Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zapłacimy mniejszy podatek

0
Podziel się:

Ulga odsetkowa także przy zmianie banku, rozszerzenie ulgi na dzieci oraz korzystniejsze rozliczenie sprzedaży mieszkania - takie zmiany przyjął dziś rząd.

Zapłacimy mniejszy podatek
(PAP/Paweł Kula)

Rząd proponuje również zastąpienie obecnej ulgi meldunkowej (konieczność zameldowania w sprzedawanym lokalu przez minimum 12 miesięcy) zwolnieniem od podatku dochodów uzyskanych ze zbycia mieszkania. Będzie to możliwe, gdy pieniądze ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych zbywający w ciągu dwóch lat przeznaczy na własne cele mieszkaniowe.

Przepis ten będzie korzystny nie tylko dla właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań, ale również działek i lokali użytkowych.

Ulga także na dzieci studiujące za granicą

Do tej pory z ulgi prorodzinnej skorzystać mogli tylko rodzice, których dzieci uczą się w szkołach i uczelniach o których mowa o systemie oświaty lub przepisach prawa o szkolnictwie wyższym.

Nowelizacja ma zmienić to, przyznając prawo do odliczenia wszystkim rodzicom uczących się dzieci do 25 roku życia.

Proponowane przez rząd zmiany umożliwią też skorzystanie z ulgi rodzinom zastępczym oraz opiekunom prawnym.

Projekt nowelizacji dostosowuje polskie przepisy podatkowe do prawa unijnego oraz wyroku Trybunału Konstytucyjnego.Zaproponowano ponadto zwolnienie z opodatkowania w całości alimentów na rzecz dzieci, które otrzymują dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

W projekcie uregulowano także zasady dotyczące preferencyjnego rozliczania dochodów przez osoby samotnie wychowujące pełnoletnie dzieci chore (niepełnosprawne). Zgodnie z nimi, podatnicy będą mogli rozliczać się na preferencyjnych zasadach nawet w przypadku, gdy dzieci otrzymują dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Ulga odsetkowa także przy refinansowaniu

Rozszerzono zakres ulgi odsetkowej na odsetki od kredytu (pożyczki) przeznaczonej na spłatę kredytu (pożyczki) refinansowego oraz na odsetki od kredytu konsolidacyjnego.

W tej chwili przy zmianie banku podatnik tracił prawo do odliczania ulgi odsetkowej. Nowe rozwiązanie umożliwi wielu osobom zmianę kredytu mieszkaniowego na korzystniejszy, bez utraty prawa do ulgi.

Emigranci zapłacą mniej

W projekcie określono, że podatnik będzie miał również prawo do odliczenia od dochodu lub podatku składek zapłaconych za granicą na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Zmiana ta jest zgodna z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 7 listopada 2007 r.

Dostosowaniem do przepisów prawa unijnego jest również zmiana dotycząca zastosowania jednej stawki podatkowej - 19 proc. - dla osób niemających miejsca zamieszkania w Polsce (w tym dla nierezydentów), które uzyskują dochody z osobiście wykonywanej działalności (m.in. artystycznej, literackiej, sportowej oświatowej, publicystycznej). Zgodnie z nowymi przepisami, osoby te będą mogły płacić podatek dochodowy według progresywnych stawek od dochodu, z możliwością odliczenia kosztów uzyskiwania przychodu.

Nie będzie podatku od odszkodowań z budżetu

Zwolnione z opodatkowania będą również świadczenia otrzymywane przez osoby fizyczne w związku ze zdarzeniem losowym, przekazane z tytułu jednorazowej pomocy materialnej finansowanej z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)