Notowania

podatki
12.04.2019 12:57

Minister finansów chce zmniejszyć klin podatkowy. "Niebawem pierwszy krok"

Wprowadzenie większej progresji w przedziale dochodów z pracy między połową a 167 proc. średniego wynagrodzenia proponuje Teresa Czerwińska jako optymalny sposób obniżenia klina podatkowego. O odmrożeniu drugiego progu podatkowego i reformie składek ZUS jednak nie wspomina.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
"To jest kierunek, w którym powinniśmy podążać" - mówi Teresa Czerwińska. Jej przyszłość w rządzie stoi jednak pod dużym znakiem zapytania. (Fot: Piotr Waniorek/zelaznastudio.pl)

Zapowiedzi minister finansów zmniejszenia klina podatkowego dla najsłabiej zarabiających padły już ponad dwa miesiące temu. Teraz Teresa Czerwińska powtórzyła swoje tezy w tekście opublikowanym w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

"Zmniejszanie obciążeń dla osób o relatywnie niewysokich pensjach to najkorzystniejsze rozwiązanie z punktu widzenia bodźców na rynku pracy" - pisze szefowa resortu finansów, która jest doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych.

Jak wyjaśnia Czerwińska, obniżenie klina dla najsłabiej zarabiających "pozwoli młodym ludziom łatwiej rozpoczynać pracę na etacie i równocześnie da możliwość powrotu na rynek pracy osobom pracującym w szarej strefie".

Obejrzyj: PIT do likwidacji. Robert Gwiazdowski: "Mamy idiotyczne przepisy"

"To jest kierunek, w którym powinniśmy podążać. Niebawem zrobimy w tej kwestii pierwszy ważny krok. To obniżenie PIT do 17 proc., które w praktyce będzie dotyczyć wynagrodzeń mieszczących się w połowie obecnego progu podatkowego" - podkreśla minister finansów.

Teresa Czerwińska zapowiada też wprowadzenie "wyjątkowej ulgi dla osób młodych, które do tego samego poziomu dochodów będą zwolnione z PIT". "Istotne w tej kwestii będzie też podniesienie kosztów uzyskania przychodu. Te podatkowe zmiany wpłyną na obniżenie klina podatkowego" - stwierdza.

Pani minister zadaje sobie pytanie, czy będzie potrzebne dalsze obniżanie klina podatkowego. Stwierdza, że odpowiedzi trzeba szukać wspólnie z przedstawicielami biznesu, z pracownikami i ekspertami.

"Każda budżetowa decyzja niesie za sobą wieloletnie konsekwencje" - zwraca uwagę Czerwińska. "Istotne, żeby były to decyzje odpowiedzialne, właściwie oszacowane i by finalnie miały pozytywny wpływ na rozwój naszego kraju" - podkreśla.

Klin podatkowy to różnica między sumą, jaką firma musi wydać na zatrudnienie pracownika, a sumą, którą ten dostaje na konto. Czerwińska wskazuje, ze według Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju polski klin podatkowy w 2017 r. wynosił 36 proc. kosztów pracy, czyli mieścił się w średniej krajów OECD.

Brak entuzjazmu wobec zwiększania wydatków budżetowych minister Czerwińskiej był widoczny od czasu ogłoszenia "piątki PiS".
Zmiany w rządzie. Rekonstrukcja w okolicy Wielkanocy. Odejdzie Teresa Czerwińska

Poza podatkiem dochodowym na wysokość klina podatkowego wpływają jednak także obowiązkowe składki ZUS, najbardziej w przypadku osób zarabiających najmniej. O reformie składek Teresa Czerwińska w swoim tekście jednak nie wspomina.

Minister finansów milczy na temat wysokości progów podatkowych. Warto przypomnieć, że drugi próg podatkowy wynoszący 85 528 zł wprowadzono już 10 lat temu gdy zarobki w Polsce były o wiele niższe.

Firma doradcza KPMG wskazywała niedawno, że w 2009 roku do przekroczenia drugiego progu potrzebna była przeszło trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia, a obecnie wystarczy zarabiać dwa razy więcej niż przeciętnie. Aby zachować te proporcje, drugi próg powinien wynosić dzisiaj około 120 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, klin podatkowy, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-04-2019

piadapodwyższenie kwoty wolnej od podatku ulży wszystkim ( najlepiej do poziomu poselskiego )

12-04-2019

Walencjuszczekamy na kwotę wolną od podatku w zamian zabierzcie te wszystkie 5 Kaczyńskiego, nie potrzebujemy ich, a już jutro sobota, pewnie będzie następna, … Czytaj całość

12-04-2019

sdsdoczywiscie ze szykuja a skad wezma na piatki haha

Rozwiń komentarze (230)