Trwa ładowanie...
bELwUodN
Notowania

Wyłudzenia Podatkowe – Wszystkie wiadomości

Luka VAT niezałatana? Rząd się tłumaczy: to manipulacja
3
24.02.2021 11:57

PIENIĄDZE
 / 
Luka VAT niezałatana? Rząd się tłumaczy: to manipulacja

Kontrowersje z luką VAT. Czy walka z wyłudzeniami podatku nie idzie tak dobrze, jak opowiada to rząd? - Przede wszystkim luka VAT to nie tylko wyłudzenia. Luka to różnica pomiędzy tym, co powinno wpłynąć, a tym, co rzeczywiście wpłynęło do budżetu. Natomiast, dzięki działaniom rządu, po roku 2015 udało się sprowadzić tę lukę do średniej europejskiej, a wcześniej była dwa razy większa niż ta średnia - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marcin Horała, wiceminister infrastruktury. - To przekłada się na kilkadziesiąt miliardów złotych więcej rok rocznie w budżecie. Natomiast manipulacja "Superwizjera" i TVN polega na tym, że tam nie są podawane kwoty, o ile więcej mamy w budżecie z VAT-u, tylko tego, ile w konkretnym postępowaniu udało się zająć. Powiem najprościej jak się da. Jeżeli w jakimś mieście jest gang złodziei samochodów, który rocznie kradnie 100 samochodów, i policja rozbije ten gang, to pewnie odzyska dwa, trzy samochody. Ale ukradzionych samochodów w tym mieście będzie mniej o 100 rocznie, i to jest ta różnica - dodał.

Akcja CBA. Unikali podatków wykorzystując fundusz inwestycyjny. Wpadło 8 osób
11
20.08.2019 10:37

ŚLEDZTWO
 / 
Akcja CBA. Unikali podatków wykorzystując fundusz inwestycyjny. Wpadło 8 osób

8 osób zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy CBA i Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie. Spowodowali co najmniej 1 mln zł strat Skarbu Państwa.

Chojna -Duch: odwrócony VAT to był przejaw bezradności władzy
30
28.05.2019 10:50

TUSK
 / 
Chojna -Duch: odwrócony VAT to był przejaw bezradności władzy

- Ustawa o podatku od towaru i usług przyczyniła się do rozszczelnienia systemu podatkowego, myśmy w ministerstwie protestowali przeciwko tym zapisom. Olbrzymia presja była na nas wywierana – powiedziała w programie "Money. To się liczy” prof. Elżbieta Chojna-Duch, była wiceminister finansów. – W 2008 r. wprowadzono w tej ustawie ponad 30 zmian, które w większości tworzyły nieszczelności. Odwrócony VAT to było tylko "gonienie królika”, bo przestępcy przenosili się na inny towar. To była oznaka bezradności ówczesnej władzy, bezradności systemowej. Jako wiceminister alarmowałam o tym, bo skala procederu z roku na rok rosła. Premier o tym słyszał. Ja zostałam odwołana.

Wyłudzenia VAT. Chojna-Duch: źle się działo, powstała wielka luka w budżecie
236
28.05.2019 10:25

MINISTERSTWO FINANSÓW
 / 
Wyłudzenia VAT. Chojna-Duch: źle się działo, powstała wielka luka w budżecie

- W sprawie uszczelniania VAT źle się działo w roku 2008-2009 i skutki tego mieliśmy w kolejnych latach – powiedziała w programie „Money. To się liczy” prof. Elżbieta Chojna-Duch, była wiceminister finansów. – To spowodowało duży ubytek w budżecie państwa. Ta luka powstała na skutek wielu czynników m.in. działalności transgranicznych grup przestępczych. W 2008 r. powstały regulacje, które ułatwiły działanie tych grup. Z perspektywy lat, kojarząc pewne fakty, tak to oceniam. Protestowałam wówczas jako wiceminister, byłam nazywana przez posła Palikota esesmanką z ministerstwa finansów.

Wyłudzania VAT. Kolejne zatrzymania pięciu członków międzynarodowej grupy
1
28.03.2019 13:12

PODATKI
 / 
Wyłudzania VAT. Kolejne zatrzymania pięciu członków międzynarodowej grupy

W sumie 51 podejrzanym przedstawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wyłudzeń zwrotu podatku VAT w łącznej kwocie około 8 mln zł.