Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na jedno miejsce pracy trzeba 200 tys. zł

0
Podziel się:

Ekspert rynku pracy: Kto sądzi, że można tworzyć je bez inwestycji - jest głupcem.

Na jedno miejsce pracy trzeba 200 tys. zł
(Wojciech Traczyk/East News)

- _ Z jednej strony mamy około 2,2 mln bezrobotnych, a z drugiej około 600 tys. wolnych miejsc pracy. Gdyby urzędom po zmianach udawało się szybciej dopasowywać do tych nieobsadzonych miejsc kandydatów w zależności od ich umiejętności i potrzeb bezrobotnych, to stopa bezrobocia zmniejszyłaby się _ - ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz ocenia nowelizację ustawy o rynku pracy, którą wczoraj zaakceptował Senat.

_ _

_ - Obsadzając przynajmniej 100-150 tys. wakujących miejsc _ _ bezrobocie można zmniejszyć o około punkt procentowy _ - ocenia Mordasewicz.

Ekspert Lewiatana zaznacza, że do faktycznego zwiększenia miejsc pracy w Polsce potrzebne są inwestycje: _ Jeśli ktoś sądzi, że powiększenie liczby miejsc pracy odbędzie się bezinwestycyjnie - jest głupcem. Na to, by powstało jedno miejsce pracy na dobrym poziomie, a nie takie, z którego ktoś szybko wyjedzie za granicę, potrzeba nie 20, a 200 tys. zł _.

Subsydiowanie zatrudnienia dla osób do 30. roku życia i powyżej 50 lat nie powiększa ogólnej puli miejsc pracy, tylko oznacza, że osoby w tych preferowanych grupach łatwiej znajdą zatrudnienie. - _ To wybór polityczny, ale logika podpowiada, że ci bezrobotni z grupy niepreferowanej - od 30 do 50 lat będą mieli trudniej _ - mówi.

Zaznacza jednak, że mimo uwag i dalej idących propozycji, Lewiatan czeka na tę ustawę i apelował do senatorów, by przyjęli ją bez poprawek. - _ To zmiana w dobrą stronę, choć mamy do niej zastrzeżenia i większe oczekiwania. Ta zmiana jak najszybciej powinna wejść w życie _ - powiedział.

- _ Profilowanie, nawiązanie współpracy z prywatnymi agencjami pracy, które będą aktywizowały długotrwale bezrobotnych, premie za efektywność dla urzędów pracy i ich pracowników zwiększą ich motywację do uzyskiwania efektów, a to pomaga rynkowi pracy _ - dodaje.

Co się zmieni w urzędach pracy

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)