Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Argentyna bankrutuje. Brak porozumienia z wierzycielami

0
Podziel się:

Minister gospodarki Axel Kicillof poinformował, że rokowania z prywatnymi wierzycielami, którzy skupili część długu jego kraju zakończyły się fiaskiem.

Argentyna bankrutuje. Brak porozumienia z wierzycielami
(PAP/EPA)

Minister gospodarki Argentyny Axel Kicillof (na zdjęciu) poinformował na konferencji prasowej w Nowym Jorku, że rokowania z prywatnymi wierzycielami, którzy skupili część długu jego kraju zakończyły się fiaskiem. Wierzyciele odrzucili warunki oferowane innym kredytodawcom. Krajowi grozi bankructwo.

Bez porozumienia do północy 30 lipca (6.00 czasu polskiego) Argentyna będzie uważana, już po raz drugi w ciągu ostatnich 13 lat, za kraj w stanie bankructwa. Taki termin wyznaczył amerykański sędzia Thomas Griesa, który ponadto uzależnił od osiągnięcia porozumienia spłaty argentyńskich papierów dłużnych posiadanych przez innych wierzycieli.

_ - Fundusze spekulacyjne usiłowały narzucić nam coś nielegalnego. Argentyna jest gotowa do dialogu i znalezienia konsensu _ - powiedział Kicillof. _ Będziemy poszukiwać sprawiedliwego, zrównoważonego i legalnego rozwiązania dla wszystkich naszych kredytodawców _ - dodał.

Kicillof utrzymywał, że jego kraj nie jest niewypłacalny bowiem przekazał należne na obecny okres spłaty bankom powierniczym.

Fundusze, o których mówił Kicillof to mające siedziby w USA fundusze hedgingowe, które skupiły obligacje rządu Argentyny w najgorszym okresie kryzysu finansowego w tym kraju po wyjątkowo niskich cenach. Fundusze te nigdy nie zgodziły się restrukturyzację spłaty zadłużenia. Domagają się one obecnie spłaty przez Argentynę ok. 1,5 mld dolarów, w tym natychmiastowej spłaty 539 mln dolarów oprocentowania.

Prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner użyła wobec tych funduszy określenia _ sępy _ i oskarżyła je o wykorzystywania problemu zadłużenia jej kraju do prób uzyskania wysokich zysków.

Agencja ratingowa Standard & Poor's, na krótko przed ogłoszeniem fiaska obecnych rokowań, obniżyła rating Argentyny do równego bankructwu. Zaznaczyła jednak, że może zrewidować go w górę jeśli Argentyna znajdzie sposób wyjścia z obecnego impasu i dojdzie do porozumienia z wierzycielami.

Czytaj więcej w Money.pl
Argentyna zwróciła 642 miliony dolarów długu Porozumienie z Klubem Paryskim ma ułatwić Argentynie dostęp do nowych kredytów w czasie, gdy boryka się ona z osłabieniem dynamiki gospodarczej oraz spadkiem rezerw walutowych.
Zbankrutują po raz drugi? Jest takie zagrożenie Jeśli przedstawiciele rządu nie porozumieją się z wierzycielami ws. spłaty zadłużenia kraju wykupionego za bezcen po wielkim kryzysie z lat 2000-2002, bankructwo będzie nieuniknione.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)