Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Piotr Pilewski
|

Podatek Religi trafi do Trybunału

0
Podziel się

Przepisy o dofinansowaniu NFZ z ubezpieczenia OC są niekonstytucyjne - twierdzą posłowie opozycji.

Podatek Religi trafi do Trybunału
(Mirosław Trembecki / PAP)
bDziKsHp

*Przepisy zakładające dofinansowanie służby zdrowia z ubezpieczenia OC są niekonstytucyjne - twierdzą posłowie opozycji. Podobnego zdania jest także branża ubezpieczeniowa. Jeśli ustawa wejdzie w życie, polisy mogą podrożeć już od lipca. *

"To kolejny podatek. Wiadomo, że firmy ubezpieczeniowe będą musiały podnieść składkę na OC. Mamy opinie konstytucjonalistów, że jest to powszechny podatek i dlatego będziemy go skarżyć" - mówi Money.pl poseł Zbigniew Chlebowski z Platformy.

Ustawa zwana podatkiem Religi jest już po drugim czytaniu. Zgodnie z jej zapisami Narodowy Fundusz Zdrowia dostanie dodatkowe fundusze na poczet ratowania ofiar wypadków drogowych. Pieniądze wpłyną od ubezpieczycieli. Do każdej polisy OC doliczany będzie dwunastoprocentowy ryczałt. Najpewniej ostateczny koszt poniosą klienci.

bDziKsHr

"Będzie ustawa, będzie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego" - zapewnia Zbigniew Chlebowski i dodaje, że wniosek praktycznie jest gotowy.

Natalii-Świat:
Trudno przewidzieć zachowanie TrybunałuCzy ubezpieczyciele zrezygnują z marży?

Firmy ubezpieczeniowe przestrzegały jeszcze podczas rządowych prac nad projektem, że ustawa może doprowadzić do podniesienia składek OC nawet o 18 proc. Podnosiły, że nowe prawo, gdyby weszło w życie, byłoby niekonstytucyjne.

Przedstawicielom branży bardziej podobają się rozwiązania z innych krajów europejskich, gdzie opłaty na leczenie ofiar wypadków są pobierane w formie bezpośredniego podatku, łatwiejszego do zastosowania

bDziKsHx

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia ustawa nie wprowadzi dodatkowych obciążeń. Będzie natomiast egzekwować prawo ofiary do tego, by koszty leczenia pokrył sprawca wypadku. Resort zapewnia, że robi wszystko, aby nie doszło do podniesienia stawek ubezpieczenia OC.

Wierzy w to Prawo i Sprawiedliwość, które popiera rządowy projekt. "Mam nadzieję, że zadziała tutaj pewien mechanizm. Ubezpieczyciele nie podwyższą lub nieznacznie podwyższą składkę, bo będą obawiali się, że w przeciwnym razie klienci odejdą do konkurencji" - mówi nam Aleksandra Natalli-Świat z PiS-u.

Rozwiązanie do pewnego stopnia ułomne

Natalii-Świat:
Jest to rozwiązanie
do pewnego stopnia ułomneCzy projekt jest zgodny z konstytucją? Szefowa sejmowej komisji finansów publicznych przyznaje, że opinię prawników na temat tej ustawy są różne.

"Rzadkością jest raczej, gdy opinie są zgodne. Odmienne podejście nawet na ten sam punkt ustawy, jest częste" - mówi Natalii-Świat.

bDziKsHy

Resort zdrowia szacuje, że zmiana przepisów spowodowałaby, iż do NFZ dodatkowo wpłynęłoby 480-500 mln zł w tym roku. Byłyby one przeznaczone tylko na leczenie ofiar wypadków.

| Według wyliczeń Polskiej Izby Ubezpieczeń, koszty leczenia ofiar wypadków wynoszą rocznie 218 mln zł, a po uwzględnieniu pomocy przedszpitalnej i ewentualnych zmian cen - nie powinny przekraczać 300 mln zł. Do tych szacunków przyjęto dane opolskiego NFZ (na wyliczeniach z woj. opolskiego bazowało wcześniej również Ministerstwo Zdrowia), dane z Komendy Głównej Policji oraz dane z uzasadnienia do projektu. |
| --- |

bDziKsHS
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)