Zmiana przepisów wpłynie na zwiększenie wydatków towarzystw ubezpieczeniowych - nie ma więc raczej co liczyć na zmniejszenie stawek za OC - *pisze _ Gazeta Prawna _.*
Dziennik przypomina o zapowiedziach rządu, który planuje zniesienie 12 procentowej opłaty na leczenie ofiar wypadków doliczanej do każdej polisy OC dla kierowców. W zamian za to NFZ skarżyłby sprawców wypadku o poniesione na leczenie koszty.
Ubezpieczyciel, który wystawił sprawcy wypadku polisę będzie więc musiał zapłacić Funduszowi Zdrowia. Dlatego, mimo likwidacji dodatkowego OC, wysokie koszty towarzystw ubezpieczeniowych nie pozwolą na obniżkę stawek.
Gazeta podkreśla, że proponowany alternatywny system pokrywania kosztów leczenia ofiar wypadków jest skomplikowany oraz kosztowny.
Dodatkowo pojawiają się kolejne elementy powodujące wzrost wypłat z ubezpieczeń, jak nowe przepisy o zadośćuczynieniu dla ofiar wypadków.
Rządowy pomysł na zastąpienie _ podatku Religi _ zakłada, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie żądać pokrycia rzeczywistych kosztów leczenia od sprawców wypadku komunikacyjnego - donosi gazeta.
Jeśli mieliby oni polisę OC, to faktury trafiłyby do ubezpieczycieli. Według gazety projekt rządowy ma jednak istotną lukę - bo, jak tłumaczy wiceprezes stowarzyszenia ProMotor Piotr Kaczanowski, w przypadku gdy kierowca nie ma OC, NFZ musiałby żądać pokrycia kosztów bezpośrednio od niego, bo na nie ma zapisu, że w takim wypadku roszczenia powinny trafiać do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Dodatkowym czynnikiem, który skomplikuje rozliczenia, będzie brak jasnych reguł wyceny kosztów leczenia ofiar wypadków, które różnią się w zależności od zastosowanej techniki czy miejsca wykonania - dodaje gazeta.
Czy warto znieść podatek Religi, jeśli nie wpłynie to na ceny ubezpieczeń?
PODYSKUTUJ O TYM NA FORUM