Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

Wysokie podatki od niskich zarobków. Wraca dyskusja o klinie podatkowym

161
Podziel się:

Po wzroście pensji minimalnej pracownik dostanie 2062 złote netto. Pracodawca zapłaci ponad 3,3 tys. Różnica pójdzie na podatki i składki.

Wysokie podatki od niskich zarobków. Wraca dyskusja o klinie podatkowym
Najniższe pensje najwyżej opodatkowane. (money.pl, Rafał Parczewski)

"Podniesienie płacy minimalnej do 2,8 tys. zł oznacza, że pracodawca co miesiąc zapłaci ponad 3,3 tys. zł, choć pracownik na rękę dostanie niewiele ponad 2 tys. zł. Ponad 1,3 tys. zł pójdzie na podatki i składki" - pisze na Twitterze Aleksander Łaszek, główny ekonomista fundacji FOR.

Dodaje, że na tle Europy Polska ma jedne z najwyższych obciążeń podatkowych niskich zarobków.

Z prezentowanych przez dr. Łaszka danych wynika, że Polska znajduje się na 6. miejscu wśród państw OECD, jeśli idzie o wysokość tzw. klina podatkowego.

Zobacz także: Klin podatkowy w Polsce. "Zamiast rozwiązania problemu kiełbasa wyborcza"

Dane dotyczą jednak tylko osób o najniższych zarobkach. Jeśli popatrzymy na klin podatkowy dla średniej pensji, to według danych OECD jest on w Polsce niższy niż średnia europejska.

– Dla średniego polskiego wynagrodzenia klin podatkowy wynosi 36 proc., w państwach naszego regionu, w Czechach czy na Słowacji, jest wyraźnie wyższy. Nie można więc powiedzieć, że przez wysokie koszty pracy jesteśmy niekonkurencyjni - mówi "Gazecie Wyborczej" Maciej Grodzicki z Instytutu Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– Zgadzam się, opodatkowanie najniższych wynagrodzeń w Polsce jest relatywnie wysokie i moglibyśmy je obniżyć. Ale coś za coś: trzeba wtedy podwyższyć opodatkowanie dla tych, którzy mogą sobie na to pozwolić i którzy mają stabilne miejsca pracy. To problem związany z całym polskim systemem podatkowym, który jest regresywny - dodaje.

Klin podatkowy to różnica między sumą, jaką firma musi wydać na zatrudnienie pracownika, a sumą, którą ten dostaje na konto. W przypadku najniższych wynagrodzeń część krajów radzi sobie z nim zwiększając kwotę wolną od podatku.

W Polsce kwota wolna od podatku wciąż jest na niskim poziomie - 8 tys. złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(161)
dario
4 lata temu
W Rosji w pierwszych 3 miesiącach pracy podatek 30 %, po 3 miesiącach podatek TYLKO 10 % !!!!! i żadnych vatów, akcyz i innych haraczy. Rusek zarobi 2 tysiące dolarów, to ma prawie 2 tysiące dolarów. Polak zarobi 2 tysiące dolarów, to państwo złupi mu 1500 dolarów , a realnie zostanie mu 500.
zalosne
4 lata temu
jak mozna plakac, ze panstwo okrada, skoro sie chodzi na wybory i wybiera ciagle tych samych od 30 lat. zmieniaja tylko kolory i plakaty...
xxx
4 lata temu
Wszystkim po równo. Moja propozycja to 80% na zus i podatki.
asdfg
4 lata temu
Wystarczy zlikwidować krus, a rolników-przedsiebiorców ozusować.
Ewa
4 lata temu
PiS to absurd.
...
Następna strona