Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nabici w polisolokaty odzyskają część pieniędzy. UOKiK porozumiał się z ubezpieczycielami

116
Podziel się:

Klienci, którzy chcą odzyskać pieniądze z polisolokaty nie będą już płacili opłat likwidacyjnych sięgających nawet całości zgromadzonych środków - wynika z porozumienia UOKiK z ubezpieczycielami. Seniorzy mogą też liczyć na zwrot części pieniędzy.

Nabici w polisolokaty odzyskają część pieniędzy. UOKiK porozumiał się z ubezpieczycielami
(Piotr Jedzura/REPORTER)

Klienci, którzy chcą odzyskać pieniądze z polisolokaty, nie będą już płacili opłat likwidacyjnych sięgających nawet całości zgromadzonych środków - wynika z porozumienia UOKiK z ubezpieczycielami. Seniorzy mogą natomiast liczyć na zwrot części pieniędzy.

Polacy ulokowali w toksycznych polisolokatach, oferowanych przez ubezpieczycieli i banki, nawet 50 mld zł. Liczyli na zarobek i ominięcie tzw. podatku Belki. Z czasem okazało się jednak, że połączenie lokaty bankowej z ubezpieczeniem nie jest dla klientów najkorzystniejsze. Lokaty przynosiły straty rzędu nawet 80-90 proc. Mało tego. Klient, który chciał wycofać środki, musiał się liczyć z koniecznością zapłaty opłaty likwidacyjnej, sięgającej nawet 100 proc. zgromadzonych środków. Według danych Rzecznika Finansowego mowa jest nawet o 5 mln takich umów.

O tym, że UOKiK porozumiał się z ubezpieczycielami, informowaliśmy we wtorek 20 grudnia. Teraz znamy szczegóły porozumienia. Dotyczy ono klientów, którzy zawarli umowy przed 2014 r. i jeszcze ich nie rozwiązali oraz seniorów, którzy tę umowę zawarli po 1 stycznia 2008 r. i rozwiązali po 65. roku życia.

Na co mogą liczyć? Jak informuje UOKiK, 16 ubezpieczycieli obniży opłaty likwidacyjne dla konkretnych produktów inwestycyjnych. O skali obniżek mają informować oddzielnie, generalnie jednak wysokość opłat ma zależeć od czasu trwania umowy - im dłużej obowiązuje, tym niższa opłata.

- Przykładowo jeden z ubezpieczycieli obniży opłatę do 23 proc. w pierwszym roku polisowym, 9 proc. – w szóstym, a po 10 latach nie pobierze ani złotówki. Przewidzieliśmy szczególne rozwiązania dotyczące osób starszych, które były namawiane na wieloletnią polisę mimo podeszłego wieku – komentuje Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Chodzi o wpuszczonych w polisolokaty seniorów, czyli o osoby, które ukończyły 61 lat, zawarły umowę po 1 stycznia 2008 r. i rozwiązały ją po 65 roku życia, ponosząc przy tym konsekwencje finansowe. Będą mogły domagać się zwrotu różnicy między opłatą likwidacyjną pobraną na starych zasadach a tą, która zostałaby pobrana na nowych. Na złożenie wniosku będą trzy lata, liczone od dnia wejścia w życie porozumienia, czyli od 1 stycznia 2016 r.

Teraz wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe mają poinformować klientów o warunkach zawartego porozumienia. Mają też zamieścić szczegółowe informacje o wysokości opłat likwidacyjnych na swoich stronach internetowych.

Opracowanie: Agata Kalińska

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(116)
Klientka
7 lat temu
Sprawdziłam wszystkie rekomendowane kancelarie, nie umiem ocenić czy i która jest najskuteczniejsza, ale wiem,że sprawy nie są skomplikowane a 40% prowizji to dla mnie lekka przesada. Zdecydowałam się na Intrest Consulting bo warunki są określone na stronie, stałe dla każdego klienta a i posiadają bogate doświadczenie praktyczne. Wolę chyba zapłacić tysiąc za przeprowadzenie sprawy niżeli prawie 6. Nie dajcie się ponownie naciągnąć
Gutek
7 lat temu
Powiem Wam, że na mnie bardzo duże wrażenie akurat zrobiła pani Nikola Fait z Kancelaria Prawna Invictus . Miałam okazję z nią współpracować. Powiem szczerze, że jak dla mnie wykazała się kobieta bardzo dużym profesjonalizmem oraz wiedzą w zakresie polisolokat :) Polecam ją do takich spraw!
Natuska
7 lat temu
Prawdę mówiąc i tak uważam, że ważne jest żeby zdecydować się na odpowiednią obronę w sadzie i walczyć o swoje pieniądze :) Sama zdecydowałam się na współpracę z panem Igorem Suchodolski z kancelaria LEX :) Z jego pomocą odzyskałam swoje pieniądze ;)
Orsay
7 lat temu
Moim zdaniem warto jest poszukać pomocy u odpowiedniego adwokata. Posiada on wiedzę, którą może wykorzystać podczas obrony. Moja bliska przyjaciółka miała okazję współpracować z Michałem Herok z kancelaria primus :) Udało mu się wgrać sprawę!
Nystka
7 lat temu
Przykre jest to, że właściwie na każdym kroku chcą nas oszukać... Osobiście wiem jednak, że z pomocą kancelarii: Kancelaria LEX można odzyskać swoje pieniądze. Niestety samemu nie jesteśmy w stanie nic wywalczyć, a jeśli osób będzie więcej wtedy jest większa siła :)
...
Następna strona