe dla małych i średnich przedsiębiorstw finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Phare oraz ze środków budżetu państwa.
Wspomniane dotacje udzielane są przez Polska Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

  1. Program 'Wstęp do jakości'

W ramach programu 'Wstęp do jakości' udzielane są dotacje dla MSP na współfinansowanie kwalifikowanych kosztów usług doradczych i szkoleniowych związanych z wdrażaniem systemów jakości. Projekty realizowane w ramach programu mogą dotyczyć następujących działań:

· przygotowanie kadry małych i średnich przedsiębiorstw do zarządzania jakością,
· uzyskanie certyfikatów zgodności dla wyrobów, surowców, maszyn i urządzeń, aparatury kontrolno-pomiarowej i personelu,
· ocena zgodności wyrobów z dyrektywami Unii Europejskiej, nadawanie wyrobom znaku CE, umożliwiającego dostęp do rynków Unii Europejskiej,
· uzyskanie certyfikatu specyficznych systemów jakości w niektórych sektorach przemysłu,
· doskonalenie systemów zarządzania po uzyskaniu certyfikatu.

Działania objęte programem muszą być realizowane na terenie Polski oraz powinny się zakończyć do dnia 31 sierpnia 2003 r. Ważne jest także, by ww. usługi świadczone były przez specjalistów i organizacje akredytowane przez PARP.

W ramach programu 'Wstęp do jakości' kwoty dotacji kształtują się następująco:
- minimalna wysokość dotacji: 1.000 EUR
- maksymalna wysokość dotacji: 7.000 EUR
- maksymalne dofinansowanie kosztów projektu z budżetu programu: 60%

Nie ma ograniczeń co do liczby złożonych wniosków, jednak dotacja przyznana na każdy projekt nie może być mniejsza niż 1.000,00 EUR, a suma wszystkich przyznanych dotacji nie może przekroczyć 7.000,00 EUR.

  1. Program 'Innowacje i technologie dla rozwoju przedsiębiorstw'

W ramach programu udzielane są dotacje na współfinansowanie kosztów usług doradczych i szkoleniowych bezpośrednio związanych z realizacją projektów nakierowanych na rozwój technologiczny przedsiębiorstw. Projekty te mogą obejmować następujące działania:
· ocena technologii stosowanych przez przedsiębiorcę,
· przygotowanie do wdrożenia rozwiązań innowacyjnych i nowych technologii,
· wdrożenie pozyskanych technologii,
· wdrożenie własnych rozwiązań technologicznych przedsiębiorcy.

Działania objęte programem muszą być realizowane na terenie Polski oraz powinny się zakończyć do dnia 30 czerwca 2003 r. Również w tym przypadku wymagane jest korzystanie z usług specjalistów i organizacji akredytowanych przez PARP.

W ramach programu 'Innowacje i technologie dla rozwoju przedsiębiorstw' kwoty dotacji wynoszą:
- minimalna wysokość dotacji: 1.500 EUR
- maksymalna wysokość dotacji: 10.000 EUR
- maksymalne dofinansowanie kosztów projektu z budżetu programu: 60%

Wnioskodawca, w trakcie trwania programu 'Innowacje i technologie dla rozwoju przedsiębiorstw', może złożyć więcej niż jeden wniosek. Dotacja przyznana na każdy projekt nie może być mniejsza niż 1.500,00 EUR, a suma wszystkich przyznanych dotacji nie może przekroczyć 10.000,00 EUR.

UWAGA:
Dla opisanych programów wyznaczone są trzy terminy składania wniosków w 2002 r.:
- 5 lipca do godz. 16.00,
- 5 sierpnia do godz. 16.00
- 5 września do godz. 16.00.

Wnioski otrzymane po danym terminie będą dołączane do następnej grupy wniosków. Wnioski otrzymane po upływie ostatniego terminu będą odrzucone, nawet jeśli stempel pocztowy będzie wskazywał datę poprzedzająca ten termin.

Szczegółowe informacje dotyczące składania wniosków o udzielenie dotacji znajdują się w Wytycznych dla wnioskodawców, które można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości: www.parp.gov.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)