Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Oto ile ma wynieść kwota wolna od podatku Belki

201
Podziel się:

Resort finansów nie wyklucza zmian w tzw. podatku Belki. Według nieoficjalnych informacji nowy projekt zakłada, że zyski kapitałowe do 10 tys. zł rocznie będą zwolnione z obowiązkowej daniny, a powyżej tej kwoty będą opodatkowane stawką 20 proc. Obecnie podatek Belki wynosi 19 proc.

Oto ile ma wynieść kwota wolna od podatku Belki
Wiceminister finansów Artur Soboń (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Kwota wolna od podatku Belki ma obejmować zyski zarówno z odsetek na lokatach i rachunkach bankowych, jak i z giełdy, a także z dywidend i odsetek/dyskonta z obligacji. - Rozwiązanie ma być neutralne dla budżetu państwa, czyli straty z kwoty wolnej od podatku powinny być zrekompensowane podwyżką stawki podatkowej o 1 pp., do 20 proc. - powiedział rozmówca portalu PAP Biznes.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na wiosnę czeka nas fala protestów antyrządowych? "Stracą 12 proc. realnej pensji"

Podatek Belki. Nieoficjalnie: kwota wolna od podatku wyniesie 10 tys. zł

Dla ponad 90 proc. podatników, którzy płacą podatek od zysków kapitałowych, zaproponowane rozwiązania będą korzystne. Zmiana będzie neutralna dla tych, którzy osiągną roczny zysk w wysokości 200 tys. zł oraz mniej korzystna dla tych, których zyski z inwestycji przekroczą poziom 200 tys. zł rocznie.

Według wstępnych wyliczeń, struktura przychodów z podatku od zysków kapitałowych jest dzisiaj taka, że prawdopodobnie wystarczy podwyżka dla najbogatszych podatników o 1 pp. do 20 proc. z 19 proc., aby w pełni zrekompensować kwotę wolną w wysokości około 10 tys. zł. Wymaga to jednak jeszcze dokładnego przeliczenia.

MF zakłada, że konieczne będzie długie vacatio legis i danie bankom czasu na dostosowanie się. Wprowadzenie kwoty wolnej dla zysków z lokat bankowych jest bowiem bardziej skomplikowane i będzie wymagać dostosowania systemów IT zarówno po stronie banków, jak i Krajowej Administracji Skarbowej. Propozycje będą konsultowane z przedstawicielami sektora bankowego, aby uzgodnić mapę drogową. Konsultacje w tej sprawie w najbliższych dniach będą prowadzone we współpracy ze Związkiem Banków Polskich.

O sprawie pisze również "Puls Biznesu". Jak wskazuje portal, powołując się na źródło w MF, kwoty i stawka nie są ustalone raz na zawsze. - Modelujemy zmiany m.in. na takich liczbach - twierdzi rozmówca "PB".

Intencją resortu finansów jest, by przepisy zostały przyjęte przez parlament bieżącej kadencji, natomiast ich wejście w życie byłoby prawdopodobnie odsunięte w czasie, aby umożliwić wszystkim przygotowanie się. - Dzięki zmianom podatek od zysków kapitałowych będzie miał bardziej progresywny charakter. Reforma ma ulżyć w zobowiązaniach podatkowych drobnym oszczędzającym i inwestorom, którym udaje się dużym wysiłkiem oszczędzać niewielkie kwoty - powiedział rozmówca PAP Biznes.

Zmiany w ustawie są związane z realizacją Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego.

Z informacji PAP Biznes wynika, że MF nie chce wprowadzać preferencji tylko w odniesieniu do jednego rodzaju aktywów, np. lokat bankowych, co było proponowane przez niektórych uczestników rynku. To uprzywilejowałoby tę formę oszczędzania, podczas gdy celem SRRK jest zachęcanie Polaków do inwestycji.

Wiceminister finansów: trwają prace

Na początku października wiceminister finansów Artur Soboń zapowiadał, że resort pracuje nad modyfikacją podatku od zysków kapitałowych dla drobnych oszczędzających.

- Chodzi o tych, którzy mają niewielkie dochody, jakieś lokaty, mają jakieś zyski z tego tytułu. Nad tym rozwiązaniem dziś się zastanawiamy, trudniejsze jest wprowadzenie tego projektu przez operatorów. Terminy będą zależały od tego, jak szybko poszczególne instytucje, które będą za to odpowiadać, będą w stanie przystosować swoje systemy do wdrożenia tego rozwiązania - dodał.

Czym jest podatek Belki

Podatek od dochodów kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki, został wprowadzony w 2002 roku przez rząd Leszka Millera, w którym Marek Belka był wicepremierem i ministrem finansów. Początkowo stawka podatku wynosiła 20 proc. i obejmowała zyski z oszczędności od depozytów i lokat bankowych. W 2004 roku rozszerzono opodatkowanie również o dochody kapitałowe pochodzące z inwestycji giełdowych; jednocześnie obniżono podatek do 19 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(201)
mi_to_lotto
rok temu
Przypominam, że miał to być podatek czasowy. I co? Pokolenie, które w latach 80 cieszyło się młodością, a podatek belki przekroczył już pełnoletniość i nadal ma się dobrze. A ten limit 10 tysięcy. na obecne czasy to wielkie nic. To jest kara dla ludzi mających niewiele, a chcących oszczędzać.
Wincent
rok temu
Moja opinia na temat tego podatku w obecnym kształcie to jedno ale wasze klickbaitowe nagłówki i leady to drugie. Z nagłówka wynika że to koniec szans na zmiany w tym podatku a w dalszej części artykułu piszecie, że szanse są tylko potrwa to dłużej i nie wiadomo kiedy wejdzie w zycie ani w jakiej formie. Ludzie narzekają że muszą płacić na media publiczne a te prywatne jeszcze większy muł często
CreditDebit
rok temu
Podatek Belki buahahahaha!
Tyle w temaci...
rok temu
Podatek Belki do likwidacji. Jak zachęcamy ludzi do oszczędzania? Podatki, limity lokat (PKO BP) i co jeszcze ?
Obywatel
rok temu
Pomysł tak kuriozalny, że aż nie wiem od czego zacząć. Głównym problemem jest znaczące skomplikowanie już istniejącego podatku oraz brak sensownego uzasadnienia tego ruchu. W otoczeniu obecnej inflacji i prognozy realnie ta kwota zejdzie do 8k bardzo szybko, a jak wiadomo waloryzacja to osobna sprawa. Oczywiście wolałbym nie być okradany z własnych oszczędności (co itak już ma miejsce na więcej niż 1 sposób dzięki nieodpowiedzialnej polityce) ale wolałbym już zwyczajne podniesienie tej stawki do 20 bez tego całego kuglarstwa
...
Następna strona