Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
HTO
|
aktualizacja

Resort bierze się za koncerny. Będą musiały publicznie przyznać, jakie podatki płacą

9
Podziel się:

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Według proponowanych zmian ponadnarodowe koncerny będą musiały publicznie informować o zapłaconym podatku dochodowym z podziałem na kraje.

Resort bierze się za koncerny. Będą musiały publicznie przyznać, jakie podatki płacą
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt ustawy dotyczący koncernów (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Obecnie przedsiębiorstwa ponadnarodowe mają obowiązek ujawniania takich danych, ale tylko przed organami administracji skarbowej. Proponowane zmiany mają zobowiązywać koncerny do upubliczniania informacji o zapłaconym podatku.

W terminie 12 miesięcy, za który sporządzono sprawozdanie o podatku dochodowym, stosowne informacje muszą być przesłane do Krajowego Rejestru Sądowego oraz umieszczone na stronie internetowej jednostki. W takiej formie muszą być tam dostępne przez okres co najmniej pięciu lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dymisja to nie wszystko. Tego chcą dla Ziobry

Projekt ustawy uderzy w koncerny

Ministerstwo Finansów poinformowało, że "obowiązek sporządzania takiego sprawozdania będą miały jednostki dominujące najwyższego szczebla oraz jednostki samodzielne, których skonsolidowane przychody dla jednostek dominujących najwyższego szczebla i przychody dla jednostek samodzielnych, w dwóch ostatnich latach obrotowych, dla każdego z tych lat, przekroczą kwotę 3,5 mld zł, czyli równowartość 750 mln euro".

Zmiany w przyszłym roku

Według informacji zamieszczonych na stronie Rządowego Centrum Legislacji jednostki będą miały obowiązek sporządzać sprawozdanie o podatku dochodowym po raz pierwszy za rok obrotowy rozpoczynający się po dniu 21 czerwca 2024 r.

Projektowana ustawa ma wejść w życie w 14 dni od chwili ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
fakt
2 tyg. temu
Finanse w Polsce są krytyczne ,Polska jest rozkradziona i bez własnej gospodarki to efekt 30 lat rządów tej samej bandy PiSPO
Polak
2 tyg. temu
Myślę ż e także koncern Kościelny i koncern ZUS też się przyzna jakie ma zyski i na co idą pieniądze ??????????????????????????????????????
Nikt ale nie ...
2 tyg. temu
Wy się lepiej weźcie za koncern Rydzyka 🤑🤑🤑🤑🤑. Dopiero Polska się wzbogaci na zwrotach przekazanych mu kwot.
Szwejk
2 tyg. temu
Informuje resort ile w Polsce podatków place ja, obywatel pracujący. Może resort nie wiedzieć. Zaokrąglamy pewne liczy da łatwiejszego zobrazowania, ale różnice niewielkie. Zarobiłem np. 100 000 zł, od tego zapłaciłem 21 tys. Podatku bo pit i składka zdrowotna 22 + 9. Za pozostałe 80 000 zł idę kupić samochód w cenę którego uczony jest podatek VAT , 23 procent, czyli kolejne 20 tys. Z moich tych samych zarobków. Już zapłaciłem od moich zarobków 44 procent podatków, a doliczając inne z pozostałem części, opłaty i zakupy różne to wyjdzie, że zapłaciłem z 60 procent podatków. Więc informuje resort i tegie resortowe głowy, to nie jest opodatkowanie, to jest RABUNEK.
Baba
2 tyg. temu
A jak zdążą wszystko przepisać na żonę? Nie będą mogły, nawet gdyby chciały.