Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Zerowy VAT na żywność. KE przygotowuje odpowiedź

13
Podziel się:

Stosowanie zerowych stawek VAT na żywność w Unii Europejskiej (UE) jest póki co niemożliwe, ale być może niebawem to się zmieni. Komisja Europejska przygotowuje odpowiedź dla polskiego rządu w tej sprawie.

Zerowy VAT na żywność. KE przygotowuje odpowiedź
Komisja Europejska przygotowuje odpowiedź dla polskiego rządu ws. zerowych stawek VAT na żywność (East News, Bartlomiej Magierowski)

- Możemy potwierdzić otrzymanie pisma do komisarza ds. gospodarki Paolo Gentiloniego od polskiego rządu w tej sprawie. Przygotowywana jest odpowiedź - powiedział PAP rzecznik KE Daniel Ferrie, pytany o możliwość wprowadzenia zerowych stawek VAT na żywność.

Obecne przepisy dotyczące VAT (dyrektywa VAT) uzgodnione przez państwa członkowskie nie pozwalają na zerową stawkę VAT na żywność. Zezwalają jedynie na stosowanie obniżonych stawek, jak np. 5 proc.

Zobacz także: Kiedy obniżka VAT? Wiceminister nie ma dobrych wieści

Zerowy VAT na żywność

Z informacji PAP uzyskanych w Brukseli wynika, że przewidziana przez Polskę stawka 0 proc. VAT na żywność będzie możliwa w ramach nowej dyrektywy taryfowej, w oparciu o podejście uzgodnione na ostatnim spotkaniu ministrów finansów UE.

7 grudnia uzgodnili oni aktualizację obecnych przepisów regulujących VAT od towarów i usług. Nowe przepisy zapewnią rządom większą elastyczność w zakresie ustalania stawek podatku, które mogą stosować.

Jednocześnie zaktualizowane przepisy dostosują przepisy dotyczące podatku VAT do wspólnych priorytetów UE, takich jak walka ze zmianą klimatu, wspieranie cyfryzacji i ochrona zdrowia publicznego. Żeby weszły w życie, potrzebne są jeszcze konsultacje z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego tekstu.

Większość przepisów wejdzie w życie i będzie mogła być stosowana po 20 dniach od publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Publikacja nastąpi dopiero po zakończeniu konsultacji z Parlamentem Europejskim.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Komisja spodziewa się, iż konsultacje z Parlamentem Europejskim zakończą się najpóźniej do marca 2022 r.

KE przygotowuje odpowiedź ws. VAT na żywność

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest wysokie prawdopodobieństwo obniżki stawki VAT do zera na podstawowe artykuły żywnościowe od lutego na co najmniej pół roku.

Szef rządu podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przypomniał, że niedawno skierował wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania zerowej stawki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe. - My zastosujemy, niezależnie od odpowiedzi z Komisji Europejskiej, pakiet osłonowy, dodatki osłonowe - zapewnił.

- Chcę też powiedzieć, że jest wysokie prawdopodobieństwo, że już od lutego obniżymy do zera, na co najmniej pół roku, VAT na podstawowe artykuły żywnościowe - przekazał Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
azorek
6 miesięcy temu
przecież to wcale nie jest dobry pomysł. sklepy podniosą marżę żeby więcej zarobić, a cena spadnie nieznacznie. potem vat wróci do normy i inflacja dopiero wystrzeli w górę. niestety żyjemy w kraju gdzie każdy chce zarobić więc to na pewno nie skończy się tak jak powinno. ceny paliw na stacjach paliw też nie spadają chociaż ceny hurtowe poleciały w dół.
Piko
6 miesięcy temu
Przy tej KE stary system to pestka. Ich decyzję doprowadza do tego, że będziemy jeszcze prosić o chleb, a ludzie wrócą do lamp naftowych i świeczek a niektórzy poumierają z zimna. To jest perspektywa UE dla szarego obywatela. Sami pławią się w luksusach a nam zgotowali drożyznę, biedę i poniżające warunki. Teraz samochody, ogrzewanie, normalne jedzenie, prąd, opał, loty samolotami, wycieczki, dobra praca będą tylko dla elit. Wspomnicie moje słowa. Wtedy już nic nie będziemy mieli do powiedzenia. Zniewolą nas do reszty, prawa będą tylko na papierze. Brawo UE, brawo KE, brawo zacnii komisarze UE, brawo europosłowie. Ile pieniążków macie na miesiąc, straszna wam inflacja. A u nas drożyzna a wynagrodzenia w miejscu. Hmm takie czasy.
jacku
6 miesięcy temu
Łaskawcy nie wolno nam też zapalić w drewnem w kominku
Nomad
6 miesięcy temu
Nie byli by sobą gdyby na to pozwolili ,wszak to osobne państwo do utrzymania
victor
6 miesięcy temu
...Premier Morawiecki nosi sie najwyrazniej z zamiarem puszczenia Europy w skarpetkach.