Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Pracujesz poza biurem? Fiskus właśnie podjął ważną decyzję ws. podatku

41
Podziel się:

Pytanie o podatek od ryczałtu otrzymywanego za pracę zdalną nurtowało pracodawców i pracowników od wielu miesięcy. W ostatnim czasie zapadło kilka kluczowych decyzji w tej sprawie. Pracownicy powinni odetchnąć. Ekspertka podatkowa przestrzega jednak przed nadmiernym optymizmem.

Pracujesz poza biurem? Fiskus właśnie podjął ważną decyzję ws. podatku
Ryczałt i zwrot kosztów zakupu wyposażenia nie będą stanowić przychodu - stwierdził fiskus (Adobe Stock, Radosaw)

Po upowszechnieniu się pracy zdalnej rząd, fiskus i pracodawcy musieli podjąć kilka kluczowych decyzji, by dostosować polskie prawo do nowej rzeczywistości. Jednym z pytań, które długo pozostawało bez odpowiedzi dotyczyło ryczałtu otrzymywanego za pracę zdalną. A konkretnie tego, czy należy od niego płacić podatek?

Zarówno ryczałt z tytułu refundacji dostępu do internetu oraz zużytej energii elektrycznej, jak i zwrot kosztów zakupu wyposażenia miejsca do pracy, które zamierzają państwo wypłacać pracownikom świadczącym pracę zdalną, nie będą stanowić przychodu - odpisał urząd skarbowy na interpelację jednej z firm, jednoznacznie wskazując, że nie będzie domagał się podatku. Treść odpowiedzi przytacza "Gazeta Wyborcza".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kształcenie zawodowe przyszłością polskiego rynku pracy

Podatek od ryczałtu za pracę zdalną. Co na to fiskus?

"O wydanie interpretacji poprosił skarbówkę również jeden z banków, który wypłaca równy dla wszystkich pracowników ryczałt za zużycie prądu i koszty instalacji internetu. Tu też skarbówka uznała, że ryczałt nie jest dodatkowym przychodem i podatku płacić nie trzeba" - informuje "GW".

Korzystną odpowiedź uzyskała także jedna z firm handlowych z południa Polski, która wypłaca pracownikom na pracy zdalnej co miesiąc 10 zł.

To bardzo pozytywny sygnał, że fiskus nie szuka w ryczałtach za pracę zdalną drugiego dna. Należy jednak pamiętać, że dzisiejsze podejście organów podatkowych do wysokości ryczałtów nie jest gwarantem podtrzymania takiej praktyki w przyszłości - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Monika Smulewicz, partnerka w Grant Thornton i autorka bloga "HR na szpilkach".

Ekspertka podkreśla, że pracodawcy nie mogą dowolnie ustalać stawek ryczałtu za pracę zdalną. Jeśli kwota będzie zbyt niska, fiskus może doszukać się niedozwolonej "czynności podatkowej" stosowanej w celu uniknięcia podatku od podwyżki pensji pracownikom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
Ewa
3 miesiące temu
Ewentualny podatek od 10 zł miesięcznie to rzeczywiście być albo nie być dla pracownika.
Po co te głup...
3 miesiące temu
ktoś tłucze wystarczy by pracownik dostawał kasę brutto do reki i sam się rozliczał, po paru dniach nie będzie czegoś takiego jak urzędy chyba ze spalone...
PoStaremu
3 miesiące temu
Za 2 lata zmienią zdanie. Ze skutkiem na 5 lat wstecz.
Mistrz Polika...
3 miesiące temu
Polska skarbówka powinna zmienić dealera, bo na razie paranoja jaką wymyśla na codzień przebija nawet filmy Barei
Tyle
3 miesiące temu
10 zł , po prostu kokosy!
...
Następna strona