Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski: Ropociąg Odessa-Brody-Płock możliwy, ale koszty pod znakiem zapytania

0
Podziel się:

-Nie ma politycznej przeszkody dla budowy ropociągu Odessa-Brody-Płock, ale są różne opinie, czy to nie będzie zbyt kosztowny projekt - powiedział dziś prezydent Bronisław Komorowski.

Komorowski: Ropociąg Odessa-Brody-Płock możliwy, ale koszty pod znakiem zapytania
(Patryk Ptak/REPORTER)

- _ Nie ma politycznej przeszkody dla budowy ropociągu Odessa-Brody-Płock, ale są różne opinie, czy to nie będzie zbyt kosztowny projekt _ - powiedział dziś prezydent Bronisław Komorowski.

_ - Nie istnieją żadne polityczne przeszkody dla realizacji połączenia między Odessą a Płockiem, ale zdaje się, że istnieją różnice opinii co do tego, czy to się może opłacać i kto miałby finansować tak ambitne przedsięwzięcie _ - powiedział dziś w Pradze Komorowski pytany, czy ropociąg Odessa-Brody-Płock może być jednym z priorytetów programu Partnerstwa Wschodniego.

Dzięki ropociągowi kaspijska ropa mogłaby popłynąć do Płocka, Gdańska i ewentualnie do Niemiec. Projekt miał być gotowy do końca 2015 r., by od 2016 r. można było przesyłać do Polski rocznie do 10 mln ton ropy z Azerbejdżanu. Obecnie już wiadomo, że te terminy nie zostaną dotrzymane. Jak dotąd nie zostało podpisane porozumienie międzynarodowe w sprawie realizacji projektu.

W 2004 roku w wyniku umowy zawartej przez polski PERN i ukraińską firmę Ukrtransnafta powstała spółka Sarmatia. Jej celem jest przeprowadzenie ekonomiczno-finansowych oraz technicznych analiz możliwości realizacji projektu budowy korytarza transportu ropy z Odessy poprzez Brody do Płocka i dalej do Gdańska. W 2007 r. zawarto porozumienie o wejściu do spółki, jako udziałowców, trzech podmiotów z Azerbejdżanu, Gruzji i Litwy.

PERN (spółka zajmująca się eksploatacją sieci rurociągów transportujących rosyjską ropę naftową dla największych producentów paliw w Polsce oraz w Niemczech) i Ukrtransnafta oraz State Oil Company of Azerbejdżan (SOCAR) i Georgian Oil and Gas Corporation Ltd posiadają po 24,75 proc. akcji Sarmatii, a AB Klaipedos Nafta - 1 proc. akcji. Całkowita wartość projektu szacowana jest na 2 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)