Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Posłowie PO chcą od NBP notatki ze spotkania w KNF

2
Podziel się:

Posłowie PO chcą, by NBP udostępnił notatkę ze spotkania prezesa banku Adama Glapińskiego i byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego z biznesmenem Leszkiem Czarneckim. Chrzanowski został zatrzymany przez CBA.

PO domaga się od NBP notatki
PO domaga się od NBP notatki (PAP/Andrzej Grygiel)

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało we wtorek byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego. W prokuraturze w Katowicach usłyszy zarzuty korupcyjne.

Zdaniem posła PO Jarosława Urbaniaka, do zatrzymania doszło o 20 dni za późno.

- Przez 20 dni pan Chrzanowski zauważył, że powoli zaczął zostawać kozłem ofiarnym afery KNF. Cóż robi kozioł ofiarny? Zaczyna się bronić i z tego powodu, żeby zamknąć usta panu Markowi Chrzanowskiemu dzisiaj rano go zatrzymano - powiedział polityk cytowany przez PAP.

Z kolei posłanka PO Marta Golbik poinformowała o złożeniu do NBP wniosku „w trybie dostępu do informacji publicznej o udostępnienie wykazu spotkań prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego z b. przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego Markiem Chrzanowskim oraz szefem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim”.

Posłanka chce także dostać kopię tzw. księgi wejść do budynku NBP od 1 marca do 27 listopada br.

Ponadto zawnioskowała o kopię sporządzonych przez NBP dokumentów i analiz dot. ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz innych ustaw i projektów ustaw, w których pojawiają się przepisy lub propozycje dot. sanacji banków.

- Liczymy na współpracę, liczymy na to, że prezes NBP, żeby oczyścić się z zarzutu, pozbyć się podejrzeń, które pojawiają się w tej sprawie, pojawi się na najbliższym posiedzeniu Sejmu, żeby złożyć wyjaśnienia. Póki co wnioskujemy o dokumenty, które pozwolą nam rozwiać te wątpliwości - powiedziała posłanka PO.

Afera KNF to efekt publikacji w "Gazecie Wyborczej", że w marcu 2018 r. ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski zaoferował właścicielowi Getin Noble Banku Leszkowi Czarneckiemu przychylność dla jego banku w zamian za około 40 mln zł. Miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika. Po artykule "GW" Chrzanowski złożył dymisję.

Zobacz też: *Pieniądze to nie wszystko. Kandydaci do pracy wymagają od firm coraz więcej *

W połowie listopada prezes NBP Adam Glapiński, pytany był przez dziennikarzy w Jasionce podczas kongresu 590, czy brał udział w spotkaniu z Leszkiem Czarneckim i ówczesnym prezesem KNF Markiem Chrzanowskim.

- Nie pamiętam dobrze tych dat. Było jedno takie spotkanie i może ono było właśnie wtedy. Było takie krótkie spotkanie kurtuazyjne ze świadkami w gronie kilku osób, z notatką w ramach wszystkich procedur, na którym - o ile pamiętam - to pan Czarnecki przedstawił swoje zobowiązania wobec swojego banku w ramach porozumienia, które zawarli z KNF. Taki sukces, takie uwieńczenie długich negocjacji i rozmów. Normalna, naturalna rzecz - powiedział Glapiński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Marcon
4 lata temu
Glapi do puchy!!!!
................
4 lata temu
Inicjatywa słuszna, ale muszą poczekać. Jeszcze nie ustalili co ma być napisane.