Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Grynkiewicz
Tomasz Grynkiewicz
|

Ustawa budżetowa 2017. Co i kiedy zrobi z nią Senat i prezydent Andrzej Duda

270
Podziel się:
Ustawa budżetowa 2017. Co i kiedy zrobi z nią Senat i prezydent Andrzej Duda
(KAROLINA MISZTAL/REPORTER)

Wielka awantura w Sejmie. Opozycja twierdzi, że głosowanie nad ustawą budżetową było nielegalne i domaga się dodatkowego posiedzenia 20 grudnia. WP money przypomina, jak uchwala się budżet.

Ustawa budżetowa - wbrew niektórym głosom posłów opozycji - nie ma szczególnego trybu głosowania. Jednak w przeciwieństwie do wielu ustaw, które rządy potrafią przepchnąć jako projekty poselskie, ma określony harmonogram prac i musi zostać przedłożona przez rząd.

Sam projekt ustawy przygotował jeszcze pierwszy minister finansów rządu PiS - Paweł Szałamacha. Pod koniec września tego roku Szałamacha odszedł z rządu, ale projekt Rada Ministrów zaakceptowała - ustalając, że deficyt budżetowy państwa nie przekroczy 59,35 mld zł. I trafił on 30 września do prac sejmowych.

Pierwsze czytanie ustawy odbyło się w październiku, wtedy projekt trafił do komisji sejmowych oraz Komisji Finansów Publicznych. Tam trwały prace nad poszczególnymi elementami budżetu. Potem poprawkami poszczególnych komisji zajęła się KFP, przyjęła spójny projekt i przedstawiła w grudniu sprawozdanie, którym znów zajął się Sejm.

Na 16 grudnia zaplanowano trzecie czytanie projektu i uchwalenie ustawy budżetowej. Wiemy już, że skończyło się to wielką awanturą. Nie wiemy, czym zakończą się zarzuty PO i Nowoczesnej o złamaniu procedury (głównie chodzi o to, czy było kworum, czy wszyscy posłowie wiedzieli o przeniesieniu głosowania i czy mogli swobodnie przejść do Sali Kolumnowej).

Co dalej z pracami nad budżetem na 2017 r? Zgodnie z harmonogramem, 23 grudnia ustawa powinna trafić do Senatu - izba będzie miała czas do 12 stycznia 2017 r., by podjąć uchwałę w sprawie budżetu (czyli przyjąć wersję zgłoszoną przez Sejm).

Po aprobacie lub poprawkach Senatu ustawą znów zajmie się - 17 stycznia 2017 r. - sejmowa komisja finansów. Na następnym posiedzeniu, zaplanowanym obecnie na 25-27 stycznia, posłowie będą głosowali nowy kształt ustawy budżetowej.

Najpóźniej 31 stycznia 2017 r. budżet powinien zostać przedłożony prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Ten będzie miał na to siedem dni. Dotąd taki czas nie był dla niego problematyczny, co pokazały prace nad kwotą wolną od podatku. Prezydent był co prawda "zdegustowany", ale ustawę podpisał jeszcze tego samego dnia.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(270)
On
7 lat temu
Szybkie wyliczenie emeryta mundurowego Płacą około 4500 brutto 3200 netto na wszystkie składki idzie max 1300 miesięcznie. Jeżeli wszystko by szło na emerytalne to 15 lat pracy x 12 miesięcy x 1300 daje 234000 i mamy emeryta 40 letniego. Średnia życia to około 80 lat przyjmowana przez ZUS czyli jeszcze 40 lat x 12 miesięcy = 480 miesięcy. Emerytura policjanta to 80% ostatniej wypłaty 3200x80%=2560 miesięcznie 2560x480miesiecy życia =1228800 czyli dobrze ponad milion jesteśmy stratni na na 1 mundurówce. POWINNO BYĆ 234000 CO WYPRACOWAŁ PODZIELIĆ NA 480 MIESIĘCY ŻYCIA CO DAŁOBY 488zł
Jola
7 lat temu
Specjalny Zasiłek Opiekuńczy dla opiekuna osoby niepełnosprawnej za 24-godzinną opiekę zmiana pampersów itp.520 zloty miesięcznie za te pieniądze można zdechnąć z głodu. Dziękujemy panie prezydecie.
Zbigniew
7 lat temu
Chmaj ,, bezstronny" konstytucjonalista gorący zwolennik PO i Fundacji Batorego.I chyba wszystko na ten temat.
dekodek
7 lat temu
kartofel wysłał prezydenta na narty....
Gro
7 lat temu
Po dzisiejszym dniu wraca mi wiara BRAWO POLACY !!!!
...
Następna strona