Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Zakupy pod lupą skarbówki. Fiskus będzie wiedział, co kupujemy i za ile

397
Podziel się:

Już od przyszłego roku szczegółowe dane na temat zakupów konsumenckich Polaków będą trafiać do skarbówki, służb i innych organów państwa - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Taki będzie efekt wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur.

Zakupy pod lupą skarbówki. Fiskus będzie wiedział, co kupujemy i za ile
Od 2024 roku dane dotyczące zakupów konsumenckich będą trafiać do skarbówki (Adobe Stock, Minerva Studio)

System e-Faktur zakłada, że przedsiębiorcy będą wystawiać faktury według jednego elektronicznego standardu. Co ważne, ma pojawić się też przepis pozwalający przekazywać fakturę w wybrany przez klienta sposób - tradycyjnie "na papierze" albo w formie elektronicznej.

Fiskus dowie się co kupujemy

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że zgodnie z nowymi założeniami zwykły Kowalski będzie mógł wymienić także paragon na fakturę.

"Informacje z e-faktur mają trafiać szerokim strumieniem nie tylko do skarbówki, lecz także do służb, prokuratury oraz innych organów państwa, w tym np. ministrów spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych" - czytamy w portalu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Organizacje i instytucje Unii Europejskiej - Statistica

Marcin Madej, doradca podatkowy w Ittax.pl, który wypowiada się dla "DGP" podkreśla, że wszystkie te instytucje "będą dokładnie wiedzieć o zakupach Polaków w sklepie czy w centrum handlowym, jeśli kupujący zażąda faktury".

Ekspert uważa, że rozwiązanie to stoi w sprzeczności z art. 47. konstytucji, który gwarantuje każdemu prawo m.in. do ochrony prawnej życia prywatnego.

System e-Faktur - najważniejsze informacje

Od 1 stycznia 2024 r. przedsiębiorcy będą mieli obowiązek wystawiać faktury w Krajowym Systemie e-Faktur.

Obowiązkowe e-fakturowanie ma dotyczyć tych czynności, które teraz wymagają udokumentowania fakturą wystawioną zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami.

Zgodnie z proponowaną regulacją, od 2025 r. zostanie wycofana możliwość wystawiania faktur przy zastosowaniu kas rejestrujących. Nie będzie także uznawany za fakturę paragon z NIP do 450 zł.

Jeśli podatnik nie spełni tego obowiązku, organ podatkowy będzie mógł nałożyć na niego karę pieniężną. W pierwszym okresie stosowania nowego systemu, do końca czerwca 2024 r., nie będą stosowane przepisy o karach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(397)
Hgf
2 miesiące temu
Będą wiedzieć co ci zabrać mogą ale że my już nic nie mamy zabiorą bogatym wkoncu niech poczują to co przeciętny obywatel
Tunel
2 miesiące temu
A krzywomordy oszust jak będzie znowu robił przekręty z działkami to będzie brał fakturę?
Pik
2 miesiące temu
A co z tą willą.
2341
2 miesiące temu
Chcą żeby zwykły Kowalski złotówki nie zakręcił bo w skali kraju to już jakaś spora kwota my przy władz nam się więcej lewych pieniędzy należy
Leszek
2 miesiące temu
Żyjemy w Państwie bezprawia. Jest to akceptowane przez nasze władze państwowe. A na dowód przedstawiam. Po pierwsze; Władze zmuszają nas abyśmy płacili elektronicznym pieniądzem tzw przelewem bankowym. A ja na to się nie godzę bo na banknotach wyraźnie pisze , że banknoty emitowane przez Bank Polski są prawnym środkiem płatniczym i nikt nie ma prawa mnie zmuszać do innej formy płatniczej. Po drugie; Bardzo często używa się w naszym Polskim słownictwie słów obcych np. anglojęzycznych i nikt z rządzących nie reaguje. Tylko się kłócą kto ma rządzić. I na to wszystko patrzy Pan Prezydent, Premier, Posłowie i mają to wszystko w czterech literach. Pozdrawiam
...
Następna strona