Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe, lepsze zasady ubezpieczeń

0
Podziel się:

Za niecałe trzy miesiące będzie można zawierać korzystniejsze umowy na ubezpieczenia.

*Za niecałe trzy miesiące będzie można zawierać korzystniejsze umowy na ubezpieczenia. *

Znowelizowana ustawa kodeks cywilny, która zacznie obowiązywać od połowy lipca, jest korzystniejsza dla klientów ubezpieczalni.

Podstawowa zmiana to możliwość odzyskania składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Całą składkę dostaniemy z powrotem, także wtedy, gdy sprzedamy samochód.

Obecnie ponosimy w takiej sytuacji ok.10-20 proc. kosztów manipulacyjnych.

Te zasady dotyczyć będą jednak tylko polis dobrowolnych, czyli autocasco czy polis ubezpieczeń mieszkań lub firm, a nie ubezpieczeń obowiązkowego OC komunikacyjnego.

_ Kolejna zmiana - korzystna dla klientów - to obowiązek wypłacenia przez ubezpieczyciela odszkodowania w ciągu 30 dni od momentu zawiadomienia szkody. Po upływie tego terminu, możemy się domagać od ubezpieczalni wypłacenia odsetek _

Ubezpieczyciel będzie mógł wypowiedzieć umowę, jeśli klient nie zapłaci składki, ale musi go o tym powiadomić i zapowiedzieć, że umowa zostanie zerwana, jeśli klient nie zapłaci składki w ciągu 7 dni.

Nowe przepisy wprowadzają też zmiany w ubezpieczeniach grupowych. Pojawia się na przykład obowiązek dostarczenia warunków umowy pracownikom, jeśli tylko tego żądają. Poza tym, jeśli ubezpieczający, zawierający ubezpieczenie na cudzy rachunek (np. pracodawca dla pracowników), będzie chciał zmienić warunki umowy (np. sumy ubezpieczenia na niższe), będzie musiał uzyskać zgodę ubezpieczonych.

Nowe zasady nie będą obowiązywały wstecz. Jeszcze nie wiadomo, czy ubezpieczalnie zgodzą się na renegocjacje umów, tak, aby klienci otrzymali lepsze warunki.

Ponadto, jak podaje "Rzeczpospolita", od czerwca mają też zacząć obowiązywać nowe przepisy dotyczące ubezpieczeń obowiązkowych. One także dają nowe prawa ubezpieczonym.

M.in. klienci będą mogli wystąpić do zakładów ubezpieczeniowych o zaświadczenie z informacją o przebiegu ubezpieczenia z okresu pięciu lat.

Na tej podstawie klienci będą mogli negocjować obniżenie składek w przypadku zmiany ubezpieczyciela.

ubezpieczenia
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)