Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Innowacje w energetyce to tańszy prąd i gaz dla odbiorców

- W rozwoju firmy nie chodzi o innowacje dla samych innowacji. Potrzebne są konkretne rozwiązania, które budują wartość całej spółki. Dlatego PGNiG z jednej strony szuka atrakcyjnych pomysłów wśród start-upów, a z drugiej zachęca pracowników do dzielenia się rozwiązaniami - mowi money.pl Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG. Efekt? Skorzystać mają odbiorcy prądu i gazu.

- Od początku istnienia PGNiG jesteśmy innowacyjni, bo sektor energetyczny po prostu taki jest. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że bez innowacji nie ma mowy o rozwoju firmy, dlatego z sukcesami rozwijamy współpracę ze start-upami. Jesteśmy liderem w branży i jeżeli dalej chcemy nim być, to musimy się rozwijać, nie możemy poprzestawać na tym, co mamy - deklaruje w rozmowie z money.pl Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu ds. rozwoju PGNiG. Z wiceprezesem Kroplewskim rozmawialiśmy podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdrój.

Zobacz także: Rekordowy wynik PGNiG. Gazowy gigant zarabia krocie na wydobyciu

- Jako zarząd stoimy na stanowisku, że w innowacjach nie chodzi tylko o wydawanie pieniędzy, a o inwestowanie. W ramach całej grupy PGNiG na nowoczesne technologie i rozwiązania przeznaczymy w najbliższych latach blisko miliard złotych. Liczymy na konkretną stopę zwrotu z każdego działania, bo tylko tak można budować wartość firmy - dodaje.

Jak przekonuje Łukasz Kroplewski, w sektorze energetycznym innowacje to konieczność. - Konkurencja nie śpi, dziś łatwo zmienić dostawcę prądu i gazu. Każde biznesowe działanie musi być nakierowane na klienta. Dzięki nowym kierunkom rozwoju, nowym segmentom biznesu, tańszemu wydobyciu możemy oferować tańsze produkty. Czy to prąd, czy gaz, dzięki innowacjom, mogą być dostarczane naszym klientom po niższych cenach. I na tym nam zależy - mówi.

PGNiG nie skupia się jedynie na pomysłach z zewnątrz firmy. Kluczem do budowania wartości grupy kapitałowej są pracownicy. - Mamy bardzo prosty mechanizm. Jeżeli na rozwiązaniu zaproponowanym przez pracownika firma zyskuje lub oszczędza milion złotych, to pracownik może liczyć nawet na 100 tys. zł premii - tłumaczy wiceprezes spółki.

Przykłady ostatnich rozwiązań? PGNiG stworzyło mobilne stanowisko do odmierzania skroplonego gazu ziemnego LNG. Dzięki temu odbiorcy mogą kupować tylko część ładunku gazu, który jest w cysternie. Do tej pory musieli po prostu decydować się na pełny ładunek. Za projekt odpowiadają inżynierowie z Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego PGNiG.

Jak PGNiG szuka nowych okazji biznesowych? Na przykład przy pomocy programu InnVento. Jak podkreślał Kroplewski, celem programu jest wspie­ra­nie roz­woju star­tu­pów z branży ener­ge­tycz­nej oraz wspólne poszu­ki­wa­nie nowych technologicznych roz­wią­zań. Wiceprezes dodawał jednocześnie, że InnVento jest pierw­szą tego typu ini­cja­tywą w sek­to­rze naf­to­wym w Pol­sce. W ciągu roku firma otrzymała blisko sto zgłoszeń od innowatorów. W tej chwili w ramach całej grupy kapitałowej rozpoczęte jest 18 programów pilotażowych. To tutaj ostatecznie mierzona jest efektywność pomysłów.

Zobacz także: PKN Orlen, właściciel Biedronki i PGNiG w top-5 największych firm CEE

O szukaniu nowych okazji dla biznesu wiceprezes Kroplewski mówił również podczas panelu pt. "Nowe biznesy w energetyce, w poszukiwaniu utraconych zysków" na Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdrój. Money.pl jest patronem medialnym Forum. Relacje z wydarzeń oraz rozmowy z najważniejszymi osobami można znaleźć tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
KK
2018-09-13 17:00
NAJPIERW NIECH ZMNIEJSZA OPŁATĘ ZA ODCZYT LICZNIKA W TARYFIE W12 KAŻDORAZOWO POBIERAJĄ PONAD 7 PLN
gosc000
2018-09-12 10:50
Raczej większość co płaci rachunki za takie media wyrosła z bajek.
Seas
2018-09-12 10:28
Na razie są większe rachunki za gaz o 5%, a z prądem zobaczymy w przyszłym roku.
Pokaż wszystkie komentarze (40)