Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak płacić na wakacjach? Większość Polaków woli gotówkę, choć wcale nie jest to bezpieczne

62
Podziel się:

W Polsce królują karty płatnicze, za granicę wolimy jechać z gotówką w portfelu - wynika z najnowszego badania opinii przeprowadzonego przez Deutsche Bank. Jeszcze rok temu spora część Polaków na wyjazdach posługiwała się kartami kredytowymi - w tym roku ich liczba wyraźnie spadła. Gotówka, kredytówka, karta debetowa czy wypłaty w zagranicznych bankomatach - jak najlepiej płacić na wakacjach?

Jak płacić na wakacjach? Większość Polaków woli gotówkę, choć wcale nie jest to bezpieczne
(Jacek Bereźnicki)

W Polsce królują karty płatnicze, ale za granicę wolimy jechać z gotówką w portfelu - wynika z najnowszego badania opinii przeprowadzonego przez Deutsche Bank. Jeszcze rok temu spora część Polaków na wyjazdach posługiwała się kartami kredytowymi - w tym roku ich liczba wyraźnie spadła. Gotówka, kredytówka, karta debetowa czy wypłaty w zagranicznych bankomatach - jak najlepiej płacić na wakacjach?

Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez bank, aż 43 proc. ankietowanych uważa, że najbardziej wygodną formą płacenia podczas zagranicznej podróży jest gotówka. Przed rokiem odsetek takich wskazań wynosił 28 proc - a to oznacza, że w ciągu roku liczba fanów gotówki urosłą aż o połowę.

- Fakt, że na wakacje jeszcze chętniej niż w poprzednich latach wolimy zabrać walutę w gotówce, jest wbrew tendencjom związanym z płatnościami, jakie obserwujemy na polskim rynku - mówi Monika Szlosek, dyrektor bankowości detalicznej i Inwestycyjnej w Deutsche Bank. Zdaniem eksperta wożenie ze sobą sporej sumy pieniędzy wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem.

- Rzekome bezpieczeństwo i wygoda w przypadku tego typu działania jest mitem, który wyjątkowo głęboko zakorzenił się w naszym społeczeństwie. Zabieranie ze sobą dużych sum w gotówce wiąże się z ryzykiem kradzieży czy zgubienia pieniędzy - mówi Szlosek.

- Karty płatnicze oczywiście również mogą zostać skradzione lub zgubione. Mają one jednak tę przewagę nad gotówką, że jeśli dostatecznie szybko zareagujemy i zablokujemy kartę, dzwoniąc do naszego banku, plastik w rękach złodzieja stanie się bezużyteczny - dodaje ekspert i zaznacza, że utrata gotówki to najczęściej utrata całego wakacyjnego budżetu.

Płatności kartami są jednak daleko w tyle w badaniu Deutsche Banku. Chęć posługiwania się przede wszystkim kartą kredytową na zagranicznym wyjeździcie wyraziło 14,3 proc. respondentów badania, natomiast debetową - 9,3 proc. Warto zauważyć, że jeszcze rok temu karty kredytowe wybierało 27,5 proc. badanych. Popularność kart debetowych w ciągu ostatniego roku w zasadzie się nie zmieniła. W 2015 roku tę opcję wybierało 11,7 proc. badanych, w tym roku jest ich nieco mniej - 9,6 proc.

- Nieco większa popularność kart kredytowych niż debetowych w tym przypadku może być spowodowana kwestiami rozliczeniowymi, które są różne w zależności od typu karty. Dzięki karcie kredytowej możemy odsunąć w czasie faktyczne rozliczenie płatności, a dzięki temu wydatki poniesione podczas takiego wyjazdu mogą być korzystniej rozłożone w czasie. Dodatkowym czynnikiem, który przemawia na korzyść karty kredytowej, jest fakt, że np. przy wynajmie samochodu lub rezerwacji hotelu jest ona formą wymaganego zabezpieczenia - mówi Szymon Kuchciak, odpowiedzialny za rozwój oferty kart kredytowych w Deutsche Bank.

Eksperci zwracają uwagę, by przed wyborem karty zwrócić uwagę na walutę rozliczeniową. Przyjęta dla danej karty waluta ma wpływ na koszt wypłaty gotówki zagranicą i ostateczny koszt płatności. To bardzo istotne zwłaszcza dla 7,1 proc. badanych, którzy uważają, że za granicą najwygodniej jest posługiwać się gotówką. Respondenci zaznaczają jednak, że nie wybiorą się do bankomatu, jeżeli wypłata będzie wiązać się z prowizją.

Zaledwie 3 proc. Polaków nie przejmuje się prowizjami i deklaruje, że pieniądze na wakacjach będzie wypłacać w najbliższym bankomacie.

Jak wynika z badania Deutsche Bank odsetek respondentów, którzy korzystają z zagranicznych bankomatów, zmniejszył się w porównaniu z rokiem ubiegłym. Z bezprowizyjnej wypłaty chciało skorzystać wówczas niemal 19 proc., a z jakiegokolwiek bankomatu - 8 proc. Polaków. Skąd ta zmiana? Monika Szlosek sugeruje, że większość rodaków zdała sobie sprawę, że nie zawsze jest w stanie ocenić, jaki będzie ostateczny kurs waluty i kiedy nastąpi rozliczenie. - Warto więc sprawdzić przed wyjazdem, jak ta kwestia wygląda w naszym banku - dodaje ekspert.

Którą metodę płatności należy wybrać podczas wakacyjnego wyjazdu? - Bezpieczeństwu naszych portfeli za granicą na pewno sprzyja rozsądne posługiwanie się kartami - sugeruje Szlosek.

wiadomości
waluty
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Deutsche Bank
KOMENTARZE
(62)
tymek
5 lata temu
kto używa karty wielowalutowej?
ula
8 lat temu
ja preferuję gotówkę i biore ją z ferratum banku i zawsze wychodzę na swoje. Spłacam po wakacjach i nie czuję że nadwyrężam budżet domowy
wass
8 lat temu
Przy obecnych prowizjach za transakcje w obcej walucie dziwię się, że jeszcze w ogóle ktoś płaci kartami zagranicą. Róbcie w bankach tak dalej, to za rok procenty będą jeszcze lepsze. Sam po wielu latach jeżdżenie z kartą w tym roku miałem gotówkę nad Morzem Śródziemnym.....
Kloszard
8 lat temu
Jak to jak płacić ? Najlepiej wcale nie płacić.
JohnPollack
8 lat temu
Kolejna niemiecka propaganda! Co ma wspólnego z interesem Polski jakiś niemiecki bank. Celem jest próba manipulacji i ubezwłasnowolnienia od plastiku. Polska górą, a to dopiero początek jej mądrości.
...
Następna strona