Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Pierwszy raz w historii energia odnawialna pobiła paliwa kopalne. Chiny motorem napędowym, Polska hamulcowym

127
Podziel się:

Nowe instalacje produkujące energię ze źródeł odnawialnych po raz pierwszy przebiły te spalające paliwa kopalne - ogłosiła Międzynarodowa Agencja Energetyczna.

Pierwszy raz w historii energia odnawialna pobiła paliwa kopalne. Chiny motorem napędowym, Polska hamulcowym
(Team Massachusetts 4D Home/CC/Flickr)

W 2015 roku po raz pierwszy w historii moc nowych instalacji energii odnawialnej była wyższa niż produkujących energię z paliw kopalnych - podała Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE). Słońce, wiatr i woda mają być w przyszłości coraz ważniejszym elementem światowej energetyki. Rynek napędzają Chiny. A Polska hamuje i deklaruje przywiązanie do węgla. W konsekwencji grożą nam gigantyczne kary.

Zielona energetyka powiększyła się w 2015 r. o rekordowe 153 gigawaty. To 15 proc. więcej niż rok wcześniej i 55 proc. wszystkich nowych mocy zainstalowanych w ubiegłym roku.

- Jesteśmy świadkami transformacji globalnego rynku mocy, dokonywanej dzięki energii odnawialnej. Podobnie jak w innych dziedzinach, środek ciężkości wzrostu mocy odnawialnych przesuwa się na rynki wschodzące - komentuje Fatih Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energii.

Z tych 153 GW aż 66 GW przypada na instalacje napędzane wiatrem, a 49 GW na solarne.

Odnawiane źródła energii będą, według MAE, w najbliższych latach najszybciej rosnącym źródłem energii elektrycznej. Agencja wyliczyła: codziennie na świecie instalowano w zeszłym roku 500 tys. paneli słonecznych. Co godzinę w Chinach instalowano dwie turbiny wiatrowe.

Dalszy rozwój OZE ma być wspierany przez malejące koszty tych technologii. Ceny paneli słonecznych mają spaść w ciągu pięciu lat o jedną czwartą, a turbin wiatrowych - o 15 proc.

Cztery kluczowe rynki

Za dwie trzecie światowego rozwoju energetyki odnawialnej mają odpowiadać cztery kluczowe rynki: Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Indie i Chiny - te muszą uporać się z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza, któremu winny jest gwałtownie rozwijający się przemysł. Chiny będą odpowiadać za 40 proc. światowego rozwoju sektora zielonej energii.

MEA zauważa, że choć energetyka odnawialna rozwija się na świecie szybciej, niż wskazywały jakiekolwiek prognozy, to nadal potencjał OZE nie jest w pełni wykorzystywany. Na przeszkodzie stoją wysokie koszty instalacji i wytworzenia energii z OZE, są też bariery administracyjne oraz polityczne. I tu w raporcie Agencji pojawia się... Polska.

Eksperci MAE zdecydowali się "wyróżnić" polski parlament, który zdecydował kilka miesięcy temu o wprowadzeniu znacznych ograniczeń dla rozwoju energetyki wiatrowej.

Niecały miesiąc później Sejm uchwalił nowelizację ustawy o OZE, która na nowo określa zasady wsparcia rozwoju energii ze źródeł odnawialnych. Zdaniem rządu to najnowocześniejsza ustawa w Europie, według opozycji jest "dramatycznie zła”.

Polska pali węglem

Polski rząd wielokrotnie podkreślał, że nasza gospodarka była i będzie oparta na węglu. Jeszcze w kampanii wyborczej PiS deklarował, że nie zamknie żadnej kopalni, ostatnio premier Beata Szydło zapowiedziała, że za kilka lat będziemy budować nowe.

A eksperci ostrzegają, że jeśli nie weźmiemy się za inwestycje w OZE, grozi nam niewypełnienie zobowiązań energetycznych, a w efekcie kary od Unii Europejskiej. Przypomnijmy: Polska będzie rozliczana z realizacji 15-proc. udziału odnawialnych źródeł energii w całej energetyce. Ten cel powinniśmy osiągnąć w 2020 r. - zostały już tylko trzy lata. Jak wynika z danych na rok 2014, z odnawialnych źródeł pochodzi 11,45 proc. zużywanej w naszym kraju energii. Jeśli utrzymamy tempo rozwoju zielonej energii, to w 2020 r. osiągniemy niecałe 13 proc. Komisja Europejska już rok temu przestrzegała nas, że możemy mieć problem z realizacją celu.

- Ponad połowa krajów Unii Europejskiej nie tylko już zrealizowała unijne cele, ale wyprodukowała nadwyżkę zielonej energii. W przypadku Polski istnieje poważne ryzyko, że nie zrealizujemy obligatoryjnych wymogów, a to będzie nas słono kosztować – ostrzegał w rozmowie z money.pl Grzegorz Skarżyński, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Według szacunków Skarżyńskiego, może chodzić nawet o kwotę zbliżoną do 3 mld euro. Od takich kar mogłyby nas uchronić interwencyjne zakupy zielonej energii za granicą. Ale to wcale nie oznacza, że będzie tanio. Taka energia może kosztować nawet 100 euro za MWh. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, ile musielibyśmy jej kupić, ostateczny rachunek może wynieść około 1,8 mld euro. Nie rozwiąże to także problemu, ponieważ nadal nie będziemy wypełniać zobowiązań dotyczących krajowej produkcji energii z OZE.

