Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Gracze poszukują nowych tematów inwestycyjnych

0
Podziel się:

Największe spółki z GPW są w najlepszej formie od 10 miesięcy.

Gracze poszukują nowych tematów inwestycyjnych

Bardzo dobrze rozpoczął się tydzień dla inwestorów giełdowych. Wszystkie krajowe indeksy zyskały na wartości, ignorując tym samym lokalne sygnały krótkoterminowego wykupienia. Popyt w dalszym ciągu preferuje duże spółki, jednak stopniowo dostrzegamy również powracający optymizm w segmencie mid i small caps. W najbliższych dniach możliwe jest zarówno podejście indeksu WIG20 w górę, jak również niewielkie schłodzenie barometru dużych spółek w rejon przełamanych uprzednio technicznych oporów.

Tak zdecydowanej i konsekwentnej aprecjacji indeksu WIG20 nie obserwowaliśmy od listopada 2013 r. Na wykresie świecowym dziennym WIG20 od początku sierpnia br. zdecydowanie przeważają białe korpusy, co świadczy o przewadze strony popytowej. Co ważne aktywność kupujących widoczna jest nie tylko na otwarciu notowań, ale przede wszystkim w trakcie sesji, kiedy inwestorzy powiększają ekspozycje na rynku akcji.

Przebieg poniedziałkowych notowań również możemy zaliczyć do udanych, choć w trakcie dnia kilkakrotnie doszło do zmiany krótkoterminowej tendencji. Szczególnie zastanawia gwałtowne cofnięcie indeksu WIG20 z poziomu 2.560 pkt. w końcówce sesji. Zatrzeć niekorzystne wrażenie może jedynie szybki powrót indeksu powyżej poziomu 2.550 pkt.

Ze spółek na straży dobrej formy WIG20, stały wczoraj przede wszystkim duże banki. W górę kolejny dzień skierował się kurs Pekao S.A., dobrą passę kontynuuje również PKO BP. W pozostałych sektorach zwraca uwagę rosnąca dysproporcja pomiędzy kondycją notowań PKN Orlen, które konsekwentnie pną się w górę, a Lotosem, którego kurs nękany jest przez kolejne szczegóły zbliżającej się dużej emisji akcji. Wczoraj akcjonariusze Grupy Lotos przegłosowali emisję do 55 mln akcji z prawem poboru (obecnie akcjonariat paliwowej spółki składa się ze 129 mln akcji).

W odniesieniu do sytuacji technicznej krajowych indeksów po wczorajszej sesji nie zaszły większe zmiany. Mimo lokalnego wykupienia, naszemu rynkowi w dalszym ciągu sprzyja zewnętrzny klimat inwestycyjny, jak również wzrostowy rozpęd nadany w ubiegłym tygodniu. Na celowniku WIG20 pozostaje strefa 2.580-2.600 pkt. Od dołu mamy natomiast pierwsze wsparcie w obszarze 2.500-2.525 pkt. (przełamane szczyty z lutego i czerwca br.).

Wraz z rosnącym wykupieniem indeksu największych spółek, rośnie prawdopodobieństwo, iż uwaga graczy stopniowo przesuwała się będzie w kierunku szerokiego rynku. Jak na razie w ostatnich dwóch tygodniach podstawowym kluczem wyboru spółek z segmentu mid i small caps była jakość raportu finansowego danej spółki za II kw. 2014 r. Na tym doborze papierów do portfela można było zarobić. Tak było w przypadku m.in. Amiki, Kęty, Qumaku, Mirbudu, czy Inter Cars. Teraz rynek prawdopodobnie przejdzie w kolejną fazę, gdzie liczyć się będą perspektywy średnioterminowe spółki i szanse na ich kontynuację, najlepiej poparte przez prognozy ze strony zarządu. Z technicznego punktu widzenia indeks MIS80 zmierza w rejon 12,3-12,5 tys. pkt., gdzie dojdzie do rozstrzygnięcia perspektyw średnioterminowych.

Ostrożnie natomiast rozpoczęli tydzień inwestorzy na Wall Street. Indeks S&P500 stracił 0,3 proc. i konsoliduje w okolicach 2 tys. pkt. Dolar umocnił się o 0,54 proc. względem koszyka zagranicznych walut. Na rynku nie milkną echa negatywnego wpływu rewizji w dół PKB Japonii za II kw. do -7,1 proc. z -6,8 proc. Wczoraj natomiast graczy zaniepokoiły najświeższe dane z Chin, które wykazały, iż w sierpniu pogorszyły się relacje handlu zagranicznego Państwa Środka. Dynamika importu spadła o 2,4 proc., po spadku o 1,6 proc. w lipcu, tymczasem prognozowano wzrost o 3,0 proc. r/r.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)