Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Za spóźnienie w rozliczeniu PIT nawet 26 tys. zł kary

0
Podziel się:

Jeszcze dziś można składać rozliczenie w urzędzie, przez internet i wysyłając pocztą.

Za spóźnienie w rozliczeniu PIT nawet 26 tys. zł kary
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

Podatnik, który nie zdąży na czas i będzie rozliczał się z PIT-u po terminie, zapłaci zaległy podatek plus odsetki za zwłokę. _ - Obecnie wynoszą one 10 proc. w skali roku. Należy je liczyć za okres od 1 maja do dnia zapłaty należności _ - powiedział doradca podatkowy w spółce doradczej KPMG Andrzej Marczak.

_ - Spóźnialski podatnik musi też liczyć się z karą finansową za niedopełnienie obowiązku wynikające z ustawy o PIT. Grzywna za wykroczenie skarbowe wynosi od 131 zł 70 groszy do 26 340 zł. Za przestępstwo skarbowe grzywna liczona jest w tzw. stawkach dziennych. Najniższa to 43 zł 90 gr, najwyższa 17 560 zł _ - wyjaśnił Marczak.

Fiskus może też ukarać podatnika mandatem karnym w wysokości maksymalnie 2634 zł.

Ekspert KPMG zaznaczył, że decyzja, czy będzie to wykroczenie, czy przestępstwo karne skarbowe, zależy od tego, ile będzie wynosiła niezapłacona kwota podatku. _ - Jeżeli nie przekroczy pięciokrotności najniższego wynagrodzenia, czyli obecnie 6585 zł, w grę wchodzi wykroczenie. Powyżej tej kwoty jest to przestępstwo karne skarbowe _ - wyjaśnił.

W rozliczeniach za 2009 r. należy zastosować dwie stawki podatku, 18 proc. i 32 proc. Podatek w wysokości 18 proc. (minus tzw. kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 556,02 zł) płacą osoby, których roczny dochód nie przekroczył 85 528 zł. Przy wyższych dochodach podatek wynosi 14 839,02 zł plus 32 proc. od nadwyżki ponad 85 528 zł.

Podatnicy mogą skorzystać z ulg: na dzieci, na internet, na darowizny, z tzw. ulgi odsetkowej. Ulga na dzieci, czyli tzw. prorodzinna wynosi 1112,4 zł rocznie. Na internet można odpisać sobie maksymalnie 760 zł rocznie. Ulga na darowizny dla organizacji pożytku publicznego nie może przekroczyć 6 proc. rocznego dochodu podatnika. Natomiast ulga związana z darowizną na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą - 10 proc. Tzw. ulga odsetkowa wiąże się z kredytem zaciągniętym w latach 2002-2006 na zakup mieszkania lub domu.

Każdy składający zeznanie może też wskazać w PIT organizację pożytku publicznego, na rzecz której chciałby przekazać 1 proc. swojego podatku. Lista takich organizacji jest dostępna na stronie internetowej ministerstwa pracy.

ZOBACZ TAKŻE:

podatki
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)