Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
04.03.2020 10:53

Wyrok NSA. Lepsza sytuacja dłużników to nie wszystko. To furtka do podatkowego raju

Przedawnienie może być sposobem na unikanie podatków. Eksperci, z którymi rozmawiał "Dziennik Gazeta Prawna", uważają, że tak może się stać, jeśli linia orzecznicza się utrzyma.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)

Przedawnienie długu nie oznacza dla dłużnika powstania przychodu, a więc i konieczności zapłaty podatku dochodowego - wynika z wyroków NSA ze stycznia 2020 r. i grudnia 2019 r. Wyroki, jak zaznacza "Dziennik Gazeta Prawna", która pisze o sprawie, dotyczyły kredytów wobec banków.

I tak, zgodnie z wyrokiem sądu wojewódzkiego, kobieta, której dług się przedawnił, miała zapłacić podatek dochodowy. Firma windykacyjna wystawiła jej PIT-8C, zgodnie z którym przychodem była cała przedawniona wierzytelność. Ale NSA się z tym nie zgodził. Kluczowe było to, że ani bank, ani windykator nie oświadczyli, że spłaty nie przyjmą, jeśli taka by nastąpiła.

Wyrok korzystny dla dłużników - oceniają eksperci, z którymi rozmawiał "Dziennik Gazeta Prawna". Jak mówi Marek Kolibski, radca prawny, doradca podatkowy i partner w KNCP, można z niego wyciągnąć wniosek, że zwolnienie z długu musi być wyraźnie udzielone na piśmie i doręczone dłużnikowi. Jeśli zwolnienia nie ma, to przychód nie powstaje.

Obejrzyj także: Koronawirus. Minister zdrowia: mamy nadzieję, że będzie jak z grypą

Choć klauzula przeciw unikaniu opodatkowania weszła w życie w lipcu 2016 roku, to jednak zdaniem rady obowiązuje od początku roku.
Prawo może działać wstecz? W podatkach - tak

Co więcej, wykładnia, jak uważa Radosław Piekarz, partner w A&RT Rynkowska, Kosieradzki, Piekarz, wyroki mogą doprowadzić do "niezamierzonych skutków podatkowych". - To sygnał dla ustawodawcy, aby zmienić przepisy o PIT - uważa ekspert. Inaczej mogą zostać wykorzystane do optymalizacji podatkowej. Nie chodzi jednak o długi związane z działalnością gospodarzą.

Rząd bierze się za agresywną optymalizację,
Uszczelnienie podatków. Rząd zajmie się agresywną optymalizacją

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, długi, nsa, wierzytelności
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-03-2020

OsqDŁUGI TRZEBA ODDAWAĆ I NIE MA DWÓCH ZDAŃ, ALE NIE WIEM CO JEST GORSZE: E-SĄDY, WYKUPYWANE DŁUGI PRZEZ FIRMY WINDYKACYJNE PO UPŁYWIE 10 LAT. UWAŻAM, … Czytaj całość

04-03-2020

AlaAlbo człowiek ma ponad 20 tys. Długu w pl , a żyje sobie na wysokim poziomie w Anglii. Jaka to sprawiedliwość

04-03-2020

czekam na zalegle placeA kiedy wierzyciel będzie mogł posłać dłużnika za kraty. Chodzi o nieuczciwych pracodawcow. Należy w stosunku do nich zaostrzyć prawo. Inspekcja pracy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (9)