Notowania

afera knf
16.11.2018 20:02

Senacka komisja poparła zapis o przejmowaniu banków. PO chce wykreślenia kontrowersyjnego przepisu

Senacka komisja budżetu i finansów rekomenduje całemu Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o KNF. Przepadł wniosek senatora PO o odrzucenie ustawy. Izba wyższa parlamentu zajmie się ustawą 21 listopada.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rafal Oleksiewicz/REPORTER)
Senacka komisja rekomenduje przyjęcie ustawy o KNF bez poprawek

Senatorowie PO już zapowiedzieli, że podczas debaty będą zgłaszali poprawki do ustawy. Domagają się m.in. wykreślenia najbardziej kontrowersyjnego artykułu ustawy, który umożliwi przejmowanie banków znajdujących się w kłopotach przez inne banki – informuje PAP.

Zapis ten został zgłoszony przez klub PiS dopiero w ramach drugiego czytania w Sejmie. A to, zdaniem PO, ma związek z tzw. aferą KNF i zarzutami korupcyjnymi, jakie pod adresem byłego już szefa KNF Marka Chrzanowskiego wysunął Leszek Czarnecki Leszek Czarnecki bał się utraty banku. Powód? Posłowie znaleźli sposób na przejęcie ).

Wątek przejęcia banku należącego do Czarneckiego pojawił się w nagranej przez biznesmena rozmowie z Chrzanowskim. Chrzanowski miał mówić o scenariuszu przejęcia Getin Nobel Banku "za złotówkę", a potem zaoferować przychylność wobec tego banku pod warunkiem zatrudnienia w nim wskazanego prawnika (z wynagrodzeniem na poziomie 40 mln zł - tak podawała "Gazeta Wyborcza", która opublikowała nagranie rozmowy).

Nowa ustawa da ogromne uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego. Jak tłumaczył referujący ustawę wiceminister finansów Piotr Nowak, przepisy umożliwią przejmowanie banków komercyjnych i spółdzielczych, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej lub zagrożonych upadłością, przez banki znajdujące się w lepszej kondycji, z możliwością wsparcia tego procesu przez środki z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Dodał, że przejęcia będą realizowane decyzją KNF za zgodą banku przejmującego.

Ponadto ustawa zakłada, że skład Komisji zostanie rozszerzony o przedstawiciela premiera, ministra-koordynatora służb specjalnych, a także prezesów UOKiK i BFG.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Zobacz też: p.o. szefa KNF: „Najbliższy plan to wzmocnienie Komisji”

Tagi: afera knf, senat, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-11-2018

jkuCiekawe co senator SKOK, chciał przez tę ustawę uzyskać? Tutaj czuć tylko smród. Dobro podatnika i klienta banku niech włożą między bajki!

16-11-2018

MoresPis to organizacja mafijna zrzeszająca różnej maści przestępców i zwykłych złodziejaszków z Największym przekręciarzem na czele Morawieckim

16-11-2018

jukaMafia bankowa chce się szybko dorobić. Układ polityczny kryje zorganizowana grupę przestępczą.

Rozwiń komentarze (9)