Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Zniesienie podatku Belki może pomóc w walce z inflacją

78
Podziel się:

Zawieszenie lub zniesienie tzw. podatku Belki może pomóc w walce z inflacją. Skutki zastosowania tego leku mogą jednak nie uzasadniać jego kosztu - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". Inflacja w czerwcu 2022 r. w Polsce wyniosła 15,6 proc. To najwyższy odczyt od marca 1997 r., czyli od ponad 25 lat.

Zniesienie podatku Belki może pomóc w walce z inflacją
Polacy przesuwają środki z rachunków bieżących na rachunki terminowe, których oprocentowanie stopniowo rośnie w reakcji na podwyżki stóp procentowych przez RPP (PAP, Marcin Bielecki)

Jak zauważa dziennik, Polacy w szybkim tempie zmieniają strukturę swoich oszczędności. "Środki z rachunków bieżących przesuwają na rachunki terminowe, których oprocentowanie stopniowo rośnie w reakcji na podwyżki stóp procentowych przez RPP" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Nadchodzi wyhamowanie wzrostu konsumpcji

Dodano, że w samym czerwcu wartość lokat podskoczyła o rekordowe 23,7 mld zł, a wartość rachunków bieżących stopniała o 23 mld zł. "To zjawisko, które zwiastuje wyhamowanie wzrostu konsumpcji, co z kolei z czasem przyczyni się do ograniczenia najwyższej od ćwierćwiecza inflacji" - podano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"

Jak pisze dziennik, część ekonomistów uważa, że ten mechanizm, będący następstwem zacieśniania polityki pieniężnej, można jeszcze wzmocnić, poprawiając rentowność lokat i innych produktów oszczędnościowych. "W tym celu wystarczy znieść albo zawiesić podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki), który obniża stopy zwrotu o 19 proc." - czytamy.

Inflacja najwyższa od 25 lat

Inflacja w czerwcu 2022 r. w Polsce wyniosła 15,6 proc. To najwyższy odczyt od marca 1997 r., czyli od ponad 25 lat. W ciągu zaledwie miesiąca paliwa zdrożały o blisko 10 proc., a nośniki energii o 3 proc.

Co drożało najbardziej? GUS nie pozostawia wątpliwości - to paliwa. Względem maja 2022 r. zdrożały one o 9,4 proc., a patrząc w ujęciu rocznym (czerwiec 2022 r. vs. czerwiec 2021 r.) cena paliw wzrosła aż o 46,7 proc. Nośniki energii z kolei zdrożały o 3 proc. miesiąc do miesiąca i 35 proc. rok do roku. Żywność względem maja zdrożała o 0,7 proc. i 14 proc. rok do roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(78)
Skarpeta
rok temu
Pomniejszone oprocentowanie depozytów, 19 % podatku belki i zostaje tyle zysku co w pysku. Ludzie powinni zabrać z banków pieniądze i z nich korzystać. Nie pozwalać żeby inni się na nich dorabiali.
Ja admin
rok temu
Ludzie muszą się zmówić wybrać pieniądze z banków zobaczymy co zrobią
AntyPiS
2 lata temu
Żadna partia polityczna tego nie poprze, ale pierwsze co powinno się zrobić to zlikwidować 500+, 13,14,15 i ile ich tam jeszcze jest, emerytury. Koniec rozdawnictwa-masz na życie tyle ile zarabiasz i ani grosza więcej. STOP ROZDAWNICTWU!!!!!
Kuba
2 lata temu
To dopiero początek złego.Niestety
bobo
2 lata temu
to nie hejt to prawda . "dziękujemy "ci PIS za największą inflację od 25 lat
...
Następna strona