Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reformy KRUS nie będzie

0
Podziel się:

Nowa ustawa nie zmieni systemu ubezpieczeń. Podniesie jedynie część składek. Budżet zyska 200 milionów złotych.

Reformy KRUS nie będzie
(PAP/Piotr Polak)

Niespełna 18 tysięcy rolników, mających ponad 50 hektarów ziemi, będzie płacić wyższe składki na emeryturę i rentę do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - informuje _ Gazeta Prawna _.

Dziennik dotarł do założeń ustawy o systemie ubezpieczenia społecznego w rolnictwie i rybołówstwie przygotowanej przez Ministerstwo Rolnictwa. _ Gazeta _ pisze, że reforma nie zmieni znacząco systemu rolniczych ubezpieczeń społecznych. Składki płacone przez rolników wzrosną niewiele.

Gospodarujący na ponad 100 hektarach zapłacą maksymalnie 1527 złotych rocznie. Dla porównania osoby prowadzące nawet bardzo małe firmy poza rolnictwem wpłacają rocznie do ZUS ponad 9 tysięcy złotych.

_ Gazeta Prawna _ szacuje, że w planowana przez rząd premiera Donalda Tuska reforma przyniesie tylko 200 tysięcy oszczędności. Do świadczeń emerytalnych wypłacanych rolnikom wciąż będą dopłacać wszyscy podatnicy. W tym roku dotacja sięgnie prawie 16 mld zł. Stanie się tak, choć dochody rolników rosną najszybciej ze wszystkich grup społecznych w Polsce. Jak podaje GUS, w ubiegłym roku wzrosły o ponad 20 procent.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)