Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaskakujące dane z rynku pracy w USA. Jak reaguje GPW?

0
Podziel się:

O tym, jak przebiega sesja na krajowej giełdzie, czytaj w komentarzu Money.pl.

  Paweł Zawadzki , analityk Money.pl 
  
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
Paweł Zawadzki , analityk Money.pl Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Najnowsze dane z amerykańskiej gospodarki mocno rozczarowały, ale mimo tego sytuacja na giełdach się poprawiła. Dość szybko jednak większość krótkoterminowych wzrostów została _ wymazana _.

Stopa bezrobocia w USA - zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów - spadła w sierpniu z 6,2 do 6,1 procent. Mocno rozczarowały natomiast dane zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym. Jego zmiana w sierpniu wyniosła +142 tysiące, czyli znacznie mniej niż przed miesiącem (+212 tysięcy) oraz zdecydowanie słabiej od rynkowych szacunków (+226 tysięcy).

Najważniejsze dziś wiadomości makro poprawiły notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy. Słabsze od prognoz dane z rynku pracy dają bowiem nadzieję, na _ wolniejsze zaostrzanie _ polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych przez Fed.

Choć najważniejsze krajowe indeksy zaczęły odrabiać dzisiejsze straty jeszcze przed publikacją danych, to po 14:30 wzrosty wyraźnie przyspieszyły. WIG20 zyskiwał nawet 0,5 procent. Później dynamicznie do gry włączyli się sprzedający. Obecnie indeks zyskuje 0,3 procent.

Zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Najmocniejszym ogniwem w gronie dwudziestu największych spółek z GPW jest Kernel (+4,5 procent). Najsłabiej radzą sobie papiery LPP. Po tym jak wczoraj kurs spółki ustanowił rekord wszech czasów, dziś inwestorzy realizują część zysków. Papiery spółki, które od sierpniowego dołka podrożały o około 40 procent, odrobiły już jednak większość dzisiejszej przeceny, która sięgała nawet 4 procent.

GPW: Spadki na giełdach w Europie. W oczekiwaniu na dane z USA

Łukasz Pałka, godzina 12:55

Nieznacznie pod kreską znajdują się dzisiaj notowania głównych indeksów na GPW. Podobnie wygląda sytuacja na głównych parkietach w Europie, gdzie również mamy do czynienia z niewielkimi spadkami.

Najważniejsze dziś informacje napłyną na rynki o godzinie 14.30. Będą to dane o stopie bezrobocia oraz zmianie poziomu zatrudnienia w USA. Na razie inwestorzy poznali dane o dynamice PKB w strefie euro. Zrewidowane informacje nie zaskoczyły - gospodarka strefy euro urosła w drugim kwartale o 0,7 procent r/r i nie zanotowała żadnego wzrostu w wobec poprzedniego kwartału.

Główne indeksy GPW podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Koniec tygodnia na GPW. Inwestorzy czekają na dane z USA

Łukasz Pałka, godz. 9.32

Handel na warszawskiej giełdzie rozpoczął się dzisiaj na poziomach zbliżonych do wczorajszego zamknięcia. Najważniejsze informacje napłyną na rynek po południu.

Na razie pozytywnym zaskoczeniem dla inwestorów są zaskakująco dobre dane o produkcji przemysłowej w Niemczech. Według opublikowanych rano informacji w lipcu wzrosła ona o 1,9 procent m/m, podczas gdy analitycy oczekiwali dynamiki na poziomie 0,3 procent m/m.

Wskaźnik WIG20 na razie od początku sesji jest blisko poziomu wczorajszego zamknięcia.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Można spodziewać się, że na rynku nie będzie na razie dużej zmienności. Sporym zaskoczeniem dla inwestorów była wczoraj decyzja EBC. Dzisiaj czekają oni z kolei na popołudniowe doniesienia z rynku pracy w USA, głównie dotyczące aktualnego wskaźnika bezrobocia. Te informacje również mają zwykle istotny wpływ na nastroje wśród graczy.

Czas na weryfikację działań EBC. Przed nami ważne dane

Damian Słomski, 4.09, godz. 22.30

Zaskakująca decyzja EBC nasuwa wątpliwości dotyczące publikacji piątkowych danych o tempie wzrostu gospodarczego w strefie euro. Sytuacja jest gorsza niż się wszystkim wydaje? Przed nami także bardzo ważne informacje z amerykańskiego rynku pracy. Nawet bardzo złe wieści nie zepsują wyjątkowo dobrego obrazu handlu na GPW w tym tygodniu. Cztery ostatnie sesje kończyły się wyraźnymi wzrostami wyprowadzającymi kurs WIG20 na tegoroczne maksima.

