Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Podatek Belki do zmiany? Ministerstwo Finansów ma pomysł. Jest jedno "ale"

43
Podziel się:

Uważam, że powinniśmy zacząć dyskusję, czy podatek od zysków kapitałowych nie powinien w przyszłości być progresywny - mówi Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka ministra finansów ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego, w rozmowie z Business Insiderem. Kilka dni temu Ministerstwo Finansów oficjalnie ogłosiło jednak, że żadne prace nad zmianami w tzw. podatku Belki nie są prowadzone.

Podatek Belki do zmiany? Ministerstwo Finansów ma pomysł. Jest jedno "ale"
Kilka dni temu oficjalnej odpowiedzi w sprawie zmian w podatku Belki udzieliło Ministerstwo Finansów (East News, PAP, Adam Warżawa, Wojciech Strozyk)

Podatek od zysków kapitałowych, nazywany podatkiem Belki, wynosi 19 proc. Część ekonomistów postulowała w ostatnim czasie, by go zlikwidować, co miałoby się przyczynić do walki z inflacją. Byłby to bowiem sposób na zwiększenie atrakcyjności lokat w bankach oraz innych produktów oszczędnościowych.

- Obecnie jest tak, że Kowalski oszczędzający kilkaset złotych w banku i zyskujący na oprocentowaniu płaci tyle samo podatku co inwestor, który lokuje setki tysięcy np. na giełdzie. Tutaj jest pole do dyskusji o tym, czy podatek nie powinien być zmieniony i różny w zależności od tego, kto go płaci i w co inwestuje - powiedziała Szwarc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fatalne nastroje Polaków. "43 proc. nie ma pieniędzy odłożonych na czarną godzinę"

Ministerstwo Finansów: nie są prowadzone prace nad zmianami w podatku Belki

Kilka dni temu oficjalnej odpowiedzi w sprawie zmian w podatku Belki udzieliło Ministerstwo Finansów. Artur Soboń, wiceszef resortu, odpowiedział na interpelację poselską.

Obecnie w Ministerstwie Finansów nie są prowadzone prace nad zmianami zasad opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów (dochodów) z kapitałów pieniężnych w zakresie innym niż wynikający z realizacji ww. Strategii, a więc również mające celu całkowitą likwidację opodatkowaniu przychodów (dochodów) z oszczędności kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki - stwierdził Soboń.

Jak informowała PAP, w ramach Strategii przewidziano m.in obniżenie stawki podatku dochodowego od dywidend, w przypadku inwestycji trwających co najmniej 36 miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(43)
Husk
miesiąc temu
20% to bardzo dużo Za duzo
cykmyk
2 miesiące temu
następne wybory winien wygrać wąsaty janusz, którego atrybutami władzy topór i pień, który zaprowadzi janusowe porządki.
Adam N 1973
2 miesiące temu
Uważam że podatek Belki powinien zostać podniesiony. To był jedyny dobry pomysł Belki. I żeby nie było, sam nieraz płaciłem kilka tysięcy podatku. To NIE JEST podatek od OSZCZĘDNOŚCI, to jest podatek od ZYSKÓW z oszczędności
AnJA
2 miesiące temu
Trzymanie pieniędzy na koncie nie daje zysków. Zysk jest wtedy, gdy oprocentowanie bankowe jest wyższe od inflacji.
karuzel VAT
2 miesiące temu
podpowiem jeszcze bo i tak juz wiekszość nie żyje, otóż przez ten podatek przegrali PO PSL SLD NOWOCZESNA, za dwa dni koniec pogrzebu tych partii.
...
Następna strona