Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Oliwia Skindzier
|
aktualizacja

Gdzie skorzystasz z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego?

2
Podziel się:

Jeśli planujesz wyjazd poza granice Polski i obawiasz się, czy w razie choroby bądź wypadku otrzymasz pomoc, koniecznie uzyskaj Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Pozwoli ona na bezpłatne leczenie w krajach UE oraz w Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinie oraz na Islandii. Jak wyrobić kartę EKUZ i co można leczyć na podstawie dokumentu?

Gdzie skorzystasz z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego?
(pixabay.com)

EKUZ — jak wyrobić?

Wniosek o kartę EKUZ można złożyć na 5 sposobów. Możesz uzyskać EKUZ osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ, za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP, przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), pocztą tradycyjną lub elektroniczną (ostatnia opcja dotyczy tylko pracowniczych wniosków o EKUZ).

Wystarczy wypełnić wniosek i zanieść go oddziału, by otrzymać EKUZ od ręki. W przypadku wniosków elektronicznych wniosek o kartę EKUZ dostępny jest online i system automatycznie pobiera dane, dlatego cała procedura zajmuje dosłownie kilka minut. 

Jeśli zastanawiasz się, jak wyrobić kartę EKUZ najszybciej, wybierz wizytę w oddziale. Karta wydawana jest od ręki, jednak musisz liczyć się z wygospodarowaniem czasu na odwiedzenie placówki. W przypadku wniosków elektronicznych możesz wygodnie złożyć wniosek w domu, a karta trafi na wskazany przez Ciebie adres. Jednak cały proces zajmie co najmniej kilka dni roboczych

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego może trafić do każdego, kto objęty jest obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce lub jest zgłoszony do NFZ przez członków rodziny. 

Co daje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Koszty opieki ponosi NFZ, jednak zgodnie z zasadami, które funkcjonują w określonym państwie. W praktyce oznacza to, że nie można liczyć na zwrot pieniędzy za usługi, które są płatne za granicą, nawet jeżeli w Polsce podlegają one refundacji. Można korzystać z leczenia na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele określonego kraju.

EKUZ obejmuje ograniczony zakres leczenia. Każda osoba ma prawo jedynie do leczenia niezbędnego i nieplanowanego, które będzie realizowane w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa. Warto pamiętać, że świadczenia nie obejmują najczęściej kosztów akcji ratunkowych oraz kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem. 

Rozliczenie leczenia odbywa się zazwyczaj między instytucjami, czyli NFZ i jego odpowiednikiem w danym kraju. Może jednak okazać się, że musisz najpierw zapłacić za leczenie, a dopiero później starać się o refundację leczenia. 

Karta EKUZ — czas oczekiwania i data ważności

Na EKUZ czeka się do 5 dni roboczych, a w okresie od czerwca do września czas wydłuża się do 10 dni roboczych. Jeśli zależy Ci na szybkim załatwieniu sprawy i możesz zarezerwować czas na wizytę w oddziale NFZ, zdecyduj się na osobiste załatwienie sprawy. Wtedy dokument wydawany jest od ręki

Pamiętaj o tym, że karta EKUZ traci ważność, dlatego przed wyjazdem upewnij się, czy nie potrzebujesz nowej. Karta od 2019 roku jest ważna przez 3 lata, jeśli jesteś osobą zatrudnioną na umowę o pracę, prowadzisz firmę lub otrzymujesz zasiłek albo świadczenie przedemerytalne. Na okres 6 miesięcy dokument jest wydawany tym, którzy pracują na innych umowach niż ta o pracę. Ten okres obowiązuje również osoby, które nie mają ubezpieczenia, jednak mają prawo do świadczeń na podstawie szczególnych uprawnień (np. kobiety w ciąży). 

EKUZ wydawany jest na 20 lat emerytom, a na 18 miesięcy, jeśli pobierasz rentę lub jesteś ubezpieczony jako członek rodziny, jesteś studentem albo uczniem, który ukończył 18 lat i ma własny tytuł do ubezpieczenia. Dokument ważny jest aż do 18. roku życia dla dzieci, które są ubezpieczone. 

5 lat dotyczy osób otrzymujących emeryturę, które nie osiągnęły wieku emerytalnego i osób, które nie mają 18 lat i ubezpieczenia, jednak są obywatelami Polski.

Z kolei na okres dwóch miesięcy EKUZ wydawany jest osobom zarejestrowanym jako bezrobotne, na 90 dni osobom, które nie mają ubezpieczenia, jednak spełniają kryterium dochodowe do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej. Na 42 dni, gdy nie masz ubezpieczenia, ale jesteś w połogu i masz obywatelstwo polskie oraz mieszkasz w Polsce. 

Kiedy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie?

Ubezpieczenie podróżne w czasie pandemii może okazać się bardzo istotne. EKUZ nie zapewnia transportu medycznego do kraju, a problem może pojawić się, gdy leczenie okaże się długie i kosztowne. Za niektóre usługi obywatele innych państw UE muszą zapłacić i nie ominie to polskiego obywatela.

Przed wyjazdem warto rozważyć, czy nie potrzebujesz dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, ponieważ EKUZ jest jedynie minimalnym, podstawowym zabezpieczeniem. Polisa zapewni szerszy zakres ochrony i zwrot kosztów leczenia w prywatnych placówkach, a dodatkowo działa nie tylko w krajach europejskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
porady
ubezpieczenia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Marek
2 lata temu
Najważniejsza informacja to ta, że EKUZ działa tylko w państwowej służbie zdrowia w danym kraju, więc trzeba mieć świadomość, że w wielu krajach nie będziemy mogli skorzystać z usług najbliższego lekarza, który ma prywatną praktykę lekarską tylko będziemy musieli szukać położonej nie wiadomo jak daleko państwowej placówki. Poza tym jak to często z losem bywa stanie się to w weekend i państwowa służba zdrowia będzie akurat zamknięta więc i tak pozostanie nam tylko lekarz lub placówka prywatna. Takie są niestety realia.
Podróżnik
2 lata temu
EKUZ jest do niczego potrzebny.trzeba się ubezpieczyć prywatnie ,wtedy jest gwarancja,że zostanie się wyleczonym i uzyska się pomoc medyczna całkowitą