Podobnie jak polska reprezentacja w siatkówce, kupujący z GPW nie dają w tym tygodniu szans stronie podażowej. Cztery ostatnie sesje kończyły się wyraźnymi wzrostami indeksów przekraczającymi nawet 2 procent. W tym czasie WIG20 zyskał na wartości ponad 100 punktów, co doprowadziło go na tegoroczne szczyty w okolicach 2545 punktów.

Notowania indeksu WIG20 na przestrzeni ostatnich dwóch lat Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Następnym celem dla kupujących są dwuletnie maksima na poziomie 2630 punktów. Ostatnie tygodnie pokazują, że potencjał do tego jest spory. O wyjściu z kilkuletniego marazmu mówi się coraz głośniej w obliczu historycznych rekordów na innych rynkach akcji w Europie, a także w USA.

Warto przy tym odnotować, że w pierwszych godzinach czwartkowej sesji na Wall Street S&P500 wyznaczył nowy szczyt na wysokości 2011 punktów. Znacznie gorzej wyglądała reszta dnia. Ostatecznie najważniejsze indeksy zamknęły się nieznacznie poniżej kreski.

Czwartkowe zmiany wartości najważniejszych indeksów z Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nieco gorsze nastroje w drugiej części sesji w USA trochę niepokoją w kontekście tego co może się dziać w pierwszych godzinach rynkowych zmagań w piątek. W przypadku GPW obawy są tym większe, że po mocnym ruchu w górę do poziomów nie widzianych od ponad 8 miesięcy, który wydarzył się w bardzo krótkim okresie, bardzo prawdopodobne jest odreagowanie.

Nawet ewentualna realizacja zysków w piątek nie powinna zmieniać pozytywnego nastawienia do rynku akcji w kolejnych tygodniach. Obniżki stóp procentowych w strefie euro i pompowane w gospodarkę pieniądze muszą przełożyć się na wzrost wartości spółek.

RPP pójdzie w ślady EBC?

O ile można mieć wątpliwości czy luzowanie polityki w strefie euro, do której nie należymy, przełoży się na kondycję rodzimych firm, o tyle nie można wykluczać realizacji podobnego scenariusza przez RPP. Oczywiście nie ma mowy o skupie obligacji, ale z pewnością na koniec roku referencyjna stopa nie będzie na dotychczasowym poziomie 2,5 procent.

Główna stopa w ciągu trzech miesięcy obniży się docelowo do 1,75 procent. Tak sugeruje bank inwestycyjny Morgan Stanley. Eksperci twierdzą, że cięcie o 25 punktów bazowych na najbliższym posiedzeniu w październiku _ wygląda na niemal pewne _.

Istotne będą dane dotyczące dynamiki PKB za trzeci kwartał. Pozwolą ocenić siłę spowolnienia w gospodarce. Przy odczycie gorszym od prognoz i utrzymującej się deflacji Rada nie będzie miała wyboru i będzie musiała działać.

Gospodarka tak mocno zwalnia, że trzeba ciąć stopy?

Być może właśnie za zaskakująco odważną decyzją EBC w czwartek stała niedostępna publicznie informacja o głębszym od oczekiwań spowolnieniem w strefie euro. W piątek właśnie ta publikacja będzie w centrum uwagi rynków finansowych. Bazowym scenariuszem jest wynik na poziomie 0,7 procent rok do roku. Oprócz tego z samego rana warto śledzić doniesienia dotyczące produkcji przemysłowej w Niemczech. Słabe wskaźniki PMI dla przemysłu sugerują nienajlepszy wynik.

Na trzy godziny przed zamknięciem GPW poznamy jeszcze jedne dane, ważne tym razem z punktu widzenia przyszłych decyzji Fed. Chodzi o zmianę zatrudnienia i stopę bezrobocia. Najnowszy raport ADP sugeruje, że zatrudnienie wzrosło o około 204 tysiące. Oficjalne szacunki dotyczące sektora pozarolniczego mówią jednak o 225 tysiącach. Z kolei w przypadku stopy bezrobocia analitycy zakładają spadek do 6,1 z 6,2 procent miesiąc wcześniej.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)