Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Ważna decyzja ws. OC. Masz samochód? Lepiej to wiedzieć

23
Podziel się:

Nie ma znaczenia, że gruchot i nie można nim jeździć. Jeśli samochód jest zarejestrowany w państwie członkowskim Unii, musi mieć ważną polisę OC - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Ważna decyzja ws. OC. Masz samochód? Lepiej to wiedzieć
Zarejestrowany? To płacić trzeba. Trybunał potwierdził istniejące status quo (Adobe Stock, Dave Studio)

Samochód zarejestrowany w państwie członkowskim Unii Europejskiej musi mieć ważne ubezpieczenie OC - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE. Trybunał wydał orzeczenie w sprawie Powiatu Ostrowskiego w Polsce. Jak opisuje PAP, 7 lutego 2018 roku ta jednostka samorządu terytorialnego stała się właścicielem zarejestrowanego w Polsce pojazdu na mocy prawomocnego orzeczenia sądowego o przepadku tego auta.

Po doręczeniu orzeczenia w dniu 20 kwietnia 2018 roku powiat ubezpieczył pojazd począwszy od kolejnego dnia pracy urzędu, czyli od poniedziałku 23 kwietnia 2018 roku. Jednak, ze względu na zły stan techniczny pojazdu, powiat postanowił przekazać go do kasacji. Wyrejestrowanie samochodu, jak wynika z zaświadczenia stacji demontażu, nastąpiło w dniu 22 czerwca 2018 roku.

Rzecz w tym, że 10 lipca 2018 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałożył na Powiat Ostrowski grzywnę w kwocie 4200 zł za niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem tego pojazdu w okresie od 7 lutego do 22 kwietnia 2018 roku.

Zobacz także: Wracają wesela. Co z cenami? Pandemia je podniosła?

Powiat zwrócił się do sądu o stwierdzenie, że w spornym okresie nie ciążył na nim obowiązek ubezpieczenia pojazdu. Sąd ten z kolei skierował pytanie do TSUE.

"Zawarcie umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe, w sytuacji gdy dany pojazd jest zarejestrowany w państwie członkowskim i nie został w należyty sposób wycofany z ruchu" - czytamy w wyroku TSUE z czwartku.

"Obowiązek taki nie może zostać wyłączony jedynie ze względu na okoliczność, że zarejestrowany pojazd jest w danej chwili niezdolny do jazdy ze względu na swój stan techniczny" - orzekł Trybunał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
***** ***
3 lata temu
Polski paradoks polega na tym, że żadnego pojazdu nie można czasowo wyrejestrować. W każdym innym kraju to normalne.
Meks
3 lata temu
O co ten krzyk? Wybrać sobie lepszych posłów, to zniosą obowiązek OC albo przynajmniej OC będzie NA OSOBĘ, a nie NA SAMOCHÓD. To samo z innymi podatkami, ZUS itd. Narzekacie, a co 4 lata popełniacie TEN SAM BŁĄD.
1952 R.
3 lata temu
PRZEZ 40 LAT NIE MIAŁEM KOLIZJI ,WYPADKU.PŁACĘ CO ROCZNIE OC. DLACZEGO ?.
gosc
3 lata temu
i to NIE JEST DEMOKRACJA
yxyxxyxy
3 lata temu
cieszę sie, że jeżdżę komunikacją, nie mam samochodu.
...
Następna strona