Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezes NBP: Czekam na fakty. Nie ma podstaw do śledztwa

592
Podziel się:

- Dwie osoby chcą rozchwiać cały system polskich finansów i bankowości. To na pewno się nie uda - powiedział Adam Glapiński. Jak dodał, czeka na fakty, "na razie takich faktów nie ma". Prezes NBP skomentował aferę KNF w programie "Gość Wiadomości" w TVP.

Prezes NBP: Czekam na fakty. Nie ma podstaw do śledztwa
(Jacek Domiński/REPORTER)

- Nie ma podstawowych elementów, by zacząć śledztwo. Ktoś próbuje rozchwiać polski system bankowy. To szkodnictwo najwyższego rzędu - powiedział Adam Glapiński w programie "Gość Wiadomości" w TVP.

- Jestem w kontakcie z inwestorami z całego świata. Inwestują w Polsce nie dlatego, że pojawi się mniej przyjemny artykuł, ale dlatego, że Polska ma bezpieczny system - ocenił Glapiński. Jak zapewnił "jeśli chodzi o prywatne osoby, które mają oszczędności w dowolnym banku, mają w pełni zagwarantowane depozyty do 100 tys. euro".

Adam Glapiński, prezes NBP, w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w TVP mówił, że KNF nie znajduje się pod jego nadzorem, ale pod nadzorem premiera. - Od początku kadencji domagam się, by KNF wróciła pod nadzór NBP, bo NBP to najpotężniejsza i najbogatsza instytucja gwarantująca bezpieczeństwo - dodał Glapiński.

- Nie ma podstawowych elementów, by zacząć śledztwo. Dwie osoby próbują rozchwiać polski system bankowy. To szkodnictwo najwyższego rzędu - powiedział, odnosząc się do dziennikarzy "Gazety Wyborczej", którzy poinformowali w poniedziałek o aferze.

- Apeluję do polityków i dziennikarzy, by nie mieszali systemu bankowego i finansowego do rozgrywek politycznych - dodał szef NBP. Został zapytany również o rolę Romana Giertycha w kontekście afery KNF. - Nie wciągnie mnie pan w wyrażanie opinii o poszczególnych prawnikach. Koń, jaki jest, każdy widzi - zakończył odpowiedź.

Zapytany o to, czy kontaktuje się z Chrzanowskim, powiedział: „staram się unikać kontaktu ze względu na czystość prawną.” O samym Marku Chrzanowskim, byłym szefie KNF, mówił że znał go jako uczciwego i działającego profesjonalnie.

Na pytanie o to, iż sam Glapiński mógłby być nagrany przez Leszka Czarneckiego, gość TVP Info odpowiedział: "Świadectwo wystawia sobie osoba, która nagrywa wszystkich swoich rozmówców."

Szef NBP mówił też o systemie bankowym w Polsce. Jak zaznaczył, "wszystko wskazuje na to, że klienci polskiego systemu, który uchodzi za najbezpieczniejszy w Europie, mogą być całkowicie spokojni i bezpieczni."

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(592)
EK356
6 lat temu
Panie Glapiński, proszę nie obrażać inteligencji Polaków. Nie wszyscy czerpią wiedzę z tvp i tvp info czy tv trwam.
ZNIEWOLONY NA...
6 lat temu
NIE KRZYWDŹCIE OJCZYZNY AFERAMI!!
ZNIEWOLONY NA...
6 lat temu
NIE KRZYWDŹCIE OJCZYZNY AFERAMI!!
ZNIEWOLONY NA...
6 lat temu
NIE KRZYWDŹCIE OJCZYZNY AFERAMI!!
ZNIEWOLONY NA...
6 lat temu
NIE KRZYWDŹCIE OJCZYZNY AFERAMI!!
...
Następna strona