Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Porozumienie UE z Berlinem. Kierowcy zapłacą myto za niemieckie autostrady

145
Podziel się:

Bruksela przekonuje, że rozwiązanie, które uzgodnili, zapewni, że obywatele europejscy nie będą dyskryminowani ze względu na obywatelstwo, a jednocześnie Niemcy będą miały dodatkowe środki na finansowanie infrastruktury.

Porozumienie UE z Berlinem. Kierowcy zapłacą myto za niemieckie autostrady
(Vladislav Bezrukov/CC BY 2.0/wikimedia commons)

Komisja Europejska porozumiała się w czwartek z Niemcami ws. wprowadzenia opłat za użytkowanie autostrad w tym kraju przez kierowców samochodów osobowych. Berlin ma poprawić prawo tak, by nie dyskryminowało obcokrajowców. Bruksela na razie wstrzymuje procedurę sądową.

Aktualizacja 20:35

Rozmowy w tej sprawie trwały od dwóch lat. We wrześniu Komisja Europejska pozwała Niemcy za naruszenie prawa unijnego przy wprowadzaniu myta od samochodów osobowych. Zdaniem KE, niemieckie przepisy są dyskryminujące dlatego, że przewidują rekompensatę w formie zwrotu z podatku za myto, z czego mogliby korzystać tylko kierowcy niemieccy.

W czwartek wieczorem unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc oraz niemiecki minister transportu i infrastruktury cyfrowej Alexander Dobrindt ogłosili porozumienie w tej sprawie.

- To ważny pierwszy krok w kierunku wspólnego, europejskiego systemu pobierania opłat za użytkowanie dróg. Moim celem było zapewnienie, że unijni obywatele nie będą dyskryminowani ze względu na narodowość - mówiła na konferencji prasowej Bulc.

- Wszyscy kierowcy, którzy korzystają z naszych dróg, będą brać udział w ich finansowaniu - podkreślił niemiecki minister.

Choć KE przekonuje, że uzgodnione rozwiązanie daje pewność, iż obywatele europejscy nie będą dyskryminowani ze względu na obywatelstwo, niemieccy kierowcy będą uprzywilejowani. - Nie będzie dodatkowych opłat dla niemieckich użytkowników dróg - przyznał Dobrindt.

Jak to możliwe? Wprawdzie Niemcy, podobnie jak inni kierowcy, będą musieli kupować winiety, ale dostaną zniżkę w podatku drogowym, która będzie dodatkowo powiązana ze spełnianiem norm ekologicznych.

Opłatę za winiety krótkoterminowe zróżnicowano według pięciu (zamiast pierwotnie proponowanych trzech) kategorii, uwzględniających pojemność silnika i emisję spalin. Pozwoli to na jej lepsze powiązanie ze spełnianiem norm środowiskowych.

Obniżona ma być również cena winiet krótkoterminowych, które są zwykle kupowane przez zagranicznych kierowców. W przypadku najmniej zanieczyszczających środowisko samochodów krótkoterminowa winieta (na 10 dni) ma kosztować 2,5 euro. Zgodnie z propozycją z 2010 r. miało to być 5 euro. Więcej zapłacą użytkownicy starszych, bardziej zanieczyszczających środowisko aut. Najdroższa 10-dniowa winieta ma kosztować 20 euro.

Jeśli Berlin wprowadzi te rozwiązania, Komisja Europejska wycofa swoją skargę z Trybunału Sprawiedliwości UE. Na razie ma być ona zawieszona. Bruksela ma monitorować działania niemieckich władz w tej sprawie.

Ustawę wprowadzającą myto dla wszystkich kierowców samochodów osobowych i pojazdów kempingowych korzystających z niemieckich autostrad i dróg krajowych wprowadzono w 2015 roku. Kierowcy pojazdów zarejestrowanych w Niemczech mieli dostać pełną rekompensatę poniesionych w związku z tym kosztów poprzez obniżkę podatku od pojazdów drogowych. Teraz nie będzie rekompensaty jeden do jednego; będzie ona powiązana ze spełnianiem norm zanieczyszczeń.

Formalna procedura o naruszenie prawa UE została wszczęta przez Komisję w czerwcu 2015 r. Według nieoficjalnych informacji do przełomu w tej sprawie przyczyniło się osobiste zaangażowanie się w rozmowy szefa KE Jean-Claude'a Junckera.

