Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zygmunt Solorz-Żak chce się pozbyć elektrowni. Negocjuje z Eneą

21
Podziel się:

Zygmunt Solorz-Żak prowadził rozmowy w sprawie zbycia akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin w zamian za walory Enei, wynika z informacji "Rzeczpospolitej".

Zygmunt Solorz-Żak chce się pozbyć elektrowni. Negocjuje z Eneą
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Zygmunt Solorz-Żak prowadził rozmowy w sprawie zbycia akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK)
w zamian za walory Enei, wynika z informacji "Rzeczpospolitej".

"Zygmunt Solorz-Żak, który kontroluje prawie 51,6 proc. udziałów w Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, prowadził rozmowy w sprawie zbycia tego pakietu w zamian za walory Enei" - powiedział informator gazecie.

Dodał, że Solorz-Żak miałby otrzymać walory poznańskiej grupy z nowej emisji. Za ewentualnym porozumieniem stoi jednak nie zarząd Enei, ale przedstawiciele rządu.

"Dzięki takiej transakcji Skarb Państwa pośrednio odzyskałby kontrolę nad ZE PAK, gdyż kontroluje Eneę. Przedstawiciele obecnego rządu od dawna mówią o prywatyzacjach, które ich zdaniem były co najmniej błędem. Poza ZE PAK wymienia się m.in. Ciech oraz PKP Energetykę" - czytamy dalej.

Jak wskazała gazeta, Solorz-Żak, realizując transakcję z Eneą, otrzymałby możliwość wyjścia z inwestycji, która budzi wiele kontrowersji. Wystarczy wspomnieć, że Ministerstwo Skarbu Państwa złożyło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy sprzedaży kopalni Adamów spółce Zespół Elektrowni PAK. Źródło "Rz" podaje, że przedstawiciele rządu mieli się zgodzić na wymianę akcji pod warunkiem, że Aleksander Grad przestanie być prezesem ZE PAK, co też się stało.

Przedstawiciele rządu i zainteresowanych spółek nie potwierdzają informacji o przejęciu ZE PAK przez Eneę.

Grupa ZE PAK, w której Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest spółką dominującą, prowadzi działalność obejmującą wydobycie węgla brunatnego, jak również wytwarzanie oraz sprzedaż energii elektrycznej i ciepła. Aktywa wytwórcze Grupy obejmują cztery elektrownie opalane węglem brunatnym (Pątnów II, Pątnów I, Adamów i Konin) oraz blok opalany biomasą. Spółka jest notowana na GPW od 2012 r.

W obrębie grupy kapitałowej Enea funkcjonują trzy wiodące podmioty, tj. Enea (obrót energią elektryczną), Enea Operator (dystrybucja energii elektrycznej) oraz Enea Wytwarzanie (wytwarzanie energii elektrycznej). Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.

energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(21)
Wiesław
7 lat temu
To oblicze to twarz polsatu nieuczciwego. 14 miesięcy walczyłem aby rozwiązać umowę za 14,99 zł/m.Na końcu napisali że wystąpił błąd systemowy nie użyto słowa przepraszamy. Bardzo nieuczciwa firma.
zt
8 lat temu
Przez PAKA Solek spać nie może Same protesty : związkowców, mieszkańców terenów na których mają powstać kopalnie odkrywkowe i jeszcze unia dołożyła redukcje CO2 I jakieś certyfikaty, pozwolenia na emisje zanieczyszczeń powietrza Państwo sobie poradzi a Solek jest za mały na tyle problemów z każdej strony. Pozdrowienia od akcjonariuszy Elektrimu
ree
8 lat temu
a na zachodzie wszystko dosłownie jest prywatne, a skutkiem tego i państwo bogate i społeczeństwo, bo nacjonalizacja to kiepski pomysł wymyślony przez ubogich, co to nie zaznali bogactwa, ani duchowego ani materialnego; państwo nie będzie bogate, bo jest właścicielem fabryki, ale dlatego że społeczeństwo bogate dużo produkuje i dużo kupuje i od tego płaci podatki
Bolek
8 lat temu
Nie cierpie dziada za to ze ukradl mi Euro
niepolsat
8 lat temu
z końcem umowy won
...
Następna strona