Notowania

innowacje
10.09.2018 11:46

Innowacje w energetyce to tańszy prąd i gaz dla odbiorców

- W rozwoju firmy nie chodzi o innowacje dla samych innowacji. Potrzebne są konkretne rozwiązania, które budują wartość całej spółki. Dlatego PGNiG z jednej strony szuka atrakcyjnych pomysłów wśród start-upów, a z drugiej zachęca pracowników do dzielenia się rozwiązaniami - mowi money.pl Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG. Efekt? Skorzystać mają odbiorcy prądu i gazu.

Podziel się
Dodaj komentarz

- Od początku istnienia PGNiG jesteśmy innowacyjni, bo sektor energetyczny po prostu taki jest. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że bez innowacji nie ma mowy o rozwoju firmy, dlatego z sukcesami rozwijamy współpracę ze start-upami. Jesteśmy liderem w branży i jeżeli dalej chcemy nim być, to musimy się rozwijać, nie możemy poprzestawać na tym, co mamy - deklaruje w rozmowie z money.pl Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu ds. rozwoju PGNiG. Z wiceprezesem Kroplewskim rozmawialiśmy podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdrój.

- Jako zarząd stoimy na stanowisku, że w innowacjach nie chodzi tylko o wydawanie pieniędzy, a o inwestowanie. W ramach całej grupy PGNiG na nowoczesne technologie i rozwiązania przeznaczymy w najbliższych latach blisko miliard złotych. Liczymy na konkretną stopę zwrotu z każdego działania, bo tylko tak można budować wartość firmy - dodaje.

Jak przekonuje Łukasz Kroplewski, w sektorze energetycznym innowacje to konieczność. - Konkurencja nie śpi, dziś łatwo zmienić dostawcę prądu i gazu. Każde biznesowe działanie musi być nakierowane na klienta. Dzięki nowym kierunkom rozwoju, nowym segmentom biznesu, tańszemu wydobyciu możemy oferować tańsze produkty. Czy to prąd, czy gaz, dzięki innowacjom, mogą być dostarczane naszym klientom po niższych cenach. I na tym nam zależy - mówi.

PGNiG nie skupia się jedynie na pomysłach z zewnątrz firmy. Kluczem do budowania wartości grupy kapitałowej są pracownicy. - Mamy bardzo prosty mechanizm. Jeżeli na rozwiązaniu zaproponowanym przez pracownika firma zyskuje lub oszczędza milion złotych, to pracownik może liczyć nawet na 100 tys. zł premii - tłumaczy wiceprezes spółki.

Przykłady ostatnich rozwiązań? PGNiG stworzyło mobilne stanowisko do odmierzania skroplonego gazu ziemnego LNG. Dzięki temu odbiorcy mogą kupować tylko część ładunku gazu, który jest w cysternie. Do tej pory musieli po prostu decydować się na pełny ładunek. Za projekt odpowiadają inżynierowie z Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego PGNiG.

Jak PGNiG szuka nowych okazji biznesowych? Na przykład przy pomocy programu InnVento. Jak podkreślał Kroplewski, celem programu jest wspie­ra­nie roz­woju star­tu­pów z branży ener­ge­tycz­nej oraz wspólne poszu­ki­wa­nie nowych technologicznych roz­wią­zań. Wiceprezes dodawał jednocześnie, że InnVento jest pierw­szą tego typu ini­cja­tywą w sek­to­rze naf­to­wym w Pol­sce. W ciągu roku firma otrzymała blisko sto zgłoszeń od innowatorów. W tej chwili w ramach całej grupy kapitałowej rozpoczęte jest 18 programów pilotażowych. To tutaj ostatecznie mierzona jest efektywność pomysłów.

O szukaniu nowych okazji dla biznesu wiceprezes Kroplewski mówił również podczas panelu pt. "Nowe biznesy w energetyce, w poszukiwaniu utraconych zysków" na Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdrój. Money.pl jest patronem medialnym Forum. Relacje z wydarzeń oraz rozmowy z najważniejszymi osobami można znaleźć tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: innowacje, krynica 2018, giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-09-2018

miśPrąd może i stanieje ale co z tego będzie miał odbiorca? Przecież dodatkowych zmyślnych opłat jest już tyle, że nie zaszkodzi dołożyć kolejne, na … Czytaj całość

11-09-2018

WkurzonaA może by tak co roku nie podnosić rekordowych zysków, może nie takie wielkie odprawy i karuzela stanowisk, może jeszcze bardziej obniżyć opłaty stałe … Czytaj całość

11-09-2018

precz z PiSPrzyjmijcie jeszcze z 1000 pisowskich Misiewiczów do zarządu i będzie tańszy.

Rozwiń komentarze (40)