Zgodnie z wyliczeniami niemieckiego rządu, które w czwartek potwierdził minister transportu, wpływy do budżetu z tytułu myta wyniosą 500 mln euro rocznie. Uzyskane środki mają być przeznaczone w całości na infrastrukturę. Kierowcy samochodów ciężarowych płacą za przejazd po niemieckich autostradach od 2005 roku.

Decyzje o mycie są wyłączną kompetencją państw członkowskich. Obciążenia z tego tytułu muszą być jednak takie same zarówno dla obywateli innych krajów, jak i mieszkańców danego państwa.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(145)
WYRÓŻNIONE
Rafał
8 lat temu
Fundusze unijne się kończą więc Niemcy musiały znalesc sposób na finansowanie starych zniszczonych autostrad. Unia sfinansowała jakaś część ale jeszcze jest dużo do zrobienia stąd winiety. W sumie porównując ceny obowiązujące w Polsce to te Niemieckie są bardzo przystepne. Myślę że większość nie będzie protestowac. Trzeba zaznaczyć że przejazdy polskimi autostradami z roku na rok drożeją w sumie jak wszystko problem nie polega u Nas na opłatach i ich wprowadzaniu bo owszem ta bandę darmozjadów urzędniczych trzeba utrzymać problemem natomiast jest w tym że ludzie zarabiają wciąż podobnie jak przed laty a ceny wszystkiego wzrastają co chwilę, jeżeli to nie będzie się zmieniać w dłuższym odstępie czasu gospodarka, budżet zaczną nie domagać bo z pustego i Salomon nie naleje
ssaa
8 lat temu
Ludzie się oburzają, że Niemcy chcą wprowadzić 10-cio dniowe winiety na wszystkie autostrady w kraju za 2,5 euro, czy wczesniej nawet 5 euro.... W Polsce jadąc tam i z powrotem od Krakowa do Wrocławia płacę ponad 20 euro za autostradę.... o autostradzie Kulczyka to nawet nie będę pisać... Zanim zaczniecie narzekać jak to Niemcy nas dyskryminują zajmijcie się naszymi autostradami, które były budowane za pieniądze z naszych podatków, a teraz gigantyczną kasę trzepią prywatne firmy i doją kierowców na potęgę..
Ddghh
8 lat temu
Dyskryminowani to jestescie wy polaki w tej waszej polsce. Ile musicie placic na bramkach? Jakbym mial codziennie jezdzic tyle co teraz jezdze w niemczech to by mi w polszy wyplaty braklo zeby zaplacic za utrzymanie auta.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (145)
Peter
8 lat temu
A co to tak strasznie wszystkich denerwuje ze Niemcy beda placili mniej podatku????? To ich sprawa i ich wewnetrzne przepisy, ustawy itd. Niemcy beda placic za autostrady tyle samo co inni podrozujacy!!! To ze mnie podatku zaplaca to nie interes unii! Czy inni obywatele uni placa podatek drogowy w niemczech??? Nie!!! To dlaczego Niemcy maja podwojnie placic??? Do tej pory to jest kraj jedenym z niewielu w Unii ktore maja najstarsze i najlepsze i oczywiecie najwiecej autostrad ktory nie pobiera myta, oprocz ciezarowych od 12 ton od 2005 roku. Jezdzijcie 10 dni po tyh 3 autostradach w Polsce i zobaczymy czy Wam wystarczy 2,5 € ????
Kierowca
8 lat temu
Czyli w UE są równi i równiejsi. Niemcy z ulgą a reszta niech płaci. A może by tak i u nas śladem Niemiec zróżnicować opłaty.
Mily
8 lat temu
Więcej kasy to więcej robotów na autostradach. I tak już się ciężko tam jeździ o szczycie przez te korki. Marnuje się kupę czasu. Zapewne będzie jeszcze gorzej. Nasze autostrady są najlepsze w Europie szkoda że tak mało ich jest. Ale nawierzchnia dobra i ruch na nich mały:)
Aster
8 lat temu
Jestem za wprowadzeniem winiet na autostrady w Pl 20 zł na 10 dni. Znieść stawkę od km.
Autochton
8 lat temu
Może taki, jak ty. Póki co Niemcy to normalny, europejski kraj z pragmatyczną władzą, która nie swìęci miesięcznic, wyklętych, wadzi się z sąsiadami i żyje historią, smoleńskiem czy oszukiwaniem narodu.Więc nie pluj na Niemcy i ich autostrady, bo chciałbym, aby takie były w Polsce. Ale jak nigdzie nie byłeś, nic nie widziałeś, nic nie "kumasz" to twój problem i może twojego guru, kwaka.
...
Następna strona