Notowania

składki zus
23.08.2011 12:26

ZUS kontroluje i wstrzymuje wypłaty. Nie wypłacił już ponad 75 mln zł

ZUS ograniczył w pierwszym półroczu 2011 podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia tym osobom, którym ustał tytuł do ubezpieczenia chorobowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(style-photographs/iStockphoto)

ZUS ograniczył w pierwszym półroczu 2011 podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia tym osobom, którym ustał tytuł do ubezpieczenia chorobowego. Obniżone z tego tytułu wypłaty osiągnęły sumę 64,3 mln zł.

W sumie, po kontroli zwolnień lekarskich Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał lub zawiesił wypłatę świadczeń chorobowych na kwotę blisko 75,5 mln złotych.

W wyniku badań lekarskich, lekarze orzecznicy ZUS wydali 18,5 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłku chorobowego. Liczba dni ograniczonej w ten sposób absencji chorobowej to 98,4 tys., a kwota wstrzymanych wypłat wyniosła 5 mln zł - podaje ZUS.

Jak powiedział PAP p.o. naczelnika Wydział Komunikacji Społecznej ZUS Wojciech Andrusiewicz, w ramach kontroli osoba na zwolnieniu lekarskim może zostać wezwana do oddziału ZUS; jeśli jej stan zdrowia na to nie pozwala, przyjeżdża do niej lekarz orzecznik ZUS. _ - W przypadku, gdy zwolnienie jest wystawione na trzy tygodnie, a w po dwóch tygodniach, w chwili badania, osoba nie jest chora, lekarz wystawia korektę zwolnienia lekarskiego od dnia badania _ - wyjaśnił.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t15615.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/przedsiebiorcy;protestuja;przed;sejmem;w;sprawie;zus-u,108,0,862828.html) Przedsiębiorcy protestują w sprawie składek do ZUS. Zobacz dlaczego
Z kolei po kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich pozbawiono prawa do świadczeń chorobowych 1729 osób. Kwota wstrzymanych w ten sposób wypłat to 1,6 mln zł - podał ZUS. _ W tym wypadku, sprawdzane jest na przykład, czy w czasie zwolnienia osoba nie wykonuje innej pracy _ - wyjaśnił.

Obniżenie zasiłku chorobowego i opiekuńczego dotknęło także osoby, które w terminie siedmiu dni nie dostarczyły pracodawcy zwolnienia lekarskiego. W takim przypadku ZUS ogranicza wypłacane świadczenie o 25 proc. za każdy dzień, aż do dnia dostarczenia płatnikowi składek zaświadczenia lekarskiego. Zakład obniżył wypłaty z tego tytułu o łączną kwotę 4,5 mln zł - podano.

ZUS przypomina jednocześnie, że prawo przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich mają również pracodawcy zatrudniający powyżej 20 osób.

Podkreślono, że zgodnie z Ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa kontrole zwolnień prowadzone są dwutorowo. ZUS sprawdza prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy a także prawidłowość wykorzystania zwolnień.

Składki do ZUS. Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t115552.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/jakie;obowiazki;przy;przekroczeniu;limitu;skladek,243,0,886259.html) Jakie obowiązki przy przekroczeniu limitu składek W razie sporu na płatniku spoczywać będzie obowiązek udowodnienia, że pracownik przekazał nieprawdziwe informacje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t35119.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/wynagrodzenie;chorobowe;a;wysokosc;skladek;do;zus,181,0,886453.html) Wynagrodzenie chorobowe a wysokość składek do ZUS Pieniądze wypłacane pracownikowi za czas niezdolności do pracy nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/poczatkujacy;przedsiebiorcy;beda;zwolnieni;ze;skladek,242,0,832498.html) Początkujący przedsiębiorcy będą zwolnieni ze składek? Do Sejmu trafił projekt ustawy, który ma zachęcić bezrobotnych do otwierania własnych firm.
Tagi: składki zus, zus, wiadomości, porady, ubezpieczenia, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz