Notowania

"Wyborcza": Rodzinny układ wokół NBP. Szybkie kariery i duże pieniądze

Syn Mariusza Kamińskiego w Banku Światowym, była żona w NBP i szybie kariery urzędniczek związanych z Adamem Glapińskim. "Gazeta Wyborcza" opisuje kolejne powiązania rodzinno-towarzyskie szefa NBP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jakub Kamiński)
Adam Glapiński jest prezesem NBP od 2016 roku.

Syn Mariusza Kamińskiego w Banku Światowym, była żona w NBP i szybkie kariery urzędniczek związanych z Adamem Glapińskim. "Gazeta Wyborcza" opisuje kolejne powiązania rodzinno-towarzyskie szefa NBP.

Jak pisze gazeta, najbliższymi osobami Glapińskiego w banku centralnym są była radna PiS Martyna Wojciechowska oraz Kamila Sukiennik, o której głośno zrobiło się za sprawą ujawnionej rozmowy Marka Chrzanowskiego z Leszkiem Czarneckim.

Obie zrobiły błyskawiczne kariery za prezesury Adama Glapińskiego i zarabiają olbrzymie pieniądze dzięki awansowi na kierownicze stanowiska, choć ich kwalifikacje nie są bliżej znane.

Jak pisze "Wyborcza", Martyna Wojciechowska pracuje w NBP już od 11 lat, ale jej kariera nabrała nagłego rozpędu po tym, gdy szefem banku centralnego został Adam Glapiński. W 2016 r. została dyrektorem Departamentu Komunikacji i Promocji NBP, a jej wynagrodzenie wzrosło ze 114 tys. zł do 392 tys. zł rocznie.

To nie wszystko. Wojciechowska jako przedstawicielka prezesa NBP zasiadła w radzie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Z kolei jej młodsza siostra Daria Wojciechowska-Bujno, była przedszkolanka, dostała pracę w Komisji Nadzoru Finansowego, którą kierował Marek Chrzanowski, protegowany Adama Glapińskiego.

Mąż Wojciechowskiej-Bujno pracuje w firmie Rochstar, która w styczniu 2018 r. wygrała wart 6 mln zł przetarg NBP na działania promocyjne z okazji stulecia odzyskania niepodległości. "Wyborcza" wskazuje, że Rochstar organizował też na zlecenie NBP widowisko "Wolność we krwi", a w marcu 2017 r. wyprodukował przedstawienie z okazji prezentacji monet z żołnierzami wyklętymi.

Druga bliska współpracowniczka Adama Glapińskiego to była modelka Kamila Sukiennik, szefowa gabinetu prezesa NBP, która zasiada też w radzie nadzorczej Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. O jej wykształceniu wiadomo niewiele poza tym, że studiowała zaocznie w Wyższej Szkole Promocji. O Sukiennik w środę pisała także Wirtualna Polska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: afera knf, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-11-2018

Michał KupiecPrzedszkolanka na doradcę w NBP? To chyba na 100% spełnia wymagania by być doradca prezesa Glapcia tego dziadusia: niech mu śpiewa „wlazł kotek na … Czytaj całość

22-11-2018

ktorapartiaoch jak pisowe ładnie rozpracujecie, a peowców wszystko pod dywan i w zapomnienie

22-11-2018

nie NEPTYZMOWIKażda Władza deprawuje ,a zwłaszcza Plucia i Szczucia .

Rozwiń komentarze (241)