oze
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(127)
WYRÓŻNIONE
manipulolo ja...
8 lat temu
Artykuł sponsorowany przez niemieckich producentów paneli słonecznych i wiatraków.
xd
8 lat temu
Wiecie ile Chiny rocznie produkują dwutlenku węgla . Tego nikt nie napisał
sdfgsdgfsdgfs
8 lat temu
PO CO WCISKACIE KIT LUDZIOM????????????????????????????????????????????????????????????? Największym producentem węgla kamiennego na świecie są Chiny. Elektroenergetyka chińska oparta jest w 85 % węglu kamiennym, tak więc Chiny przeznaczają na eksport jedynie niewielką część wydobycia. Drugim światowym producentem i eksporterem węgla kamiennego są Stany Zjednoczone. Mają one bardzo korzystne warunki eksploatacji złóż. 50 % węgla pozyskuje się metodą odkrywkową. W większości są to kopalnie małe, prywatne, zatrudniające od kilkudziesięciu do kilkuset pracowników. Najwięcej węgla kamiennego pochodzi z regionu Apallachów, oraz Gór Skalistych, które w ostatnich latach nabrały bardzo dużego znaczenia. Trzecim producentem węgla kamiennego na świecie są Indie, które wydobywają węgiel kamienny głównie w Zagłębiu Damodar w północno-wschodniej części kraju. Liczącym się producentem węgla kamiennego na świecie jest RPA. Jest to jedyne państwo afrykańskie dysponujące wielkimi, rozpoznanymi zasobami węgla kamiennego. Wydobywa się go na terenie Transwalu i Natalu. Rosja najwięcej węgla wydobywa w Zagłębiu Kuźnieckim, położonym w południowej części Zachodniej Syberii. Większość węgla z tego zagłębia wywozi się do Uralskiego Okręgu Przemysłowego. Największym eksporterem węgla kamiennego na świecie jest Australia. Państwo to wydobywa węgiel po zewnętrznej, nadmorskiej stronie Wielkich Gór Wododziałowych (Newcastle, Brisbane). Największym odbiorcą węgla australijskiego jest Japonia. Do większych producentów węgla kamiennego należą także Wielka Brytania i Niemcy. Wielka Brytania jest jednym z najstarszych producentów tego surowca na świecie. Szczytowy okres rozwoju górnictwa węglowego przeżyła na początku XX w. Obecnie w energetyce tego państwa węgiel zastępowany jest gazem ziemnym. Główne zagłębia węglowe koncentrują się w środkowej części kraju, południowej Walii (Cardiff), północno-wschodniej Anglii (Newcastle) i południowej Szkocji (Glasgow). Niemcy, zamykają kopalnie i zmniejszają wydobycie. Spadek ten jest częściowo równo­ważony tańszym węglem importowanym. Węgiel kamienny wydobywa się w Niem­czech głównie w Zagłębiu Ruhry. Materiał pobrano ze strony Geomatura.pl - Geografia matura. Wejdź i zobacz więcej!
NAJNOWSZE KOMENTARZE (127)
jest światełk...
8 lat temu
Oczywiście, że winą PISu jest brak w Polsce Yangtze River oraz niewłaściwa szerokość geograficzna na której leżymy i kwiczymy. Nowy, lepszy sejm przegłosuje, że leżym na zerowym równoleżniku i fotovoltaika zapracuje jak wściekła.
Truth
8 lat temu
To pokazuje jak zacofana polityke prowadzi PiS. Zamiast zamykac nierentowne kopalnie i stawiac jak caly swiat na efektywne OZE, to dziala zupelnie odwrotnie, byle tylko zyskac glosy gornikow. Oni sprowadza nasz kraj na dno.
Boss
8 lat temu
Oparcie systemu energetycznego tylko na OZE jest nie realne !!!. Wiatr nie zawsze wieje tak samo jak i nie ma zawsze słońca. A tym bardziej w Polsce !!. A poza tym są również negatywne czynniki energii odnawialnej o których nikt nie odważy się powiedzieć. Warto trochę poczytać. Po drugie obecnie na elektrowniach ciążą takie normy emisji spalin, że te powietrze naprawdę jest czyste. Spaliny zanim dostaną się do atmosfery przechodzą przez szereg zabiegów oczyszczających od odpylania poprzez elektrofiltry. I jak się okazuje to nie CO2 powoduje dziurę ozonową, a głównie metan. A jak wiemy najwięcej metanu produkowane jest w rolnictwie ( obornik itp.).
gjdghj
8 lat temu
Proszę o przeliczenie statystyki na jednego mieszkańca. Bez sensu jest porównywać rynek Chin gdzie mieszka ponad 1 000 mln do Polskiego gdzie mieszka ok. 36 mln
Kowalski
8 lat temu
Energia ze słońca to nieunikniona przyszłość, patrząc na Kraków jestem coraz bardziej za restrukturyzacją polskiej branży energetycznej. Na węglu pociągniemy pewnie jeszcze jakieś 5-6 lat ale po tym czasie trzeba będzie szykować się i tak do zwolnień w kopalniach. Nie mówię, że od razu trzeba będzie zamknąć wszystkie kopalnie ale ten proces z pewnością będzie musiał przyspieszyć.
...
Następna strona